III trymestr ciąży

Trzeci trymestr zaczyna się w 28 tygodniu ciąży i trwa do jej końca. Teraz przyszła mama najmocniej odczuje ciężar ciąży. Brzuszek staje się bardzo duży, ponieważ macica maksymalnie się rozciąga, a dziecko staje coraz większe. Jak wygląda ten etap ciąży? Jakie dolegliwości ciążowe odczuje mama w trzecim trymestrze? Jak wygląda rozwój dziecka?

Pod koniec trzeciego trymestru brzuch zauważalnie opada w dół. Dziecko prawdopodobnie już jest w tzw. pozycji główkowej (główką w dół), czyli właściwej do porodu naturalnego. W tym momencie ciężarna powinna odpuścić sobie wszystkie ciężkie prace domowe i dużo odpoczywać. Jeśli trzeba, można poprosić kogoś np. krewnego o pomoc. Zbyt duży wysiłek na tym etapie ciąży może przyczynić się do przedwczesnego porodu. Jest to o tyle niebezpieczne, że maluch może nie mieć wykształconych wszystkich narządów w stopniu umożliwiającym mu samodzielne funkcjonowanie. Stąd też przyjmuje się pewną granicę, po której przekroczeniu mówimy o donoszeniu ciąży. Ciąża donoszona, to taka, która trwa pełne 36 tygodni. Dzieci urodzone wcześniej zostaną zaliczone do wcześniaków i w zależności od stopnia rozwoju i tygodnia ciąży, umieszczone w inkubatorze lub poddane obserwacji.

Trzeci trymestr, to okres, w którym ciężarna może odczuwać tzw. skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona-Hicksa). Są to skurcze, które mają przygotowywać macicę do porodu. Są słabe, nieregularne i nie zagrażają w żaden sposób maluszkowi. Jeśli jednak są bardzo intensywne lub dziennie pojawia się ich więcej niż 10, należy skonsultować się z lekarzem. Podobnej konsultacji od tego momentu wymaga każde plamienie krwią z pochwy.

Przed rozwiązaniem, przyszła mama może zaobserwować na bieliźnie/wkładce bardzo gesty śluz lekko zaróżowiony krwią. To czop śluzowy, naturalny „korek”, który miał chronić płód przed infekcjami ze strony świata zewnętrznego. Jego ubytek jest zwiastunem zbliżającego się porodu, który od tego momentu może zacząć się w każdej chwili.

Bezpośrednimi objawami rozpoczynającego się porodu jest odejście wód płodowych lub pojawienie się rosnących na sile i nabierających regularności skurczy. Są to jednoznaczne sygnały, że pora udać się do szpitala.

Dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży

Na tym etapie ciąży przyszłej mamie może zacząć dokuczać nadmierna potliwość, sucha i swędząca skóra, przyspieszony wzrost włosów i paznokci, które stają się miękkie i łamliwe. Opuchlizna dotychczas pojawiająca się na nogach, teraz może wystąpić na całym ciele. Widać to wyraźnie przy próbie założenia lub ściągnięcia pierścionków, które na tym etapie ciąży są najczęściej za małe. Towarzyszyć temu może uczucie drętwienie palców. Jest to efekt gromadzącej się w organizmie wody i ustępuje po porodzie.

Z uwagi na przyrost masy ciała i ucisk ze strony macicy na narządy wewnętrzne, przyszła mama może mieć problemy z głębokim oddychaniem, a do tego czuć się ociężale i niezgrabnie. Wykonywanie najprostszych dotychczas czynności, jak wchodzenie po schodach, dłuższe stanie przy zmywaniu naczyń może stać się trudne. Czasem ubranie się może powodować zadyszkę. Jest to całkowicie naturalne i ustępuje zazwyczaj od razu po porodzie. Jednak z uwagi na te problemy, ciężarna powinna unikać pracy wysiłkowej, a także przebywania na słońcu w gorące dni.

Kolejną dolegliwością, jaka może spotkać ciężarną w ostatnich miesiącach ciąży, to bezsenność. Często samo ułożenie się do spania stanowi problem. W żadnej pozycji nie jest dobrze. W takich sytuacjach pomaga specjalna poduszka ciążowa (rogal).

W wyspaniu się na pewno nie pomogą skurcze i parcie na pęcherz, które teraz staną się prawdopodobni jeszcze bardziej dokuczliwe. Normalnym zjawiskiem będzie także popuszczanie moczu np. podczas kichania lub intensywnego śmiechu. By nieco złagodzić tę ostatnią dolegliwość, warto poćwiczyć mięśnie Kegla. Ćwiczenia takie pomogą w powrocie do formy także po porodzie.

Rozwój dziecka w trzecim trymestrze ciąży

W trzecim trymestrze dziecko ma już wykształcone zmysły. Odróżnia jasność od ciemności, rozpoznaje znajome głosy (przede wszystkim mamy). Jego mózg wciąż się silnie rozwija. Podobnie, jak płuca, które dopiero teraz zaczynają kształtować się na tyle, by dziecko mogło samodzielnie oddychać po porodzie. Jego ciało jest pokryte nagromadzającą się warstwą tkanki tłuszczowej.

O dobrej kondycji dziecka świadczy jego ruchliwość. Mama powinna zatem obserwować ruchy malucha. Jeśli przez cały dzień ich nie wyczuje, a do tej pory były łatwo zauważalne, powinna udać się do szpitala lub na pilną konsultację do swojego lekarza prowadzącego. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że z każdym tygodniem malcowi robi się w brzuchu coraz ciaśniej i im bliżej terminu porodu, tym ruchy są mniej intensywne. Zamiast uczucia kopania, jak to miało miejsce wcześniej, ruchy przypominają pchanie.

Share: