Co się zmienia po urodzeniu dziecka (tata)

Pisaliśmy już o tym, co się zmienia po porodzie, z punktu widzenia mamy dziecka. Tym razem skupimy się na tym, jak zmienia się świat taty.

Oczywiście część rzeczy pokryje się z tym, co dotyczyło punktu widzenia mamy (Więcej przeczytasz w: Co się zmienia po urodzeniu dziecka (mama). Tak jednak, jak pewnych aspektów macierzyństwa nie zrozumie ojciec dziecka, tak i niektóre konsekwencje pojawienia się kolejnego członka rodziny, są zarezerwowane wyłącznie dla tatusiów.

Poniżej lista kilku aspektów życia ojców, które zmieniają się po narodzinach dziecka, a o których się tyle nie mówi.

Zmęczenie

To mama rodzi i najczęściej wstaje w nocy, by nakarmić dziecko. Nie oznacza to jednak, że zmęczenie omija tatę. Pomijając tych panów, których nawet wybuch wojny nie byłby w stanie obudzić, tatusiów, o ile nie sypiają oddzielnie, płacz dziecka również wyrywa ze snu. W pierwszych tygodniach życia (dotyczy głównie pierwszego dziecka) ojcowie mogą reagować na każde sapnięcie, stęknięcie, jęknięcie lub ruch maluszka. Kontrolowanie oddechu dziecka, nie jest tylko zarezerwowane dla mam. Ojcowie również, niepokojąc się każdym “dziwnym” dźwiękiem, potrafią wstać na baczność i sprawdzać, czy dziecko na pewno oddycha.

Do tego część ojców wyręcza mamy w nocnym usypianiu lub karmieniu (w przypadku karmienia butelką). Gdy niemowlę zacznie ząbkować lub chorować, rodzice niejednokrotnie na zmianę czuwają i uspokajają potomka. W rezultacie także tata bardzo intensywnie odczuwa zmęczenie.

Stres i presja

Sam fakt narodzin dziecka, to dla ojca wielkie wydarzenie. Staje się tatą, osobą odpowiedzialną za innego człowieka. Jeśli dołożyć do tego tradycyjny model wychowania, który wciąż jest silnie obecny w naszym społeczeństwie, u taty pojawia się stres i presja, że to właśnie on, głowa rodziny, musi zapewnić całej rodzinie byt.

Jeśli rodzice współdzielą obowiązki, także urlop rodzicielski, również tata odczuje wszystkie mankamenty opiekowania się małym dzieckiem. Trzeba pamiętać, że malec, na każdym etapie swojego życia potrafi nieźle dać w kość i wystawić cierpliwość swojego opiekuna na próbę.

Oczywiście ojców nie omija stres związany z chorobami i dolegliwościami, dotykającymi niemowlaka. Kolki, ząbkowanie, gorączka, infekcje, alergie powodują bardzo często u rodzica poczucie bezradności, ponieważ w takiej sytuacji nie są w stanie szybko ulżyć swojemu dziecku.

Relacja z matką dziecka

Pojawienie się dziecka, to dla wielu par test na trwałość ich związku. Tatusiowie muszą przygotować się na to, że prawdopodobnie uwaga mamy zostanie w całości skierowana na dziecko. Nie będzie to nic niezwykłego. Stan taki będzie trwał na pewno do momentu, gdy mama odnajdzie się w nowej roli.

Trzeba pamiętać także o tym, że organizm matki musi wrócić do stanu sprzed ciąży. Nie zawsze okres połogu jest do tego wystarczający. Niejednokrotnie pojawiają się dolegliwości, które muszą być leczone o wiele dłużej niż te umowne 6 tygodni. Ten aspekt porodu może wiązać się ze złą kondycją psychiczną mamy. Ważne, by tata okazał w tym momencie swoje wsparcie. W szczególności po samym porodzie przyda się odciążenie mamy od domowych obowiązków.

Bezcenne dla związku jest okazanie sobie zrozumienia i wsparcia w tym szczególnym okresie, jakim jest czas po urodzeniu dziecka. Zarówno dla mamy, jak i taty, pojawienie się nowego członka rodziny i zmiany z tym związane mogą być trudne, zarówno pod względem psychicznym, organizacyjnym i finansowym. W tym momencie warto okazywać sobie dużo zrozumienia i pomocy. Jednocześnie, jeśli ojciec dziecka czuje się w jakiś sposób odsunięty, czy “mniej kochany”, powinien o swoich uczuciach porozmawiać ze swoją partnerką.

Zmiany w życiu

Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że po urodzeniu się dziecka, trzeba będzie zmienić wiele ze swoich dotychczasowych przyzwyczajeń np. spanie do późna, poranne lub wieczorne treningi, wyjścia ze znajomymi, wyjazdy, randki z partnerką, wyjścia do kina, czy teatru i temu podobne.

Badania stwierdzają, że schemat dnia jest bardzo ważny już od pierwszych dni życia dziecka. W związku z tym, chcąc wprowadzać pewne stałe elementy do dnia niemowlaka, takie jak kąpiel albo spacer, nie zawsze uda się je zgrać z własnymi planami. Do tego nieprzespane noce, a także choroby dziecka, potrafią skutecznie rozbić to, co już udało się zaplanować. I nie ma  w tym ani nic dziwnego, ani złego.

Ważne, by umieć się odnaleźć w nowej rzeczywistości i wypracować dla siebie nowe przyzwyczajenia. Wyjście do kina? Oczywiście, że można. Może dziadkowie zaopiekują się na ten czas maluszkiem? A może lepiej kupić popcorn i obejrzeć film w zaciszu własnego domu? Trening, czy siłownia? Wystarczy dogadać się z drugim rodzicem, kiedy które chciałoby mieć chwilę wolnego. Oczywiście nie wszystko uda się zaplanować, ale rodzicielstwo nie jest końcem życia rodzica, jako jednostki. Po prostu trzeba to życie dopasować do nowych realiów.

Ekonomia

Kolejny członek rodziny wiąże się z większymi wydatkami. Maluszka trzeba przecież w coś ubrać, czymś wykąpać, w razie potrzeby wyleczyć, w czymś przewieźć i tak dalej. Małe dziecko generuje bardzo wiele kosztów, z których rodzice nie muszą zdawać sobie sprawy. Warto być na ten fakt przygotowanym.

Co się jeszcze zmienia w życiu taty

Omówiliśmy oczywiście tylko część tego, co ulega zmianie po pojawieniu się dziecka. Najważniejszą zmianą jest jednak to, że w rodzinie pojawiła się kolejna osoba, która zostanie w niej już na zawsze. Od tego momentu, myśląc “moja rodzina”, tata będzie miał na uwadze, nie tylko siebie i partnerkę, ale także córeczkę lub synka.

Share: