Grypa i przeziębienie a laktacja

Nawet zwykłe przeziębienie może być zmartwieniem dla mamy karmiącej piersią. Skąd ma bowiem wiedzieć, czy może bezpiecznie dla dziecka przyjmować dotychczasowe środki na zwalczenie choroby. Dotyczy to syropów na kaszel, aerozolów do nosa i tabletek na gorączkę. Co zatem na przeziębienie, grypę i inne infekcję dróg oddechowych może mama karmiąca przyjmować bezpiecznie dla dziecka?

Może na początek powiemy dosłownie parę słów, dlaczego mama karmiąca może mieć w tej kwestii jakiekolwiek wątpliwości. Otóż substancje czynne zawarte w lekach, przechodzą bardzo często do krwi matki. A to właśnie z krwi mamy karmiącej produkowane jest mleko. Zatem do organizmu dziecka w ten sposób trafia lek, który dla malucha może być niebezpieczny.

Choć współcześnie przyjmuje się, że nie istnieje coś takiego, jak dieta matki karmiącej, ta zasada nie dotyczy preparatów na różnego rodzaju infekcje.

Najbezpieczniejszym sposobem jest skonsultowanie danego leku z farmaceutą lub lekarzem. Warto tez czytać ulotki, w których taka informacja powinna być zawarta.

Czy można karmić piersią w czasie choroby?

Tak. Przeziębienie czy grypa nie są powodem, dla którego mama karmiąca miałaby przerywać karmienie piersią. Paradoksalnie mleko produkowane w czasie choroby ma dla dziecka dodatkową wartość. Przechodzą do niego przeciwciała, które produkuje matka w odpowiedzi na infekcję. A zatem, nieco upraszczając, picie mleka przez dziecko sprzyja rozbudowie jego systemu odpornościowego.

Co mama karmiąca może stosować na infekcje dróg oddechowych?

W pierwszej kolejności może sięgnąć po domowe sposoby, takie jak herbata z cytryną i miodem, herbata z lipy, sok z malin, sok z czarnej porzeczki. Na ból gardła i kaszel sprawdzi się niezastąpiony syrop z cebuli i płukanki np. z szałwii (należy jednak uważać, ponieważ szałwia hamuje laktację). Pomogą również inhalacje z soli fizjologicznych robione przy użyciu nebulizatora lub inhalacje parowe wykonywane np. z olejku eukaliptusowego lub naparu z nagietka. Jeśli mama nie lubi stosować domowych sposobów, może zakupić w aptece gotowe produkty na przeziębienie i grypę dla mam karmiących. One również bazują na naturalnych składnikach. W przypadku gorączki najczęściej poleca się te środki, które zawierają Paracetamol lub ibuprofen. Uważa się te substancje za bezpieczne dla karmionego dziecka.

Gdy mama karmiąca choruje

Mama karmiąca powinna pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny w czasie choroby. Zanim dotknie dziecka, powinna myć ręce. Jeśli jest to możliwe, wszystkie obowiązki do których nie jest niezbędna, jak przewijanie i kąpanie dziecka najlepiej oddać drugiemu rodzicowi lub poprosić o pomoc kogoś bliskiego. Na co dzień warto sięgnąć po maseczkę na twarz, by chronić dziecko przed zarazkami i często myć ręce.

Share: