4 powody, dla których warto być mamą

Ten artykuł jest dla tych pań, które zastanawiają się nad posiadaniem potomka lub boją się tego, co je czeka po porodzie. Oto kilka subiektywnych powodów, dla których warto być mamą i dlaczego jest to takie wspaniałe doświadczenie.

Matczyna miłość

Najważniejszym w tym zestawieniu powodem, dla którego warto być mamą jest doświadczenie tzw. matczynej miłości i odwzajemnienie tego uczucia ze strony dziecka. Macierzyństwo pozwala poznać emocje, które będą zrozumiałe tylko przez innego rodzica. Na czym polega rodzicielska/matczyna miłość? Jest to chęć poświęcenia wszystkiego dla innej istoty, a konkretnie własnego potomka. Nie na darmo się mówi, że matki oddadzą wszystko co mają i więcej, by ich pociechy były szczęśliwe. Jednocześnie jest to doświadczenie wyjątkowej więzi z drugim, bardzo malutkim człowiekiem. To właśnie mamy najczęściej trafnie odczuwają potrzeby swojego dziecka, wychwytują jego płacz wśród innych odgłosów itp.

Z drugiej zaś strony nowy maleńki człowiek odwdzięcza się mamie niesamowitym przywiązaniem i bezgranicznym zaufaniem. Dla małego dziecka mama (ale także tata) są najlepsi tacy, jacy są. Wiele mam boi się tego, że nie będzie idealnych (wg swojego mniemania). Tymczasem dla niemowlaka mama jest idealna właśnie taka, jaka jest.

Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że macierzyństwo będzie okresem lekkim i przyjemnym. Stres, nerwy, płacz czy krzyk, mogą towarzyszyć każdej mamie i nie będzie w tym nic dziwnego. Niezależnie od ilości strzępionych nerwów, nieprzespanych nocy, czy fizycznego bólu związanego z porodem i opieką nad dzieckiem (np. ból piersi u mam karmiących naturalnie) jest coś magicznego w byciu mamą, co powoduje, że o wszystkich trudach i niedogodnościach się zapomina.

Zmiany na lepsze

Posiadanie dziecka daje możliwość spojrzenia na własne życie z innej perspektywy i skupienie się na naprawdę ważnych aspektach. Posiadanie dziecka wiąże się bowiem z bardzo ciężką pracą i ograniczonymi zasobami czasu. Dlaczego wiec trwonić go na to, co zbędne czy obciążające mamę? Praca, która nie rozwija, toksyczne znajomości, poświęcanie uwagi pożeraczom czasu np. oglądanie seriali w zbyt dużej ilości, zajmowanie się życiem innych, to tylko cześć rzeczy, jakim w swoim życiu może przyjrzeć się kobieta, która została mamą.

Porządki w życiu to jedno, ale macierzyństwo może być też doskonałą motywacją do zmian przyzwyczajeń i życia w ogóle. Zdrowsze odżywianie, większa aktywność fizyczna, cotygodniowy basen, studia, kursy, to i inne to możliwe sposoby na poprawę jakości swojego życia. Dlaczego pojawienie się potomka, to dobry moment na takie zmiany? Każdy rodzic chciałby by jego dziecko prowadziło w pełni wartościowe życie. Żeby tak było, swoim zachowaniem musi dawać przykład. Polepszenie własnej jakości życia to doskonały sposób na pokazanie dziecku drogi, jaka w naszym odczuciu byłaby dla niego najlepsza.

Sens życia

Dla niektórych posiadanie dziecka nadaje życiu nowy sens. Oto pojawia się malutka istota całkowicie zdana na swoich rodziców/rodzica. W kwestii opiekuna pozostaje zaspokojenie wszystkich potrzeb małego człowieka, dbanie o jego zdrowie, rozwój, poczucie bezpieczeństwa i miłości. Od teraz nic już nie będzie tako samo, jak było przed jego pojawieniem się. Oczywiście posiadanie dzieci nie dla każdego będzie równoznaczna z samorealizacją.

Zabawy

Zawsze chciałaś bezkarnie poskakać na trampolinie, pohuśtać na huśtawce, wspólnie malować twarze, bazgrać pomalowanymi palcami, rysować po wannie, zbudować najwyższa wieże z klocków, bawić się nowoczesnymi zabawkami? Te i wiele innych możliwości pojawi się wraz z narodzinami dziecka. Oczywiście wszystko w swoim czasie, niemniej jeśli opiekunowie tęsknili za dzieciństwem, to właśnie ten moment będzie idealny, by do nich wrócić.

Dlaczego warto być mamą?

Oczywiście powód dla których warto być mamą i rodzicem w ogóle jest całe mnóstwo. Dla każdej mamy i taty najważniejszym aspektem rodzicielstwa będzie może być co innego. Dla jednych większe znaczenie będzie mieć więź z dzieckiem, dla innych zmiany zachodzące w życiu rodzica.

Jeśli  mógłbyś tu dodać swój powód, dla którego warto być rodzicem, daj nam znać w komentarzu poniżej.

Share: