Co się zmienia po urodzeniu dziecka (mama)

Każdy rodzic zastanawia się, co się zmieni, po urodzeniu dziecka. Dziś odpowiemy na to pytanie, z punktu widzenia mamy. Co się zmieni, gdy na świat przyjdzie nowy członek rodziny.

O wielu aspektach rodzicielstwa się nie mówiło się zbytnio, a jeśli tak,to bardzo niewiele. Trochę dlatego, by “nie straszyć” przyszłych rodziców. Niektórzy wsparliby się po argument “Przecież to naturalne, o czym tutaj opowiadać”. Dla jeszcze innych taka opowieść nie ma sensu, ponieważ tylko rodzic zrozumie, o czym mówi inny rodzic.

W dobie internetu, blogów i portali parentingowych, coraz więcej mówi się o rzeczach, które jeszcze do niedawna były zagadką. I dobrze, ponieważ dzięki temu, osoby planujące dzieci, będą w stanie bardziej świadomie podjąć decyzję o powiększeniu rodziny oraz lepiej się na tę okoliczność przygotować.

Przechodząc do sedna. Co się zmienia po urodzeniu dziecka?

Zmęczenie

Jeden z aspektów rodzicielstwa, o jakim wspomina się najczęściej, a także z którego najczęściej się żartuje. Zmęczenie jest nieodzownym elementem macierzyństwa. W początkowym etapie życia dziecko nie odróżnia dnia od nocy, stąd w ciągu całej doby śpi w podobnych cyklach. W ramach każdego cyklu trzeba dziecko przynajmniej raz przebrać i nakarmić, przy czym karmienie może trwać i trwać. Nie bez przyczyny mówi się, że dzieci nieraz “wiszą” na piersi.

Oczywiście takie nieregularne pobudki powodują brak ciągłości snu. Gdyby jeszcze była to kwestia samego obudzenia się, a dziecko po zaspokojeniu potrzeb szło od razu spać może byłoby znośnie. Tymczasem każdorazowo trzeba wstać, przewinąć i nakarmić, a często także przebrać maluszka.  A dziecko niekoniecznie na koniec zabiegów spokojnie zaśnie. W konsekwencji przerwa w śnie nie trwa 5-10minut ale nawet godzinę i więcej.

Nawet gdy cykl dobowy się ureguluje mniej więcej około 4 tygodnia życia, a dziecko zaczyna spać dłużej w ciągu nocy, mama wciąż musi wstawać na nocne karmienie. I nie ma znaczenia, czy karmi piersią, czy mlekiem modyfikowanym. Do pobudek towarzyszących zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych, dochodzą te związane z chorobami, ząbkowaniem i innymi dolegliwościami. W rezultacie bardzo długo mama nie śpi ciągiem dłużej niż kilka godzin.

Niestety na ten element rodzicielstwa nie można się przygotować. Tylko mama regularnie wstająca w nocy do dziecka lub osoba o podobnych obowiązkach, zrozumie ten poziom zmęczenia. Niech pociechę stanowi fakt, że jest to bardzo duży dyskomfort na samym początku rodzicielstwa. Z czasem organizm się “przestawia” i sprawia wrażenie, że nie potrzebuje takiej ilości snu, jak kiedyś.

Dezorganizacja rytmu dnia

Dziecko znacząco dezorganizuje dotychczasowy rytm dnia. Jeśli mama była dotychczas bardzo zorganizowana, bez wątpienia będzie odczuwać duży dyskomfort z tym związany.

Dezorganizacja może być duża do tego stopnia, że mama nie jest w stanie jeść regularnych posiłków. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim początkowych dni, czy tygodni życia dziecka. W pewnym momencie mama i maluszek łapią wspólny rytm. Pory posiłków, drzemek i zabaw z czasem stają się coraz bardziej regularne. Dzięki temu mama jest w stanie zaplanować dzień, w tym domowe i służbowe obowiązki.

Mimo wypracowania wspólnej rutyny, mama będzie musiała zmienić niektóre ze swoich przyzwyczajeń. To, co do tej pory było czymś naturalnym np. wyjście do sklepu, czy spontaniczny wypad ze znajomymi, w tym momencie musi być zaplanowane z wyprzedzeniem i dostosowane do dziecka. Oczywiście w takich momentach nieoceniona będzie pomoc np. dziadków.

Skutki uboczne porodu

Poród wiąże się z wieloma następstwami dla organizmu matki. Nietrzymanie moczu, ból krocza, ból blizny po cesarskim cięciu, odchody poporodowe, skurcze macicy, to tylko przykład dolegliwości, jakie mogą pojawić się po porodzie (Więcej na ten temat przeczytasz w: 5 dolegliwości po cięciu cesarskim, 7 dolegliwości po porodzie siłami natury). Wiele kobiet czuje zaskoczenie tym, że pomimo porodu, wciąż odczuwają ból i to przez wiele tygodni po porodzie, a ich ciało wygląda zupełnie inaczej, niż kiedyś.

Zmiana wyglądu ciała

O tym, że ciało po porodzie się zmienia wiadomo nie od dziś. Nawet tygodnie po porodzie ciało może wyglądać tak, jakby ciąża jeszcze trwała. Niektóre kobiety szybko wracają do formy, bez większych wyrzeczeń. Inne muszą zmagać się z nadmiarowymi kilogramami, dietą i ćwiczeniami całe lata. Takie dolegliwości, jak rozstępy, zwiotczała skóra, spadek jędrności piersi, rozstęp mięśnia prostego brzucha, to szpecące ciało pozostałości ciąży. Można sobie z nimi poradzić mniej lub bardziej inwazyjnie. To jednak, czy i ile pracy trzeba będzie włożyć w ich redukcję zależy od konkretnego organizmu. Ciało osoby wysportowanej lepiej znosi ciążę i dochodzi do siebie, niż kogoś, kto przez całe życie preferuje leżenie na kanapie.

Z drugiej strony w organizmie mamy zachodzą zmiany, które powodują, że ciało, nawet szczupłe i wytrenowane, wygląda inaczej niż przed ciążą. Nie gorzej, po prostu inaczej. Zmiany zachodzą w obrębie całego ciała, w tym twarzy. Zmianie może ulec cera, struktura włosów, rozmiar stopy, bioder.

Stres i presja

Rodzicielstwo związane jest z dużym stresem i presją. Po pierwsze sam płacz dziecka, zwłaszcza jeśli jest bardzo intensywny i długotrwały (np. w czasie kolek) powoduje ogromną frustrację. Jeśli płacz spowodowany jest bólem, dochodzi poczucie niemocy. Na to wszystko nakłada się możliwa presja ze strony otoczenia, co do tego ile dziecko powinno spać, jeść itp. Nie mówiąc już o poczuciu odpowiedzialności za drugą istotę, za jej wychowanie, edukację i bezpieczeństwo.

Tzw. “dobre rady” potrafią świeżo upieczonej mamie zepsuć sporo krwi. Jak radzić sobie z niechcianymi radami znajdziesz tutaj: Dobre rady, jak sobie z nimi radzić.

Relacja z ojcem dziecka

Na samym początku uwaga mamy przechodzi całkowicie na dziecko. Nie ma w tym nic niezwykłego, w końcu musi się odnaleźć w nowej roli i obowiązkach. Jednak stres towarzyszący opiece nad dzieckiem może spowodować, że mama od swojego partnera będzie przede wszystkim oczekiwać pomocy i wsparcia, a bliskość zejdzie dla niej na drugi plan.

Mama może zauważyć u siebie jednak spadek lub wręcz przeciwnie, nagły wzrost zainteresowania sferą intymną tygodnie lub nawet miesiące po porodzie. Zdarzyć się może też tak, że mama poczuje jeszcze większą bliskość ze swoim partnerem i uczucie towarzyszyć jej będzie od pierwszych minut po porodzie. Narodziny dziecka, to podniosłe wydarzenie w życiu każdego człowieka. Jeśli tata był obecny przy porodzie, para doświadcza czegoś niezwykłego, zarezerwowanego tylko dla rodziców. Takie wydarzenia mogą bardzo wzmacniać związek.

Niemniej pojawienie się kolejnego członka rodziny, to wielki test miłości i siły dla obojga  rodziców.

Wzrost wydatków

Każdy przyszły rodzic musi liczyć się z tym, że wraz z narodzinami dziecka, wzrosną wydatki. Ubranka, pieluchy, zabawki, lekarstwa, szczepionki, a także jedzenie, edukacja, to część tego, na co będą wydawane pieniądze. Od tego momentu rodzice muszą utrzymać już nie tylko siebie, ale także i dziecko.

Co jeszcze zmienia się po urodzenia dziecka u mamy

Każda kobieta doświadcza macierzyństwa na swój własny sposób. Niektóre kobiety czerpią z niego garściami, a inne mogą czuć się rozczarowane lub przerośnięte sytuacją. Zostanie matką zmienia życie w nieodwracalny sposób. Warto pamiętać, że mama pełni w życiu dziecka najważniejszą rolę. Nosiła je pod sercem przez 9 miesięcy, stając się najbliższą i najlepiej poznaną osobą w jego życiu.

Share: