Jak ubierać niemowlaka?

Temat wydawać by się mogło banalny, ale czy na pewno? Na forach internetowych prowadzone są nawet całe dyskusję, dotyczące tego jak ubierać niemowlaka w zależności od jego wieku i pogody. Również i my przyjrzymy się temu tematowi.01

Jak noworodki i niemowlęta odczuwają temperaturę

Zaraz po porodzie temperatura ciała noworodka spada. Dzieje się tak, ponieważ temperatura sali porodowej jest niższa niż ta, w której przebywało dziecko. Do tego wody płodowe znajdujące się na skórze noworodka parują, chłodząc małe ciało. Stąd zaraz po porodzie dziecko natychmiast się osusza, a potem oddaje mamie do tzw. kontaktu skóra do skóry, ponieważ w sposób naturalny mama ogrzewa noworodka.

W czasie życia płodowego, prawidłowa temperaturę ciała dziecka utrzymuje organizm matki. Gdy maluszek przychodzi na świat, musi sam przejąć tę czynność. Wymaga to czasu. Ale zdecydowanie mniej niż sie przeciętnie przyjmuje.

Wyjątek stanowią wcześniaki, u których procesy termoregulacji nie zdążyły się jeszcze wykształcić i wymagają przebywania w inkubatorze.

Jeśli wiec dziecko jest zdrowe i donoszone zasada ubierania niemowlaka jest bardzo prosta: należy niemowlę ubierać stosownie do pogody, sugerując się tym, jak sami siebie ubieramy.

Jak ubierać noworodka

Największy stres sprawia (zwłaszcza świeżo upieczonym rodzicom) odzież dla

noworodka. Szykują czapeczki, kaftaniki, kocyki, nawet gdy sami chodzą w krótkim rękawku. Czy jest to potrzebne?

Na oddziałach poporodowy przeważnie ogrzewanie pracuje na pełnych obrotach. Częściowo jest to zasługa samych rodziców, którzy boją się wietrzyć pomieszczenia z obawy przed przeziębieniem dziecka.

Jak zatem ubierać noworodka? Zgodnie z powyższą zasadą. Przyjmuje się, że skoro małe dziecko leży w łóżku i się nie rusza, powinno nosić o jedną warstwę więcej niż rodzice. Nie oznacza to jednak, że w upalne lato ma nosić długie nogawki i długi rękaw wtedy, gdy rodzic chodzi rozebrany do gołych ramion i gołych nóg. Zatem w gorące dni ubierajmy dzieci lekko. Czapeczka nie jest absolutnie potrzebna, chyba że taką chroniącą przed słońcem, gdy dziecko jest narażone na działanie promieni słonecznych. Zimą zaś i wtedy gdy jest po prostu zimno pamiętajmy o odzieży stosownej do pogody. Zimą będzie to ciepły kombinezon dla niemowlaka, a jesienią odpowiednie kurtka.

Czapeczka dla noworodka

Najwięcej kontrowersji i dyskusji wzbudza wśród rodziców, temat czapeczki dla noworodka. Potocznie przyjmuje się bowiem, że noworodek a nawet starsze niemowlę powinno zawsze nosić czapeczkę niezależnie od warunków atmosferycznych. Tymczasem, noszenie czapeczki w ciepłe miesiące może doprowadzić do przegrzania. Nakrycie głowy jest wskazane, ale zawsze stosowne do pory roku. wyznacznikiem są przede wszystkim faktyczne warunki atmosferyczne i temperatura. Jeśli latem wieje zimny wiatr noworodkowi można założyć opaskę lub cieniutką czapeczkę. Ale dotyczy to sytuacji, gdy ten wiatr faktycznie jest przejmujący, tak, że nawet rodzicowi jest zimno. Największa obawa rodziców o głowę i uszy dziecka dotyczy potencjalnego zapalenia ucha. Tymczasem chorobę tę wywołują drobnoustroje, a nie zimne uszy.

I w drugą stronę, jeśli w styczniu termometry pokazują + 10°, i faktycznie taka temperatura jest odczuwalna, nie ma sensu zakładać dziecku grubej czapki. Lepiej sięgnąć po cieńszą. A może wystarczy w tym momencie opaska. Także rodzic przede wszystkim powinien zwracać uwagę na to, jaka jest faktyczna pogoda. Kalendarzowy miesiąc lub pora roku nie jest tutaj do końca wyznacznikiem.

Czasami można usłyszeć zalecenie, żeby noworodek nosił czapkę także w domu. Jeśli jednak w mieszkaniu lub domu nie ma przeciągu, jest po prostu ciepło, nie ma absolutnie konieczności zakładania dziecku czapeczki dla noworodka.

Jak sprawdzić czy dziecku jest ciepło zimno?

Żeby sprawdzić, czy maluszkowi jest ciepło lub zimno, odruchowo chwytamy go za dłonie lub stopy. Tymczasem w ten sposób nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy dziecku jest faktycznie za ciepło lub na zimno. Maluchy mają bowiem niedojrzały system krążenia, skutkiem czego rączki i nóżki mogą być zimne, nawet gdy dziecku jest bardzo ciepło.

Najbardziej wiarygodnym miejscem jest kark i to właśnie to miejsce powinniśmy dotykać, żeby sprawdzić komfort maluszka. Jeżeli będzie mu za gorąco, poczujemy gorąco i pot. Jeśli malcowi będzie zbyt zimno, kark dziecka będzie lodowaty.

Obserwuj dziecko

Złotą zasadą dla każdego rodzica jest to, by obserwować swoje dziecko i reagować na jego potrzeby. Płacz niemowlaka nie zawsze oznacza głód. Czasem może znaczyć, że dziecko nie jest odpowiednio ubrane. Jeśli podejrzewamy, że odzież jest źródłem dyskomfortu dziecka sprawdzamy kark maluszka i odpowiednio reagujemy.

Share: