Czy laktator jest potrzebny mamie karmiącej

Laktator, to urządzenie które kojarzy się przede wszystkim, jako sposób na przygotowanie posiłku dla dziecka pijącego mleko matki. Tymczasem laktator nie służy tylko i wyłącznie do ściągnięcia pokarmu po to, by nakarmić nim później dziecko. Ma nieco szersze zastosowanie, o którym chcielibyśmy opowiedzieć.

Zastosowanie laktatora

Zastosowanie laktatora jest szersze. Urządzenie można wykorzystać także do:

  • odciągnięcia pokarmu, którym mama chce nakarmić dziecko
  • ulżenia nabrzmiałym od mleka piersiom
  • rozładowania zastoju mlecznego
  • pobudzenia laktacji

Najczęściej sięgamy po laktator, gdy mama chce nakarmić mleko swoim mlekiem, ale niekoniecznie z piersi.

Jak ściągać i przechowywać pokarm

Najlepiej odciągać pokarm między karmieniami. Ściągnięte mleko można, w zależności kiedy chce się je podać, zamrozić, trzymać w lodówce lub w temperaturze pokojowej. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, ostatni przypadek dotyczy sytuacji, kiedy mleko zamierzamy podać maluszkowi nie później niż 8 godzin od odciągnięcia (latem krócej). Mleko w lodówce może postać 5 dni (ale pojemnik musi stać przy turniej ścianie lodówki), a zamrożone 2 tygodnie (jeśli zamrażarka nie ma osobnych drzwiczek), 3-4 miesiące (jeśli ma osobne), a nawet rok, w temperaturze od -19 do -20 stopni (tutaj jednak dochodzi do utraty części substancji zawartych w mleku po 2 miesiącu przechowywania).

Jak się przygotować do użycia laktatora?

Mama powinna zachować podstawowe zasady higieny, jeśli chce podać swoje mleko dziecku. Po pierwsze musi porządnie umyć ręce przed odciąganiem, a po drugie przygotować umyty i wyparzony laktator.

Jak wyparzyć laktator?

Laktator można myć ręcznie lub w zmywarce (jeśli producent dopuszcza taką możliwość). Wyparzyć natomiast można wrzątkiem lub w torebce do wyparzania w mikrofalówce.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, jeżeli pokarm jest odciągany dla dziecka młodszego niż jeden miesiąc, laktator powinien być wyparzony przed każdym użyciem. W drugim miesiącu życia dziecka wystarczy wyparzać laktator raz dziennie, a od trzeciego miesiąca życia 2-3 razy w tygodniu. Jeżeli mama odciąga mleko dla wcześniaka, zaleca się stosowanie jednorazowych lub przeznaczonych do niewielkiej liczby użyć akcesoriów. Nie ma potrzeby mycia piersi przed każdym użyciem laktatora.

Jak przechowywać odciągnięte pokarm?

Mleko mamy powinno być przechowywane w szczelnie zamykanych pojemnikach, które nie zawierają bisfenolu A. Przed każdym użyciem, pojemniki powinny być wyparzone (chyba że nie ma takiej konieczności) przed pierwszym użyciem (patrz opisz opis producenta).

Mama nie powinna odciągać pokarmu, w miejscach, w których nie ma dostępu do bieżącej wody, a także tych które nie spełniają podstawowych norm sanitarnych dotyczących jedzenia, np. toalety.

Czy można mieszać rozciągnięte w różnym czasie porcje pokarmu?

Tak. Ale tylko wtedy, gdy między poszczególnymi użyciami laktatora nie minęło więcej niż 12 godzin. Później odciągnięta porcja pokarmu powinna zostać schłodzona do tej samej temperatury, w której znajduje się poprzednia. Dopiero wówczas można wymieszać poszczególne porcje pokarmu.

Jak podawać odciągnięty pokarm?

Jeżeli mama chce nakarmić dziecko odciągnięte mlekiem, które nie było schowane do lodówki, może to zrobić od razu po przelaniu go do butelki. Jeśli stało w lodówce trzeba je podgrzać, najlepiej do temperatury 37°C. Jest to optymalna temperatura dla zdrowego niemowlaka. Do podgrzania można użyć gorącej wody lub podgrzewacza. Jeśli mleko było zamrożone, powinna zostać rozmrożone w lodówce odpowiednio wcześniej.

Jak rozmrozić mleko mamy?

Chcąc nakarmić dziecko wcześniej zamrożonym mlekiem, należy pojemnik wyciągnąć z zamrażalnika i włożyć do lodówki na około 12 godzin. Następnie postawić na godzinę w temperaturze pokojowej. Można też do tego wykorzystać podgrzewacz do butelek z opcją rozmnażania pokarmu.

Jak ulżyć nabrzmiałym piersiom?

Laktator może również posłużyć do odciągnięcia nadmiaru pokarmu, gdy organizm matki produkuje go więcej niż dziecko je. Jest to szczególnie przydatna funkcja w czasie nawału mlecznego lub wtedy, kiedy dziecko pominie jedną z porcji. W tym celu wystarczy odciągnąć z każdej piersi taką ilość mleka, by poczuć ulgę. Nie powinno się ściągać więcej mleka niż do momentu w którym mama poczuje, że napięcie z piersi znika (co nie oznacza że pierś staje się miękka). W przeciwnym razie do organizmu mamy pójdzie sygnał żeby produkował więcej mleka.

Ściąganie pokarmu przyda się także, gdy w piersi pojawi się zastój, a karmienie piersią nie powoduje ulgi. W takim wypadku miedzy karmieniami można ściągać pokarm laktatorem.

Laktator na pobudzenie laktacji

Żeby zwiększyć ilość produkowanego mleka, należy przede wszystkim często przystawiać dziecko do piersi. Bliskość, zapach, widok również maja znaczenie dla optymalnej laktacji. Ale w rozkręceniu laktacji pomoc może także laktator. Poleca się tzw. metodę 7-5-3. Polega ona na tym, że najpierw mama pracuje laktatorem przez 7 minut na każdej piersi, potem przez 5, a na końcu przez 3.

Zdjęcie pochodzi ze sklepu 51015kid.eu (https://www.51015kids.eu/laktator-reczny-5o32aq)

Share: