Doula – kim jest

Czy można wynająć sobie towarzystwo na sali porodowej? Kogoś kto będzie trzymał cię za rękę w trakcie porodu? Tak. Taka funkcje (i nie tylko taka) pełni tzw. doula. Kim jest doula? Czy jest potrzebna rodzącej? Ile kosztuje doula i jakie ma zadanie? O tym poniżej.

Kim jest doula

Doula, to kobieta, która wspiera emocjonalnie i fizycznie ciężarną przed, w trakcie i po porodzie. Raczej jest to kobieta, która już jest mamą i w związku z tym rozumie potrzeby rodzących i ma wiedzę dotyczącą noworodków nabytą z własnego doświadczenia.

Jest także wsparciem dla kobiety w czasie ciąży. Pomaga jej przygotować się do porodu pod kątem fizycznym oraz emocjonalnym. W praktyce wygląda to tak, że opowiada kobiecie o porodzie: o jego przebiegu i tym, co ją czeka już po. Zapewnia jej w czasie ciąży i okresie okołoporodowym swoje wsparcie. Jest obecna w czasie porodu (zajmuje miejsce bliskiej osoby, która może być w szpitalu z rodząca). Po porodzie zaś zostaje z rodzącą tyle, ile jest to konieczne. Pomaga jej na początku swoim wsparciem i profesjonalną pomocą.

Funkcja douli nie jest równoznaczna z rolą położnej. Doula nie posiada odpowiednich kwalifikacji medycznych do tego, by odebrać poród. Niemniej, żeby móc nazywać się do doulą, powinna mieć ukończony kurs przygotowawczy do tej roli. W styczniu 2015 r. doula została zarejestrowana w Polsce jako zawód

Czy warto wynająć doulę?

Badania pokazują, że obecność douli w czasie porodu i przed nim, zmniejsza odczuwalność bólu w trakcie porodu, porody przychodzą sprawniej, rzadziej kończy się cesarskim cięciem, rzadziej występuje depresja poporodowa, strach związany z byciem matką, a także problemy z laktacją.

Zatem jest to ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza dla kobiet, które nie mają specjalnego wsparcia ze strony swoich bliskich.

Jak wybrać doule

Po pierwsze wybierając doule, powinno się z nią poczuć tak zwaną chemię. Tzn. powinna być to osoba, która mentalnie jest podobna do ciężarnej. Dzięki temu będą się lepiej rozumieć. Doula będzie obecna w czasie porodu, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety, a co za tym idzie powinny być przy nim tylko te osoby (nie licząc personelu medycznego) przy których dobrze i swobodnie się czuje. Powinna to być osoba, która myśli o porodzie i wychowywaniu dziecka w sposób zbliżony do oczekiwań ciężarnej.

Warto zwrócić także uwagę na szkolenia i kursy, w jakich doula brała udział. Czy bierze udział w konferencjach tematycznych, a jeśli tak to jak często.

Ile kosztuje doula

Koszty oczywiście za leżą, od tego czego rodząca oczekuje i w jakim regionie pracuje. Najczęściej w cenie pakietu jest:

  • parę wizyt przed porodem, w czasie których opowiada przyszłej mamie o samym porodzie, rozwiewa jej potencjalne obawy.
  • stałe “czuwanie” od 38. tygodnia ciąży na telefonie. Doula w tym czasie jest w gotowości, by dojechać do domu klientki (jeśli ciężarna chce, by jej towarzyszyć od samego domu) oraz obecność w czasie porodu
  • pomoc w czasie połogu

Koszt takiej usługi jest skorelowany z miejscem pracy douli, a także czasem, jaki poświęca ciężarnej. Cena zaczyna się od ok. 1000zł wzwyż.

Share: