8 rzeczy, jakie dzieją się po porodzie

Po porodzie kobietę czekają nowe wyzwania. Jej organizm musi dojść do siebie, a dziecko przyzwyczaić, że już nie jest w brzuchu mamy. W związku z tym zaczynają dziać się nowe, niespotykany do tej pory rzeczy. Z całej gamy możliwości, wybraliśmy 8 sytuacji, z którymi najczęściej spotykają się świeżo upieczone mamy.

Bóle podbrzusza i inne dolegliwości

Zaraz po porodzie kobieta zaczyna doświadczać całego szeregu dolegliwości poporodowych. To najbardziej odczuwalnych należy ból podbrzusza i odchody poporodowe. Ból podbrzusza przypomina ten, jaki towarzyszy menstruacji. Jest to doznanie towarzyszące obkurczaniu się macicy, która próbuje wrócić do swojego pierwotnego rozmiaru. Drugą dolegliwością są odchody poporodowe, czyli krwawienie z pochwy, będące następstwem oczyszczania organizmu matki z pozostałości po ciąży. W skład odchodów wchodzi krew, śluz i resztki błon płodowych.

Wyżej wymienione dolegliwości pojawiają się niezależnie, czy poród odbył się siłami natury, czy cesarskiego cięcia. Do tego dochodzą inne dolegliwości. Więcej na temat dolegliwości połogowych przeczytasz w: 5 dolegliwości po cięciu cesarskim, 7 dolegliwości po porodzie naturalnym.

Spadek wagi noworodka

Po urodzeniu waga noworodka spada o około 10%. Jest to zjawisko fizjologiczne i pojawia się już w pierwszej dobie życia dziecka. Noworodek traci na wadze do ok. 3-4 dnia swojego życia, by później znów zacząć tyć. Przyczyną utraty wagi przez nowo narodzone dziecko jest utrata wody, wydalenie smółki, wysychaniem kikuta pępowinowego, zużywanie glikogenu i zapasów tłuszczu z czasów życia płodowego.

Żółtaczka noworodka

Żółtaczka noworodkowa, to kolejne naturalne zjawisko pojawiając się po porodzie. Pojawia się na skutek zwiększonej ilości bilirubiny we krwi noworodka. Zwiększona ilość barwnika prowadzi do zmiany odcienia skóry dziecka na bardziej żółte. Żółtaczka noworodkowa pojawia się 2-3 dnia po porodzie (w przypadku wcześniaków, nieco później) i samoczynnie zanika w ciągu pierwszych dwóch tygodni życia dziecka. Stąd zdecydowana większość przypadków żółtaczki niemowlęcej nie jest przyczyną przedłużenia pobytu w szpitalu. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy stężenie bilirubiny przekracza przyjęte dla noworodka normy lub pojawia się w 1. dobie życia.

Skierowanie na powrót do szpitala może otrzymać ten noworodek, u którego żółtaczka utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie. W takim wypadku może być konieczne naświetlanie dziecka niebieskim światłem.

Więcej na temat żółtaczki noworodkowej można przeczytać tutaj: Żółtaczka noworodkowa.

Krótkie wędzidełko

Już po porodzie długość wędzidełka powinna zostać oceniona przez personel medyczny i w razie potrzeby podcięta. Zbyt krótkie wędzidełko może powodować u noworodka trudności w prawidłowym uchwyceniu i ssaniu piersi. To z kolei może prowadzić do trudności z zaspokojeniem głodu, przybieraniem na wadze, a u matki problemów z laktacją.

Częstość karmień

Noworodek jest tak samo zmęczony faktem porodu, jak i mama, która wydała dziecko na świat. Z tego powodu przez pierwsze dni życia prawdopodobnie będzie przez zdecydowaną większość doby spać, budząc się na jedzenie. W pierwszej dobie życia tych pobudek może być niewiele. Nie jest to niepokojące, ponieważ nagromadzone w życiu płodowym zapasy i niewielkie ilości siary, jaką produkuje matka, są wystarczające do zaspokojenia głodu. Od drugiej doby życia maluszek powinien być karmiony nie rzadziej, niż co 3 godziny. Dlatego w razie potrzeby dziecko należy wybudzać.

“Wiszenie” na piersi

Żeby produkcja mleka matki mogła ruszyć, do mózgu matki musi zostać wysłana odpowiednia informacja. Ta wysyłana jest w momencie, w którym noworodek  ssie pierś. Widok dziecka, jego zapach, dotyk, a także produkowana przez dziecko ślina są sygnałem dla organizmu matki, że powinien produkować i w jakiej ilości mleko. W pierwszych tygodniach życia ilość potrzebnego pokarmu rośnie z dnia na dzień. Stąd każdego dnia informacja, jaką otrzymał mózg mamy jest “aktualizowana” przez dziecko. W efekcie karmiąca może mieć wrażenie, że dziecko “wisi” na piersi cały dzień.

Dodatkowa doba w szpitalu

Standardowy pobyt w szpitalu po porodzie trwa 3 dni. Zdarza się jednak, że lekarze mogą przytrzymać dziecko (i przy okazji matkę) jeszcze 1 dodatkowy dzień (jeśli są jakieś nieprawidłowości, pobyt w szpitalu może się oczywiście jeszcze wydłużyć). Powodem może być spadek wagi większy niż 11% masy urodzeniowej dziecka lub potrzeba kontroli wybranych wyników badań (np. z powodu dodatniego GBS u matki). Spadek wagi nie zawsze jest powodem do zatrzymania w szpitalu, a jeśli pozostałe wyniki badań dziecka są ok, pediatra może wypisać noworodka z dodatkowymi zaleceniami. Dodatkowa doba w szpitalu może powodować stres u matki. Oczywiście każdy chciałby, jak najszybciej znaleźć się z dzieckiem w domu. Jednak, jeśli lekarz zaleci jeszcze kolejny dzień, nie będzie w tym nic niezwykłego.

Baby blues

Baby blues dotyka większość kobiet, które urodziły. Pojawia się kilka dni po porodzie i może trwać nawet parę tygodni. Gdy kobieta doświadcza smutku poporodowego, zaczyna odczuwać spadek nastroju  bez wyraźnego powodu i obawę o swoje umiejętności opieki nad dzieckiem. Jeśli do tego dochodzą problemy z wagą noworodka, czy laktacją, matka może zacząć wątpić, czy jest w stanie opiekować się dzieckiem itp. Spadek pewności siebie nie jest w tym momencie niczym niezwykłym i samoistnie mija. Więcej na temat baby blues można przeczytać tu: Baby blues.

Share: