Co się zmienia przy drugim i kolejnym dziecku

Wielu rodziców planuje więcej niż jedna dziecko, ale czy są świadomi zmian jakie wprowadzi kolejny członek rodziny? Czego spodziewać się wraz z nowym potomkiem? Czy będzie łatwiej? Czy będzie trudniej? Na co się nastawić i czego spodziewać?

Powrót do podstaw

Każdy rodzic bardzo dobrze pamięta etap pieluch, (a jeśli były) także kolki i długie nieprzespane noce związane z wyżynającymi się zębami. Teraz te “przyjemności” trzeba będzie powtórzyć. Powrót do tych mniej przyjemnych aspektów rodzicielstwa, to niepomijalny etap w rozwoju kolejnego dziecka.

Nabyte doświadczenie

Choć przebyte doświadczenie dodaje pewności siebie rodzicom, muszą pamiętać, że nie wszystko czego nauczyli się przy pierwszym dziecku, sprawdzi się na kolejnym. Każde dziecko jest inne. A co za tym idzie również w inny sposób przeżywa i doświadcza różnych rzeczy. Np. jeśli pierwsze dziecko przechodziło etap nowych ząbków bezboleśnie, drugie lub kolejne może budzić się co 30 minut w nocy z płaczem. Pierworodny malec mógł być miłośnikiem jedzenia, a drugi i kolejny totalnym niejadkiem. Koniec końców może się okazać (ale nie musi), że zdobyte doświadczenie przy pierwszym dziecku nijak się będzie miało do drugiego.

Z drugiej jednak strony rodzice mają doświadczenie, którego wcześniej nie było. Codzienny rytuały takie jak kąpiele, karmienie, kładzenie spać i późniejsze, taki jak czytanie bajek lub wspólna zabawa nie są już wielką niewiadomą, którą rodzice odgrywają wraz z dzieckiem. Są wyposażeni w wiedzę której kiedyś nie było i praktyczne umiejętności, które teraz znacznie ułatwiają im życie. Za przykład niech posłużą kąpiele, których bardzo boją się rodzice. Przy pierwszym dziecku dla wielu rodziców jest to bardzo stresujący moment. Przy drugim i kolejnym kąpiel noworodka i nieco większego niemowlaka nie stanowi już żadnego problemu. Gdy przychodzi kolka, doświadczony rodzic zna sposoby, po które może sięgnąć by pomóc dziecku. Podobnie potrafi poradzić sobie z nieprzyjemnymi sytuacjami takimi jak choroba, odparzenia odpieluszkowe lub ciemieniucha.

Wie też jakich zabawek i przedmiotów używać by interesować małe dziecko. Zna też piosenki i wierszyki, które może wykorzystać od pierwszych dni życia nowego dziecka. Te duże i te małe rzeczy, które rodzice zdążyli poznać sprawiają, że opiekowanie się młodszym dzieckiem odbywa się sprawniej niż przy pierwszym. I z drugiej strony rodzić też wie jakich rzeczy powinni unikać, jakie zabawki nie sprawdzą się na poszczególnych etapach życia malucha albo czego nie robić.

Zmiany w codziennym życiu

Na to, jak kolejny członek rodziny zmieni życie domowników ma wpływ bardzo wiele czynników: sytuacja ekonomiczna rodziny, możliwość skorzystania z pomocy osób z zewnątrz, charakter dzieci, stan zdrowia dzieci i rodziców.

Organizacja rytmu dnia

Pierwszą rzeczą jaką ulegnie zmianie będzie organizacja dnia. Od teraz drogi rodzicu musisz myśleć nie tylko o potrzebach swojej pierworodnej pociechy, ale także o rytmie dnia drugiego dziecka. O ile na początku noworodek przeważnie śpi, z czasem zacznie być coraz bardziej aktywny i będzie oczekiwać pewnych aktywności i rytuałów. W związku z tym trzeba będzie wypracować nowy schemat, który uwzględni potrzeby dzieci, ale także codzienne obowiązki. I właśnie ta część sprawia bardzo wielu rodzicom problem. Jeśli do tego dochodzi jeszcze praca zdalna, może się okazać że wykonywania obowiązku będzie możliwe tylko w nocy.

Inną kwestią są sytuacje, w których potrzeby dzieci się wykluczają. Weźmy za przykład wyjście na spacer. Mama lub tata są już gotowi do wyjścia, najmłodsze dziecko leży już ubrany w wózku, a starsze zaczyna się rozbierać, bo właśnie stwierdziło, że nie chce iść na spacer. Albo inna sytuacja. Starsze dziecko ma zaplanowane jakieś zajęcia np. językowe, basen, w tym czasie jeden z rodziców jest niedysponowany, a niemowlę choruje. Pogodzenie wszystkich obowiązków i planów nie zawsze jest możliwe. Stąd rodzice często dokonują pewnych “poświęceń” np. nie sprzątają domu ale jeżdżą z dziećmi na spacer lub zajęcia. I nie ma w tym absolutnie nic złego. Chodzi o to by złapać równowagę między tym co dotyczy dzieci, codziennych obowiązków, a także potrzebami rodziców.

Załatwianie spraw

Im więcej małych dzieci w domu, tym trudniej też załatwić niektóre oficjalne sprawy np. wyjście do lekarza w razie potrzeby, zaniesienie dokumentów do urzędu. Dlatego jeżeli rodzice mają możliwość korzystania z pomocy, a dotychczas po nią nie sięgali prawdopodobnie się to zmieni. Jest ona szczególnie ważna, gdy pierwsze dziecko wymaga jakiejś specjalnej opieki. Warte rozważenia jest także wysłanie dziecka do żłobka lub przedszkola

Mniej czasu na własne potrzeby

Wraz z rosnącą liczbą dzieci rodzice zauważają malejący czas na własne potrzeby. Gdy było tylko jedno dziecko, które przesypiało parę godzin w ciągu dnia, rodzic miał czas którym mógł swobodnie dysponować. Gdy dzieci jest więcej, a pory drzemek się nie pokrywają, tego czasu w ciągu dnia po prostu nie ma. Rodzice z rodzin wielodzietnych często podkreślają wagę wzajemnej pomocy i wsparcia. Nie ma znaczenia czy jedno czy oboje rodziców pracuje. Im więcej dzieci, tym więcej pracy czeka każdego z opiekunów.

Stres

Rośnie też stres. Nie można zapomnieć o nieprzespanych nocach, które w połączeniu z nadmiarem energii starszych dzieci, mogą wzbudzać bardzo silne emocje u rodziców. Dlatego bardzo duże znaczenie ma różnica wieku między dziećmi. Jeśli ta różnica jest mała, starsze dziecko, które wciąż jest tak naprawdę maluchem, potrzebuje nie mniej uwagi niż niemowlę. Jeśli jednak różnica między poszczególnymi pociechami jest większa i starsze dziecko lub dzieci chodzą do przedszkola/szkoły, ich samodzielność z pewnością pomoże rodzicom. Starszym dzieciom można przydzielić obowiązki także wokół młodszego rodzeństwa. Dzięki temu rodzice otrzymają dodatkową pomoc, która przy niemowlęciu będzie nieoceniona.

Nowe dziecko – nowe błędy

Niektórzy mówią, że kolejne dzieci to okazja do naprawienia błędów popełnionych przy pierwszym dziecku. Ale tam gdzie miejsce na poprawki, tam też jest miejsce na nowe błędy. Może się okazać np. że rodzic, który świetnie radził sobie z jednym dzieckiem, ma bardzo duże problemy by zapanować nad dwójką. I oczywiście może być odwrotnie.

Dodatkowe koszty

Drugie i kolejne dziecko, to także kolejne wydatki. Nie tyle na nowe ubrania, które można przecież odziedziczyć po starszym rodzeństwie. Rodzice muszą kupować nowe pieluchy, płacić za ewentualne wizyty lekarskie u specjalistów, kolejne zabawek i zajęcia dodatkowe.

Co się zmienia przy drugim i kolejnym dziecku – podsumowanie

Podsumowując, drugie i kolejne dziecko to ogólnie więcej obowiązków i pracy. To ile tej pracy trzeba włożyć, zależy od wielu czynników w tym wieku pozostałych dzieci, możliwości skorzystania z czyjejś pomocy, a także sytuacji materialnej rodziców i ich współpracy ze sobą. Pojawienia się kolejnych dzieci wymaga od rodziców reorganizacji swojego rytmu dnia, a także jeszcze większych pokładów cierpliwości. Duże rodziny są wspaniałe i trud włożony w początkową pracy przełoży się w późniejszym czasie na kochającą się dużą rodzinę.

Share: