6 wyzwań związanych z karmieniem piersią

Karmienie piersią to także wyzwania dla młodej mamy. Często tego, jak karmić, trzeba się nauczyć. Problemy zdrowotne matki, czy budowa anatomiczna ciała kobiety może utrudniać efektywne karmienie. Do tego obawy mamy o to, czy podoła, czy mleko jest odpowiednie dla maluszka i inne niepokoje sprawiają, że karmienie piersią, to nie tylko wyjątkowe doznanie, ale również pewnego rodzaju wyzwania.

Obawy matki o ilość mleka po porodzie

Mamy bardzo często martwią się, że nie będą lub nie są w stanie wykarmić swojego dziecka np. z powodu wielkości piersi. Do tego (przede wszystkim w przypadku pierworódek) dochodzi stres, czy noworodek będzie w stanie najeść się siarą, produkowaną na samym początku laktacji. Tymczasem większość obaw mam jest bezpodstawna. Siara jest całkowicie wystarczającym pożywieniem dla noworodka. Co istotne, jest źródłem bardzo cennych dla nowonarodzonego dziecka przeciwciał. Wielkość piersi nie ma wpływu na ilość produkowanego mleka. Początkowa utrata wagi noworodka jest zjawiskiem fizjologicznym, a nie brakiem pokarmu u matki. Laktacja potrzebuje kilku dni, by zacząć zadowalająco działać. Gdy rusza, mama zazwyczaj zaczyna mieć problem z nabrzmiałymi piersiami, a dziecko powoli przybiera na wadze. Ważne jednak, by w tym okresie możliwie często przystawiać maluszka do piersi.

Nauka prawidłowego przystawiania do piersi

Od prawidłowego przystawienia dziecka do piersi zależy efektywność ssania. Choć ssanie mleka jest naturalne dla noworodka, musi się tej czynności nauczyć. Zła technika ssania wynikająca z nieprawidłowego ułożenia ust i języka dziecka, może powodować problemy z wypływem mleka, potrzebę dłuższego ssania, większego wysiłku, jaki dziecko musi włożyć w jedzenie, a także ranienie brodawek. Jeśli personel medyczny lub sama mama zauważy problem z karmieniem piersią, warto sięgnąć po pomoc doświadczonego specjalisty z zakresu laktacji. Będzie to pielęgniarka laktacyjna w szpitalu lub certyfikowany doradca laktacyjny, który może udzielić pomocy także w domu.

Poranione sutki

Jeśli mama doświadcza bólu w czasie laktacji lub pojawiają się ranki, przede wszystkim należy sprawdzić technikę przystawiania dziecka do piersi. Najczęściej, to właśnie ona jest przyczyną problemów z ranami. Na poranione sutki można wykorzystać mleko matki (i wsmarowywać je w piersi), lanolinę lub preparaty dedykowane takim sytuacjom. Smarowanie brodawek i wietrzenie ich powinno pomóc pozbyć się problemu w parę dni, o ile technika przystawiania do piersi będzie odpowiednia.

Nabrzmiałe piersi

Karmiące mamy, przede wszystkim na początku karmienia piersią, gdy pojawi się tzw. nawał mleczny, piersi mamy stają się twarde i nabrzmiałe. Jest to spowodowane nagromadzeniem się mleka w piersiach. Ta sytuacja powoduje dyskomfort lub ból. Do tego mleko może z piersi wyciekać, brudząc ubrania matki. Jest to sytuacja bardzo nieprzyjemna i krępująca dla mamy. By uniknąć nabrzmiałych piersi należy dostawiać dziecko tak często, jak ono lub matka tego potrzebuje i nie unikać karmień. Jeśli jest taka potrzeba, należy ściągnąć mleko laktatorem, ale tylko do momentu poczucia ulgi. Do ochrony ubrania przed wyciekami mleka, można skorzystać z wkładek laktacyjnych.

Płaskie lub wklęsłe brodawki

Brodawki, które dziecku jest trudno uchwycić utrudniają efektywne karmienie piersią. A to z kolei powoduje stres u matki. Jednak taka budowa piersi nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Co ciekawe, szacuje się, że ok. 10% kobiet ma płaskie brodawki, a 1% brodawki wklęsłe. Karmienie przy takiej budowie anatomicznej wymaga wysiłku ze strony mamy. Na pewno warto sięgnąć po pomoc doradcy laktacyjnego. Wśród sposobów radzenia sobie z płaskimi lub wklęsłymi brodawkami jest ich masaż, stosowanie specjalnych nakładek (korektory, nipletki) i hartowanie brodawek na przemian zimną i ciepłą wodą.

Zapalenie piersi

Najczęstszą przypadłością matek karmiących jest zapalenie piersi. Jest to sytuacja, w której dochodzi do zapalenia gruczołu mlekowego brodawki sutkowej i/lub gruczołów sutkowych. Występuje zwykle między 2. a 6. tygodniem po porodzie i trwa zazwyczaj kilka dni. Dolegliwościami towarzyszącymi zapaleniu piersi jest ból piersi, miejscowe zaczerwienienie skóry, stan podgorączkowy i gorączka. Chore miejsce jest wrażliwe, a jego dotyk powoduje ból. Rzadziej pojawiają się dreszcze, bóle kostne, bóle głowy, tachykardia. Zapalenie piersi koniecznie trzeba wyleczyć. W przeciwnym wypadku w piersi może powstać ropień. Piersi można leczyć domowymi sposobami np. okładami z kapusty, ciepłymi kąpielami PRZED karmieniem i zimnymi okładami PO. Antybiotyk jest ostateczną formą leczenia zapalenia piersi. Odradza się z kolei stosowanie masaży.

Share: