Jak podróżować z małym dzieckiem samochodem

Cóż może być trudnego w jeździe samochodem z niemowlęciem lub (nieco większym dzieckiem)? Wbrew pozorom taka podróż wymaga nie lada logistyki.

Planując podróż z małym dzieckiem trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Omówimy je poniżej w kilku punktach.

Nastrój dziecka w czasie jazdy

Zacznijmy od najważniejszego, a zarazem najszerszego tematu dotyczącego podróży z dzieckiem, jakim jest jego nastrój i ogólny stosunek maluszka do jazdy samochodem. W wielu rodzinach jazda samochodem stosowana jest jako sposób na uśpienie dziecka. I faktycznie, mnóstwo dzieci zasypia, kołysane w czasie jazdy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każde dziecko reaguje w ten sposób. Niektóre dzieci po prostu nie lubią jeździć. Zresztą nawet te, które lubią, mogą mieć gorszy dzień lub sama jazda może być dla nich za długa i zbyt męcząca. Jak zatem usprawnić podróż? O czym warto pamiętać, co wziąć pod uwagę, żeby podróż odbyła się sprawnie i bez stresu?

Pory spania

Najważniejszą rzeczą, jaką rodzice powinni brać pod uwagę, jeżeli chcą wybrać się z dzieckiem w dalszą podróż, są jego pory spania. Zaplanowanie podróży tak, by wypadała w czasie drzemek (przede wszystkim najdłużej drzemki) prawdopodobnie spowoduje, że dziecko zaśnie, a tym samym pozwoli spokojnie odbyć całą podróż w samochodzie. Jeśli Podróż ma trwać nieco dłużej niż przeciętny sen dziecka, ale niemowlę dobrze toleruje auto, można rozpocząć jazdę, trochę wcześniej, niż czas spodziewanej drzemki. Dzięki temu jest szansa że maluch zaśnie nieco później, niż my wyjedziemy samochodem, a tym samym prześpi resztę drogi.

Zabawki

Jeżeli podróżujemy z dzieckiem które ma przynajmniej kilka tygodni, jesteśmy w stanie zorganizować w czasie podróży, coś na kształt zabawy, co pozwoli zająć maluszka. W przypadku dzieci kilkumiesięcznych i starszych jest to łatwiejsze, ponieważ można wykorzystać przytulanki, grzechotki, zabawki interaktywne i inne zabawki, które skutecznie pozwolą zwalczyć nudę, jaka może doskwierać niemowlęciu. Zabawki powinny być dostosowane do wieku dziecka.

Nie za ciepło nie za zimno

Bardzo ważną rzeczą, o jakiej muszą pamiętać rodzice, to odpowiednia odzież na czas podróży. Powinna być dostosowana do temperatury w samochodzie, ale także odpowiednia na panujące warunki atmosferyczne. Ubranie niemowlęcia zbyt ciepło lub zbyt lekko może powodować duży dyskomfort. W efekcie malec może całą drogę płakać i mieć problem z pogrążeniem się we śnie. Podobnie może działać m.in. uwierająca metka, guziki, czy zbyt ciasno zapięta pieluszka.

Optymalizacja czasu jazdy

Innym ważnym aspektem długich podróży z dzieckiem jest takie zaplanowanie trasy, by zarówno rodzice, jak i dziecko nie było specjalnie wymęczone. Oznacza to tyle, że długie podróże warto dzielić na kilka krótszych odcinków. Jeśli wybieramy się na wakacje samochodem, warto zaplanować po drodze przerwę z noclegiem.

Niemowlę nie powinno siedzieć wielu godzin w foteliku. W czasie podróży powinno mieć możliwość wyjścia z samochodu, poleżenia na plecach, brzuchu, a w przypadku starszych dzieci, także poraczkowania.

Rodzic powinien mieć świadomość, że taka przerwa może, a nawet powinna być nie krótsza niż jedna godzina.

Potrzebne akcesoria

Wyjeżdżając z malutkim dzieckiem, rodzic musi zabrać ze sobą wszystko, co może być potrzebne, uwzględniając różne okoliczności np. zmiany temperatury, pogody, możliwość częstego brudzenia ubrania, konieczność wykąpania dziecka itp. Bagaż powinien uwzględniać także mniej oczywiste okoliczności np. to, że pielucha może nie utrzymać swojej zawartości, dziecko uleje częściej niż w domu, może nagle dostać gorączki itp. Innymi słowy, rodzic powinien spakować niemowlaka na każdą możliwa sytuację (no może poza śnieżycą w lipcu itp.). Oczywiście, nie znaczy to, że należy pakować połowy dziecięcego dobytku. Jednak zawsze powinna przyświecać maksyma: lepiej więcej, niż mniej. Bo przy mniej zawsze czegoś brakuje.

Ważnym elementem każdej wyprawy jest podręczna torba, a w niej powinien znaleźć sie zapas pieluch na cała drogę, mokre chusteczki, podkład, a także woda (jeśli dziecko już ją pije) i coś do jedzenia (jeśli maluszek już je coś innego niż mleko). Przydatne będą także smoczki (jeśli są używane), chusteczki higieniczne, żel przeciwbakteryjny, kilka ulubionych zabawek dziecka.

Przydatne w podróży

Do przydatnych akcesoriów w czasie podróży zaliczamy na pewno wszystkie mobilne meble np. turystyczne łóżeczko, dmuchaną wanienkę, rozkładane szafki na ubrania. Nie może też zabraknąć wózka, chusty lub nosidła. Przy założeniu że dziecko będzie miało wyjść na świeże powietrze, jedno z trzech powyższych rozwiązań będzie niezbędne.

Rodzicu, pamiętaj o sobie

Podróżując z dzieckiem, rodzic powinien pamiętać także o swoich potrzebach. Przerwa na toaletę, na posiłek dla rodzica powinny być równie istotne. Zmęczony, rozdrażniony, czy głodny rodzic nie będzie tak cierpliwy i rozsądny, jak ten, który zadba o zaspokojenie własnych potrzeb.

Rodzicu, nie stresuj siebie i dziecka

Niezależnie, czy spakujemy wszystko, co trzeba czy nie, nastroju dziecka nie jesteśmy w stanie zaplanować. W czasie podróży trzeba mieć dużo cierpliwości. Opieka nad dzieckiem jest bardzo wymagająca. Dodatkowo w czasie podróży mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje np. mniej lub bardziej nietypowa zmiana pieluszki. Z uwagi na przerwy, złu nastrój dziecka i opóźnienia na drogach, czas przejazdu do punktu docelowego może się wydłużyć. Należy być na to przygotowanym. Dziecko jest tylko dzieckiem i nie utrudnia jazdy na złość rodzicom.

Share: