Ciąża rzekoma

Wyobraź sobie taką sytuację. Jesteś kobietą, przestajesz miesiączkować, odczuwasz mdłości, zmęczenie, a twój brzuch zaczyna powoli zwiększać swój rozmiar w charakterystyczny sposób. Idziesz do lekarza, bo wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że to ciąża. Ba! Jesteś o tym przekonana. Ginekolog wykonuje USG i mówi… no właśnie. Że ciąży nie ma.

Opisana powyżej sytuacja, to tzw. ciąża rzekoma (pseudocyesis). Jest to zaburzenie, w trakcie którego mimo braku zapłodnienia w organizmie kobiety następują zmiany charakterystyczne dla ciąży, w tym:

  • nieregularna miesiączka lub jej brak
  • poranne mdłości
  • powiększenie brzucha
  • powiększenie piersi, a nawet laktacja
  • odczuwanie ruchów dziecka
  • bóle porodowe

Objawy ciąży rzekomej

Skąd biorą się wszystkie objawy ciąży w ciąży rzekomej? Cześć jest kwestią bardzo silnego przekonania kobiety o tym, że jest w ciąży. Jest tak tego pewna, że każde dolegliwości interpretuje, jako ciążę. Co ciekawe, przekonania te wpływają na produkcję hormonów ciążowych, co również prowadzi do kolejnych objawów, jak chociażby laktacja i… pozytywny wynik testu ciążowego. Faktycznie jednak rosnący brzuch i odczuwalne ruchy, to zbierające się gazy i tłuszcz.

Ciąża rzekoma, to zjawisko występujące bardzo rzadko. Według badań jednak, u aż 18% kobiet z tym zaburzeniem lekarz rozpoznaje prawdziwą ciążę. Diagnozę tę zmienia dopiero badanie USG i brak bicia serca płodu. Niestety mimo diagnozy kobiety doświadczające ciąży rzekomej, często nie przyjmują jej do wiadomości.

Przyczyny ciąży rzekomej

Na ten moment nie ma jednego stanowiska, co do przyczyn występowania ciąży rzekomej. Takie zaburzenia, jak  pokazują natomiast silny związek pomiędzy psychiką kobiety (np. bardzo silną potrzebę posiadania dziecka), a stanem fizycznym, jaki jej umysł powoduje. Innymi słowy, kobieta tak bardzo chce lub jest przekonana o byciu w ciąży (nawet jeśli jej nie chce), że jej ciało zaczyna się zachowywać tak, jakby w tej ciąży faktycznie było.

Inną przyczyną takiego stanu rzeczy może być interpretowanie każdego sygnały ze strony organizmu, jako symptomu ciąży.

Według badań ciąża rzekoma pojawia się najczęściej u kobiet, które

  • bardzo długo ale bezskutecznie starają się o dziecko
  • bardzo mocno obawiają się zajścia w ciążę
  • są w głębokiej depresji (zmiany chemiczne zmieniające nastrój mają być przyczyną objawów rzekomej ciąży)

Ciąża rzekoma, to bardzo rzadka przypadłość. Dotyka od 0,005-0,02% urodzeń. 1/3 kobiet doświadczających ciąży rzekomej już była przy nadziei.

Ciąża rzekoma a ciąża urojona

Choć pojęć tych używa się zamiennie odnoszą się do dwóch różnych przypadków. Ciąża urojona, to przekonanie kobiety o byciu w ciąży, któremu nie towarzyszą objawy o charakterze fizyczny. W ciąży rzekomej kobieta zaś doświadcza objawów psychosomatycznych.

Leczenie ciąży rzekomej

Pierwszym krokiem jest uświadomienie pacjentki o braku rozwijającego się dziecka poprzez wykonanie stosownych badań. Kobieta w ciąży rzekomej najczęściej doświadcza bardzo silnych i trudnych dla niej emocji, w związku z tym zaleca się psychoterapię i uznaje tę metodę za najskuteczniejszą. W razie potrzeby lekarz może zalecić środki farmakologiczne, przeczyszczające, czy nawet przeżycie fałszywego porodu.

Praca psychoterapeuty z kobietą doświadczającą ciąży rzekomej powinien trwać nawet po ustąpieniu objawów tego zaburzenia. Kobiety, które doświadczyły tego zaburzenia mogą odczuwać bardzo dużego poczucia krzywdy, depresji, nerwicy, zaburzeń o charakterze seksualnym lub zespołu stresu pourazowego.

Wsparcie ze strony bliskich

Bardzo ważnym elementem powrotu do zdrowia jest wsparcie ze strony otoczenia. Ciąża rzekoma może trwać latami i jest chorobą bardzo niebezpieczną dla psychiki pacjentki. Poza obecnością osób bliskich nie może zabraknąć także fachowej pomocy medycznej.

Share: