Choroba w ciąży

Kobiety w ciąży są podatniejsze na zachorowanie na grypę i przeziębienie. Jak poradzić sobie z infekcją w czasie ciąży? Czym wyleczyć katar, będąc w stanie błogosławionym? A kaszel? Czym grozi nieleczona choroba w ciąży?

Jednym z mankamentów ciąży jest to, że w czasie jej trwania, nie wolno leczyć się wszystkim tym, czym dotychczas. Dotyczy to także, a może przede wszystkim leków. Cząsteczki substancji zawartych w różnych lekarstwach, mogą przenikać do łożyska a stamtąd do dziecka powodując nieodwracalne szkody w organizmie płodu. Dlatego najważniejszą zasadą w czasie choroby jest konsultowanie ze swoim lekarzem prowadzącym wszystkich zażywanych leków oraz tych, które chciałoby się użyć w z powodu infekcji. Ale czy tylko lekami może posiłkować się kobieta ciężarną? Przyjrzyjmy się trochę tematowi.

Zignorowana choroba w ciąży

Wraz z kolejnym tygodniem ciąży przyszła mama czuję się coraz ciężej, coraz trudniej się jej poruszać, coraz częściej chodzi do toalety, może też mieć problemy ze snem. Tym intensywniej ciężarna odczuwa każdą infekcję, jakiej doświadczy w czasie ciąży. Ale choroby nie tylko szkodzą kobiecie przy nadziei. Choroby i powikłania po nich mogą odbić się także na zdrowiu rozwijającego się w jej brzuchu dziecku. Powikłania, nawet po zwykłej grypie prowadzą do wad rozwojowych, w tym wad serca lub kośćca płodu. Choroby, a nawet intensywny kaszel, mogą wywoływać skurcze macicy, a to w rezultacie może być przyczyną (w zależności od tygodnia ciąży) poronienia lub przedwczesnego porodu. Dlatego choroby w ciąży nie wolno bagatelizować. Z drugiej strony nie wolno też panikować, gdy się pojawi.

Sposoby na chorobę w ciąży

Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy wcześniej, każdy lek należy skonsultować z lekarzem. O ile katar czy kaszel nie wymaga pilnej konsultacji, jeżeli dochodzi gorączka, najlepiej poradzić się swojego lekarza prowadzącego. Dobierze on wówczas odpowiednie leki.

Domowe sposobu

Ciężarne może też sięgnąć po domowe sposoby na chorobę, taką jak przeziębienie i grypa. Jeżeli mamy do czynienia tylko z przeziębieniem, któremu towarzyszy nieżyt nosa lub kaszel sprawdzi się inchalacja z soli fizjologicznych, a także płukanki z szałwii, rumianku, nagietka, lipy. Poleca się także picie soku z brzozy, z malin, z dzikiej róży.

Niezawodne będą też takie naturalne sposoby, jak syrop z cebuli, syrop z buraka, a także czosnek, który można po prostu dodawać do potraw lub zjeść w małej ilości na surowo np. jako dodatek do kanapki. Ciężarna powinna jednak uważać, ponieważ zbyt duża ilość czosnku, może prowadzić do niestrawności i do bólu brzucha, a także wymiotów.

Sposoby na gorączkę

Jeśli infekcja jest poważniejsza i towarzyszy jej gorączka, należy skonsultować się, jak już pisaliśmy z lekarzem. Przepisze prawdopodobnie paracetamol (uznawany za bezpieczny przez cały okres ciąży) lub ibuprofen (przyjmuje się, że jest bezpieczny tylko w II trymestrze). Będąc w aptece można zapytać farmaceutę także o preparaty dedykowane ciężarnym. Są bezpieczne dla przyszłych mam, ponieważ bazują przede wszystkim na naturalnych specyfikach.

Choroba w ciąży – co robić jeszcze

Przyszła mama powinna pamiętać także o kilku podstawowych zasadach, które pomogą jej uniknąć choroby oraz szybciej się jej pozbyć. Bardzo ważną kwestią jest odpoczynek i odpowiednia ilość snu. Zdajemy sobie sprawę, że nie każda przyszła mama może sobie na to pozwolić. Czasem sama ciąża daje się we znaki, a czasem inne obowiązki np. starsze dziecko, które wymaga uwagi uniemożliwiają spokojny sen. Do tego dochodzą obowiązki służbowe, domowe i inne. Jednak bez snu i odpoczynku choroba może trwać dłużej. Łatwiej też złapać przeziębienie i grypę, gdy organizm jest wycieńczony.

Drobną, ale niezwykle ważną rzeczą jest wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa mama. Dzięki temu powietrze, także to w którym znajdują się chorobotwórcze wirusy będzie wymieniać się na świeże. Wietrzenie wieczorne poprawi także komfort snu.

Jeśli ciężarna chce uniknąć choroby, powinna unikać w miarę możliwości (przede wszystkim w sezonie grypowym) dużych skupisk ludzi. W takich miejscach łatwiej zarazić się chorobą.

Po powrocie do domu zawsze powinna myć ręce.

Inną bardzo pomocną rzeczą jest prawidłowa dieta. Posiłki bogate w witaminy i minerały wspierają układ odpornościowy, chroniąc tym samym organizm przed chorobami.

Share: