Jak kupować i prać ubranka niemowlęce

Czy jesteś pewny, że ubranka, jaki kupiłeś dla swojego dziecka są z dobrego materiału? Czy jesteś pewny, że nie uczulą? W jakiej temperaturze należy prać ubrania dla niemowląt? Czy po wypraniu ubrań dla niemowląt, trzeba je wyprasować? Jeżeli chodź na jedno pytanie nie znasz odpowiedzi, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Jak kupować ubrania dla niemowląt

Zasada, jaką powinniśmy się kierować, kupując ubranka dla niemowląt jest prosta. Powinny to być naturalne materiały. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim takie tkaniny pozwalają oddychać skórze. Dzięki temu, maluszek nie będzie się w takich ubraniach pocił, co uchroni dziecko przed dyskomfortem, przegrzaniem i niepożądanymi wypryskami na skórze (np. potówkami). Do tego takie materiały chronią skórę dziecka przed otarciami i, co bardzo ważne, nie ograniczają swobody ruchów. Najlepszymi materiałami będą zatem te ubrania które składają się z bawełny, lnu lub wełny. Dodatkowo len ma właściwości antybakteryjne, a wełna termoizolacyjne.

Wełna jednak sprawdzi się najlepiej, jako składnik garderoby wierzchniej dla dziecka, kocyków lub śpiworków do wózka, ponieważ może podrażniać skórę przy bezpośrednim kontakcie. Len również musi być specjalnie przygotowany, by nie był sztywny i niewygodny. Stąd najczęściej spotykamy ubranka niemowlęce wykonane z bawełny.

Wśród naturalnych materiałów z których przygotowane są ubrania dla niemowląt znajduje się także jedwab. Uważa się, że jest to materiał najlepszy dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Niestety cena ubrań jedwabnych dla niemowląt jest kilkanaście a nawet kilkadziesiąt razy wyższa niż ubrań z bawełny.

Naturalne materiały są też często trwalsze od tych sztucznych. Niemniej trzeba pamiętać o ich prawidłowym czyszczeniu. Tą kwestią zajmiemy się w następnym akapicie.

Jak prać ubrania dla niemowląt

Dziecięce ubranka muszą być odporne na częste czyszczenie i pranie. Niemowlę jest w stanie się pobrudzi dosłownie wszystkim: ulewając, w trakcie jedzenia, raczkując po podłodze, czy oczywiście bawiąc się na podwórku lub wówczas, gdy pielucha nie zatrzyma tego, co zwykła zatrzymywać. Nowa rzecz może być ściągana i wrzucana do prania po godzinie od założenia. Jest to zupełnie normalne dla malutkich dzieci. Jak najłatwiej utrzymać dziecięce ubranka w czystości? Przede wszystkim trzeba patrzeć na metki i zalecenia producenta. Zdecydowana większość ubranek dla niemowląt dostępnych w sklepach, wykonana jest z bawełny. Taki materiał najczęściej można spokojnie prać w temperaturze nawet 90°C bez szkody dla ubrania. Czy ubrania dla niemowląt muszą być brane w 90°? Oczywiście że nie. Temperatura 60°C lub 40°C w zupełności wystarczy. Ubranka dla niemowląt powinny być przeprane przed pierwszym założeniem. Zaleca się temperaturę 90°C ale 60°C  również będzie w porządku. Takie pranie ma celu usunięcie szkodliwych dla wrażliwej skóry niemowlęcia bakterii.

Pranie z ubraniami innych członków rodziny

Bardzo ważną kwestią dotyczącą prania ubranek dla niemowląt jest to, żeby nie prać uch razem ubraniami dorosłych i większych dzieci. Przede wszystkim ubranka dla niemowląt i małych dzieci wymagają specjalnego proszku, delikatnego dla ich skóry. Środki piorące i substancje zapachowe w płynach do prania i proszkach dla osób dorosłych mogą podrażniać i uczulać wrażliwą skórę dzieci.

Do tego programy w pralce, w których często brane są ubrania dorosłych, są niewystarczające do wyczyszczenia ubrań dla najmniejszych dzieci. Pranie niemowlęcej odzieży ma na celu bowiem usunięcie brudu, ale także bakterii, które dla dorosłych mogą być neutralne, a dla dziecka już nie.

Ubrania noworodka

Mówiąc o praniu ubrań dla niemowląt, warto napisać jeszcze dwa słowa o odzieży specyficznej grupy niemowląt, jaką są noworodki. Zwykle ubrania dla noworodków pierze się w temperaturze 60°C. Tetry i ręczniki najlepiej prac w temperaturze 60-90°C. Przy praniu ubranek, pościeli i innych rzeczy dedykowanych najmłodszym najlepiej ustawić dodatkowe płukanie, które lepiej oczyści odzież z proszku. Ważne, by niemowlęce ubrania czyścić niezależnie od odzieży starszych dzieci i oczywiście dorosłych.

Czy ubrania dla niemowląt trzeba prasować?

To zależy. Przede wszystkim trzeba sie zastanowić, czemu ma służyć prasowanie niemowlęcej odzieży. Wysoka temperatura żelazka ma zabijać bakterie, z którymi nie może poradzić sobie pralka lub wtedy, gdy pranie suszone jest w łazience (dobre warunki dla rozwoju pleśni). Zaleca się prasowanie ubranek oraz innych materiałów, które mają styczność z dzieckiem, czyli pościeli, pieluch tetrowych itp. dla noworodków.

To, jak długo rodzic powinien kontynuować prasowanie zależy już od dziecka i rodzica. Niektórzy przyjmują regułę 3 pierwszych miesięcy. Inni nie prasują po upływie 4 pierwszych tygodni życia. Jeszcze inni rodzice prasują przez pierwsze pół roku życia dziecka lub cały czas, ponieważ nie tolerują pogniecionych ubrań. Jeśli niemowlę jest alergikiem dobrze prasowanie kontynuować (a przynajmniej odzieży, która ma bezpośrednią styczność ze skórą).

Pranie ubranek niemowlęcych

Podsumowując, kupujmy ubranka dla niemowląt z naturalnych materiałów. Żeby długo służyły, pierzmy je w temperaturze 60 stopni przez pierwsze miesiące życia dziecka. Potem temperaturę można zmniejszyć do 40. Ubranka dla noworodków dodatkowo należy prasować. Odzież niemowlęca pierzemy w specjalnych do tego celu płynach lub proszkach, niezmieszaną z odzieżą starszych członków rodziny.

Share: