II trymestr ciąży

Drugi trymestr uważa się za „najbezpieczniejszy” w czasie ciąży. Ryzyko samoistnego poronienia znacząco spada. W tym momencie ciąży trudno jest też wywołać szybszy poród. Dlatego ten okres jest dobrym momentem np. na wykonanie odłożonych w czasie zabiegów dentystycznych. Jakie dolegliwości najczęściej odczuwa młoda mama w drugim trymestrze? Na jakim etapie rozwoju jest dziecko?

Na tym etapie zazwyczaj znika senność i zmęczenie charakterystyczne dla pierwszego trymestru, a pojawia się nowa energia. Często też w tym okresie wzrasta libido kobiety. Ponieważ siły wracają, a ciąża jeszcze nie waży, zaczyna się ulubiony dla wielu mam etap ciąży.

Co się zmienia? Powoli zaczyna być widoczny brzuszek. Na razie delikatnie. W drugim trymestrze przyszła mama zaczyna w końcu odczuwać ruchy maluszka. Początkowo nieśmiałe, przypominające łaskotanie lub uczucie „motylków w brzuchu”. Potem wyraźniejsze uderzenia. Maluch cały czas intensywnie się rozwija i kształtuje. Zyskuje nowe umiejętności i cechy. Na badaniu USG tzw. połówkowym, przeprowadzanym w drugim trymestrze ciąży, wydaje się, jakby dziecko było już w pełni samodzielnym człowiekiem. Jednak to tylko wrażenie, ponieważ narządy nie są w pełni wykształcone. Chociażby płuca i przewód pokarmowy, nie są rozwinięte na tyle, by samodzielnie pracować.

Ponieważ teraz kości dziecka będą kostnieć, przyszła mama powinna zadbać o odpowiednią ilość wapnia w diecie. Źródłem łatwego w przyswajaniu wapnia jest mleko i produkty mleczne np. kefiry, jogurty. Poza tym konserwy rybne i ryby wędzone. Produkty roślinne, jak nasiona fasoli, natka pietruszki, szpinak czy orzechy również posiadają znaczne ilości wapnia, jednak ten jest nieco gorzej przyswajalny przez organizm człowieka. Źródłem wapnia może być też woda mineralna. Do prawidłowego wchłaniania i funkcjonowania wapnia w organizmie, potrzebna jest odpowiednia ilość witaminy D oraz odpowiedni stosunek wapnia do fosforu w diecie.

Drugi trymestr to także cała paleta nowych możliwych dolegliwości ciążowych.

Dolegliwości w drugim trymestrze ciąży

Drugi trymestr ciąży również związany jest z pewnymi charakterystycznymi dla siebie dolegliwościami. W tym czasie rośnie wrażliwość sutków. Warto zainwestować w wygodną, bawełnianą bieliznę. Będzie to o tyle istotne, że piersi ciężarnej rosną i dotychczasowy stanik może być już za mały.

Jeśli do tej pory nie pojawiła się zgaga, teraz jest duża szansa na jej wystąpienie. By jej unikać zaleca się zmianę diety. Przede wszystkim ograniczenie spożycia cukrów, produktów kwaśnych, ostrych i tłustych. Posiłki powinny być spożywane powoli. Po ich zjedzeniu, ciężarna powinna chwilę posiedzieć, by posiłek przemieścił się w pożądanym kierunku.

W drugim trymestrze ciąży zwiększa się także prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji pochwy. Dzieje się tak, ponieważ wzrasta tolerancja immunologiczna organizmu. Do objawów infekcji należy świąd pochwy oraz serowate upławy o nieprzyjemnym zapachu. Jeśli takie wystąpią, należy udać się do ginekologa, który przepisze odpowiednie leki.

W drugim trymestrze ciąży może wystąpić także: suchość śluzówek, krwawienie z nosa, obrzęki, krwawienie dziąseł, pojawienie się tzw. pajączków na skórze, skurcze mięśni, obrzęki nóg, zaparcia i w efekcie hemoroidy. Częstym jest również pojawienie się tzw. ostudy (melanodermii). Są to zmiany barwnikowe na skórze twarzy. Mają często postać brązowych plam. Mogą pojawić się w okolicy oczu, policzków i brody. Poza ostudą, ciężarna może obserwować inne zmiany barwnikowe na skórze np. ciemnienie sutków, warg sromowych, uwidocznienia blizn, pojawienie się tzw. kresy czarnej (linea negra), czyli linii idącej na środku brzucha. Ryzyko pojawienia się przebarwień jest większe przy kontakcie z promieniami słonecznymi, także przyszła mama powinna używać kremów z filtrem, chroniących skórę przed promieniowaniem słonecznym.

Kolejna dolegliwością, jaka może się pojawić w drugim trymestrze jest ból kręgosłupa. Jest to efekt zmiany środka ciężkości ciała następujący w związku z powiększająca się macicą. Stąd ciężarna powinna dać nieco wytchnienia swojemu kręgosłupowi na przykład poprzez zalecane dla ciężarnych ćwiczenia na kręgosłup, zmianę obuwia na wygodne, nie obciążające kręgosłupa, częstą zmianę pozycji.

Drugi trymestr ciąży to także czas, w którym mogą zacząć pojawiać się rozstępy. Dlatego warto by przyszła mama smarowała ciało kremami lub oliwkami nawilżającymi i natłuszczającymi. Można na przykład sięgnąć po dedykowane preparaty dla kobiet ciężarnych. Alternatywą są tzw. domowe sposoby. Do natłuszczania ciała można użyć na przykład oleju kokosowego.

Rozwój dziecka w drugim trymestrze ciąży

W drugim trymestrze ciałko dziecka zaczyna nabierać proporcji. Głowa nie stanowi już większości ciała malucha, jak to miało miejsce jeszcze chwilę wcześniej.

Serce jest już silne a jego praca ustabilizowana. Tętno takiego malucha to 120-160 uderzeń na minutę. Pozostałe narządy wewnętrzne wciąż się intensywnie kształtują.

Na skórze dziecka pojawia się tzw. maź płodowa. Jest to tłusta substancja utworzona z wydzielanej przez gruczoły łojowe dziecka mazi i martwych komórek nabłonka skóry. Jej zadaniem jest ochrona wrażliwej skóry maluszka.

Dziecko potrafi juz ssać kciuk i poruszać gałkami ocznymi (wciąż przykrytym powiekami). Pojawiają się brwi i rzęsy, rosną też włosy. Szkielet malca tworzy twarda tkanka kostna (w 6 miesiącu możliwe byłoby już zrobienie zdjęcia rentgenowskiego dziecka). Trzeba pamiętać, że tkanka ta będzie się wzmacniać także po narodzinach (np. przez około rok będą się zrastać kości czaszki).  Zaczyna formułować sie także warstwa tkanki tłuszczowej.

Pojawiają się linie papilarne. Maluch coraz intensywniej się rusza. Około 16 tygodnia ciąży ruchy malca mogą stać się wyczuwalne. Jednak ich odczucie będzie przypominało łaskotanie a nie kopnięcia. Te pojawia się dopiero około 20 tygodnia ciąży.

W drugim trymestrze dziecko już słyszy. Warto do niego wówczas mówić, czytać lub puszczać muzykę. Z drugiej strony hałas lub nawet przyspieszone bicie serca matki może wystraszyć malucha. Stąd ciężarna powinna unikać sytuacji stresowych i głośnych miejsc.

U malca pojawia się także czkawka, którą mama również będzie niedługo odczuwać, jako „skaczący brzuch”.

Pod koniec drugiego trymestru maluch ma już ustalony swój rytm dobowy tzn. ma już swoje „ulubione” pory na sen i na aktywność. Najczęściej dzieci ruszają się rano i wieczorem, gdy mamy odpoczywają. Bujanie w trakcie chodzenia działa na maluszka, niczym kołyska. Uspokaja i usypia.

Share: