Co się zmienia po narodzinach dziecka

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak twoje życie się zmieni, po przyjściu twojego potomka na świat, dobrze trafiłeś. Zobacz, co się zmienia po narodzinach dziecka w życiu każdego świeżo upieczonego rodzica.

W poprzednich artykułach skupiliśmy się na tym, co zmienia się w życiu kobiety i mężczyzny po narodzinach ich dziecka. Staraliśmy się skupić na tych mniej popularnych aspektach. Czytając je jednak, można odnieść wrażenie, że rodzicielstwo przynosi bardzo dużo negatywnych zmian. W związku z tym, chcielibyśmy tym razem skupić się bardziej na tych dobrych, a nawet zabawnych aspektach rodzicielstwa. Bo bycie ojcem lub matką, to nie tylko stres i zmęczenie. To także wiele miłości, śmiechu i zabawy.

Miłość i radość

Zacznijmy od najbardziej oczywistego aspektu rodzicielstwa, którego nie zrozumie ten, kto dzieci nie ma. Świadomość, że na świat przyszła istota, która powstała “z nas”, sprawia, że między nami, a dzieckiem tworzy się więź. To uczucie potrafi niesamowicie motywować i dawać siły do działania. Oto zmieniło się nasze życie. Od tego momentu, już zawsze, myśląc o swojej rodzinie, będziemy myśleć o sobie, parterze/partnerce i dziecku, które staje się “doklejone” do naszego życia, niezależnie, czy tego chcemy, czy nie.

Wrażliwość na dziecięcy płacz

Po narodzinach własnego dziecka, zupełnie inaczej odbieramy płacz dzieci z naszego otoczenia. Stajemy się na niego bardziej wyczuleni, szybciej zwrócimy uwagę na płaczące dziecko, a jednocześnie wykazujemy więcej cierpliwości w stosunku do płaczącego dziecka, niż wcześniej.

Zrozumienie dla innych rodziców

Dawać “dobre rady” rodzicom, gdy samemu nie ma się dziecka, jest bardzo łatwo. Zapewne od ciebie ktoś również usłyszał to i owo. Czasem była to opinia zgodna z własnymi przekonaniami, czasem powtórzone coś, co zostało zasłyszane z innego źródła.

Jeśli w sklepie, czy na ulicy spotkałeś krzyczące dziecko i niereagującego rodzica lub odwrotnie, dyskutującego z maluchem, a czasem krzyczącego opiekuna, natychmiast w twojej głowie oceniałeś postawę rodzica. A po ocenie, miałeś już zestaw gotowych rad, co powinien, a czego nie powinien robić ten rodzic. Bo przecież, “jak ja będę rodzicem, to…”.

Tymczasem po narodzinach swojego dziecka, nagle zaczynamy o wiele więcej rozumieć z tego, co dotychczas widzieliśmy i ocenialiśmy. Niektóre zachowania rodziców (brak reakcji lub nadmierna reakcja) zaczynają nabierać sensu, wiemy z czego wynikają i nabieramy do tego większego zrozumienia. Rodzic krzyknął na dziecko w sklepie? Kiedyś powiedziałbyś, co za okropny rodzic. A po narodzinach swojego? Prawdopodobnie pomyślisz “oho! chyba się przelało”, wiedząc, że nawet najcierpliwszemu z rodziców, mogą czasem puścić nerwy.

Tak samo nagle rozumiesz swoich kolegów, którzy nagle przestali udzielać się towarzysko lub denerwują się, gdy obok ich dziecka przejdzie ktoś przeziębiony. Śmiejesz się, że mówisz swoim dzieciom to, co twoi rodzice kiedyś tobie.

Korzystanie z udogodnień i atrakcji dla rodzica

Przyjemnym aspektem rodzicielstwa jest możliwość skorzystania ze specjalnych przywilejów dla rodzica. Będą to na przykład kasy pierwszeństwa w sklepach, czy Karta Dużej Rodziny. Ale rodzicielstwo, to także skorzystanie z atrakcji i rozrywek, do których dotychczas nie miało się dostępu. Za przykład niech posłużą tutaj wszelkiego rodzaju spektakle i widowiska dedykowane dzieciom, lunaparki i place zabaw. Wyjście do cyrku lub na lubiany film familijny bez latorośli może krępować. Tymczasem z dzieckiem można takich atrakcji doświadczać dowoli. Uwielbiałeś układać klocki w dzieciństwie, huśtać się na huśtawce, bawić plasteliną? Teraz znowu możesz to robić! I to najnowszymi zabawkami.

Lepsza organizacja

Rodzicielstwo uczy organizacji i zarządzania swoim czasem. Im więcej dzieci, tym opiekun musi być lepiej zorganizowany. Wbrew pozorom pogodzenie opieki nad dzieckiem/dziećmi, codziennych obowiązków domowych i zawodowych nie jest łatwe. Do tego każde wyjście z dzieckiem przypomina planowanie bitwy. Im mniejsze dziecko, tym o większej ilości rzeczy trzeba pamiętać. Pieluchy, mata do przewijania, ubrania na przebranie, ciepła bluza, jakby było zimno, krótkie spodenki, jakby zrobiło się ciepło, prowiant, zabawki, a do tego zgrać to z rytmem dobowym dziecka.

A przygotowanie posiłku, gdy niemowlak domaga się uwagi? Zorganizowanie spacerów w ciągu dnia, zakupów, drzemek i czasu dla siebie? Bycie rodzicem, to jednocześnie świetne szkolenie z zarządzania czasem i zasobami.

Możliwość zmian we własnym życiu na lepsze

Na koniec, ważny aspekt rodzicielstwa. Chcąc wpoić dziecku dobre nawyki, sami również możemy, a czasem musimy zmienić własne. Nic nie działa tak dobrze, jak przykład ze strony rodzica. Wszystko w trosce o własną latorośl. Jeśli chcemy, żeby dziecko zdrowo jadło, musimy zmienić własną dietę. Gdy chcemy, by nasz maluch był aktywny fizycznie, sami musimy z nim wychodzić na plac zabaw, boisko i bawić się z nim, pokazując różne aktywności. Nie chcesz, by twoje dziecko spędzało długie godziny przy komputerze lub telewizorze, sam nie poświęcaj czasu na taką aktywność, a zamiast tego idź na rower, czy po prostu spacer z maluchem.

Share: