5 dolegliwości po cięciu cesarskim

Wydawać by się mogło, że ciężarną rodzącą poprzez cesarskie cięcie ominą poporodowe bolączki. Nic bardziej mylnego. Konsekwencje tzw. cesarki są również dotkliwe. Oto 5 najczęstszych dolegliwości po porodzie poprzez cesarskie cięcie.

Ból wokół cięcia

Cesarskie cięcie polega na przerwaniu ciągłości powłok brzusznych, mięśni i macicy. Wszystko to, zszyte po porodzie, musi mieć czas na zagojenie. Towarzyszy temu niestety ból, najintensywniejszy po porodzie, gdy znieczulenie przestaje działać. Ból ten uniemożliwia normalne funkcjonowanie, stąd mamy po cesarskim cięciu zwykle odpoczywają wiele godzin, nim wstaną. W kolejnej fazie ból zmienia się w uczucie odrętwienia i powoli zaczyna maleć. Od czasu do czasu przypomina o sobie, gdy mama kichnie lub się intensywnie zaśmieje.

Jak sobie radzić z bólem wokół cięcia? Po porodzie, położnica otrzyma środki przeciwbólowe uśmierzające miedzy innymi ból w miejscu cięcia. Ważne jest oszczędzanie mięśni brzucha np. podczas wstawania z łóżka. W pierwszej kolejności należy przewrócić się na bok z podkurczonymi nogami, potem wesprzeć na ręce i podnieść do pozycji siedzącej, cały czas opierając na niej ciężar. Dobrze jest też stosować dietę niewzdymającą po to, by nie dodawać sobie bóli brzucha wywołanego gazami czy zatwardzeniem.

Skutki znieczulenia

Do porodu poprzez cesarskie cięcie stosuje się znieczulenie podpajęczynówkowe. Jest to znieczulenie miejscowe, pozwalające rodzącej być świadomą tego, co się dzieje, ale nie odczuwać bólu. Choć jest to znieczulenie w mniejszym stopniu obciążające organizm niż znieczulenie ogólne (stosowane czasem do cięcia cesarskiego, gdy np. nie można wykonywać wkłucia w plecy) ale związane także z pewnymi dolegliwościami dla rodzącej. Podaniu znieczulenia towarzyszy wrażenie drętwienia, tzw. uczucie „chodzących mrówek” i zimna. Jest ono odczuwalne w momencie, w którym to znieczulenie przestaje działać i wynika z faktu, że układ nerwowy odzyskuje informacje ze znieczulonej części ciała.

Jak sobie radzić ze skutkami znieczulenia? Przede wszystkim żeby uniknąć komplikacji należy odpoczywać, dać organizmowi czas na odzyskanie sił i usunięcie znieczulenia. Zbyt szybkie ruchy, siadanie czy wstawanie, może się wiązać z późniejszymi przykrymi konsekwencjami. Dlatego położnica, czując się coraz mocniej, powinna wszystkie aktywności robić etapami i powoli, bez pośpiechu.

Problem z oddaniem moczu i stolca

Wypróżnianie się i siusianie po cieciu cesarskim są bardzo ważne. Pozwalają uchronić organizm przed infekcjami, a także umożliwiają zrobienie miejsca macicy, która wraca do swojego pierwotnego położenia. Problemy z ich oddaniem są zazwyczaj przejściowe i pojawiają się tylko na początku połogu.

Jak sobie radzić z zaparciami i problemem z oddaniem moczu po cc? Po pierwsze nie bać się skorzystania z toalety. W przypadku moczu, można spróbować oddać go na stojąco pod prysznicem, pomocniczo opłukując krocze wodą. Po drugie ruch. Aktywność poprawia perystaltykę jelit i pobudza pęcherz do pracy. Nie chodzi tu o ćwiczenia fizyczne ale na przykład spacer po korytarzu szpitala. Pozbyciu się zaparć powinna pomóc dieta bogata w błonnik. Warto sięgnąć po otręby pszenne, jabłka i suszone śliwki.

Skurcze macicy

Po porodzie macica zaczyna się kurczyć, by wrócić do swojej pierwotnej postaci. Towarzyszy temu doznanie przypominające bóle miesiączkowe. Są to intensywne skurcze, odczuwalne bardzo mocno w czasie karmienia piersią. Wydziela sie wówczas oksytocyna, która przyspiesza proces inwolucji macicy, czyli jej powrót do wielkości sprzed ciąży.

Jak sobie radzić z bólem obkurczającej się macicy? Leżąc już na oddziale położniczym, rodząca otrzyma przeciwbólowo paracetamol, z którego można korzystać także w domu. Można w razie potrzeby poprosić także o inne leki.

Odchody poporodowe po cc

Obkurczająca się macica oczyszcza się z resztek łożyska, śluzu oraz krwi i przygotowuje do ewentualnej kolejnej ciąży. Nie ma znaczenia czy kobieta rodziła siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie. Odchody poporodowe po cc mają postać bardzo obfitej miesiączki, która zmienia z czasem swój kolor. Początkowo jest czerwona, potem różowa, następnie brązowa, żółta i przezroczysta.

Jak sobie radzić z odchodami poporodowym po cc? Przede wszystkim należy stosować wkłady, czy podpaski stosowne do ilości krwawień. Na początku sprawdzą sie podkłady poporodowe. Mają postać dużych podpasek. Po paru dniach, gdy krwawienie się zmniejszy, można sięgnąć po zwykłe podpaski. Należy pamietać, że nie wolno używać tamponów.

Share: