Ból porodowy

Rodzenie dziecka boli. Ale dlaczego? Jak bardzo boli poród? Czyli cięcie cesarskie boli? Od czego zależy ból porodowy? Dziś skupimy się na bólu porodowym, nieodłącznym elemencie każdych narodzin.

Kobiety, które rodziły bardzo często mówią, że ból porodowy nie da się z niczym porównać, ani opisać. Niektórzy porównują go do wysiłku towarzyszącego przebiegnięciu maratonu, łamaniu kości, niesamowicie intensywnej menstruacji. Jednak mamy zwracają także uwagę na fakt, że jest to ból… który bardzo szybko się zapomina.

Skąd się bierze ból porodowy

Skurcze macicy w czasie porodu powodują ucisk nerwów i zaciskanie naczyń krwionośnych, co powoduje gorszy dopływ tlenu do komórek oraz odprowadzenie z nich kwasu mlekowego (działającego drażniąco na komórki nerwowe). Dziecko uciska nerw w okolicy kręgosłupa, co dodatkowo powoduje tzw. ból krzyżowy. Ból powoduje także rozciąganie szyjki macicy i dolnego odcinka trzonu macicy. Gdy szyjka macicy osiągnie pełne rozwarcie rozciągają się tkanki krocza.

Czemu służy ból porodowy

Choć wiele kobiet oddałoby wszystko za to, by poród nie bolał ani trochę, ból w jego trakcie pełni ważną funkcję informacyjną. Stale dostarczają informacji o tym, co dzieje się z ciałem kobiety. Na podstawie jego charakterystyki można określić etap porodu i to, czy przebiega prawidłowo (a także, czy jest potrzebna ewentualna pomoc). Aktywizuje organizm do  zachowań, które przyspieszają poród oraz do produkcji endorfin, potrzebnych do tworzenia się więzi matka-dziecko.

Od czego zależy ból porodowy

Ból, jaki odczuwa kobieta podczas porodu jest bardzo indywidualną kwestią. Zależy od progu bólowego danej kobiety, jej aktualnego stanu zdrowia, kondycji fizycznej i psychicznej oraz oczekiwaniami w stosunku do tego bólu.

Uśmierzanie bólu w trakcie porodu

Jak można sobie pomóc, by zmniejszyć odczucie bólu porodowego? Przed wszystkim rodząca powinna czuć się bezpiecznie i spokojnie (jak na zaistniałe okoliczności oczywiście). Pomóc w tym może obecność bliskiej i zaufanej osoby, a także szkoła rodzenia, która przygotuje kobietę na poród. Ważny jest także wybór szpitala, który wzbudza zaufane przyszłej mamy. Placówka powinna być dobrana także z uwagi na przebieg ciąży i wyposażenie szpitala (nie każda placówka jest w stanie przyjąć poród wymagający specjalistycznej wiedzy).

Na rozładowanie bólu porodowego pomoże aktywność : spacer, delikatny taniec, kołysanie, kucanie. Ruch nie tylko rozładowuje napięcie, ale także usprawnia poród. Można do tego wykorzystać także piłkę, drabinki, worki.

Ból porodowy pomoże rozładować także masaż, ciepłe lub zimne okłady, a także woda. Jeśli jest taka możliwość rodząca może wziąć prysznic lub położyć się w wannie. Strumieniem wody może masować sobie brzuch.

Znieczulenie zewnątrzoponowe

W trakcie tego znieczulenia środek przeciwbólowy wstrzykuje się do przestrzenni zewnątrzoponowej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa w pobliżu nerwów przewodzących ból. Wstrzyknięty środek powoduje, że ból nie jest przewodzony przez nerwy.

Znieczulenie wykonuje się z użyciem cienkiego cewnika, którego się po podaniu środka nie wyjmuje aż do zakończenia porodu(koniec przykleja plastrem do skóry po to, by móc podać kolejne dawki). Jego podanie poprzedza badanie krwi, a w czasie działania monitoruje się parametry życiowe rodzącej.

Ból porodowy a cięcie cesarskie

O ile cięcie cesarskie nie jest planowane na konkretny dzień, kobiecie towarzyszyć będzie ból związany z rozszerzaniem się szyjki macicy. Jeśli jest taka możliwość, w pierwszej kolejności lekarze i położne będą starali się poprowadzić poród naturalny. Samo cięcie cesarskie związane jest z podaniem znieczulenia, które odetnie doznanie bólowe od brzucha w dół. Nie jest to pełne znieczulenie, w trakcie którego kobieta jest nieprzytomna. Rodząca będzie doznawać wrażeń związanych z dotykiem, ale nie poczuje bólu.

Ból porodowy

Niestety niezależnie od tego, jak dobrze kobieta znosi ból, jak późno się pojawi, czy jakie środki znieczulające otrzyma rodząca, porodowi zawsze będzie towarzyszyć ból. Nie można przewidzieć jego intensywności, ani tego jak długo będzie trwać. Bardzo wiele mam podkreśla jednak to, że cały ten ból staje się nieważny w momencie, w którym pierwszy raz zobaczyły swoje dziecko.

Share: