Jak znaleźć czas dla siebie przy dziecku

Choć wszystkie mamy kochają z całego serca swoje dzieci, chyba każda przyzna, że opieka nad maluszkiem to kawał ciężkiej pracy. A od każdej pracy należy się czasem odpoczynek. Tylko jak znaleźć chwilę dla siebie przy niemowlęciu lub nieco starszym dziecku, które wciąż wymaga uwagi rodzica? Oto kilka wskazówek, jak mama może znaleźć czas dla siebie.

Drzemki dziecka

Każda mama zapytana o to, kiedy nadrabia np. obowiązki domowe lub zajmuje się sobą, z dużym prawdopodobieństwem odpowie, że robi to wtedy, gdy maluszek śpi. Drzemki dziecka, a przede wszystkim najmniejszego niemowlaka, to doskonały moment dla mamy by nadrobić nieprzespane noce. To także te chwile są idealne na wykonanie podstawowej toalety, ugotowanie posiłku, pracę i czas na własne rozrywki, w tym legendarną też kawę.

Wsparcie ze strony taty

Jeżeli mama chce odpocząć od swojej pociechy, niezastąpionym pomocnikiem w tej kwestii będzie tata dziecka. Kto inny równie dobrze jak mama będzie opiekował się maluszkiem. Ale droga mamo pamiętaj. Jeśli tata maleństwa nie jest zaprawiony w opiece nad nim, zanim wybierzesz się do kina, kosmetyczki, czy po prostu na samotny spacer, musisz odpowiednio przygotować swojego partnera. Tata musi zostać poinformowany gdzie co leży, a także jak sobie poradzić w każdej sytuacji.

Mama nie powinna bać się poproszenia swojego partnera o pomoc lub nałożenia na niego pewnych obowiązków przy dziecku. W bardzo wielu przypadkach to właśnie tatusiowie wykonują wieczorną kąpiel lub karmią maleństwo w nocy (jeżeli niemowlę karmione jest butelką). W ten sposób mama zyskuje czas na odpoczynek i swoje zajęcia.

Pomoc bliskich

Jeżeli mama chciałaby wyjść z domu, może skorzystać z pomocy swoich najbliższych (najczęściej są to dziadkowie). Według badań to właśnie babcie, a konkretnie matki kobiet które urodziły są obdarzane największym zaufaniem, jeżeli chodzi o opiekę nad jej dzieckiem. Proszenie o pomoc zaufanej osoby nie powinno być powodem do wstydu, zwłaszcza gdy psychicznie ciężko jej się trzymać.

Wspólne aktywności z dzieckiem

Jeżeli mama nie za bardzo może wyjść gdzieś bez maluszka, może szukać sposobów na połączenie własnych przyjemności z opieką nad dzieckiem. Paradoksalnie z niemowlakiem i noworodkiem można robić bardzo wiele. Za przykład może posłużyć czytanie książek. Dokładnie nie wiadomo od kiedy małe dziecko zaczyna rozumieć znaczenie słów, jakie słyszy. Jeszcze zanim maluszek kończy pierwszy rok życia mówi pierwsze słowa i chce by nazywać otaczające go przedmioty. Niemniej przez pierwsze miesiące życia raczej nie można mówić o tym, że rozumie co się do niego mówi a większe znaczenie ma ton głosu i sam sposób mówienia. Dlatego jeżeli mama jest miłośniczką także kryminałów lub horrorów, może je czytać w obecności dziecka. Czytane na głos w sposób przypominający czytanie bajek może być przyjemnością dla mamy, jaki i dla dziecka.

Mama z maluszkiem może również wspólnie ćwiczyć. W klubach fitness organizuje się bardzo wiele zajęć dla kobiet wracających po porodzie do formy, w których może uczestniczyć ze swoim dzieckiem. Jeżeli nie ma ochoty wychodzić z pociechą z domu może skorzystać z ćwiczeń i całych planów treningowych dostępnych w internecie dedykowanych mamom wracających do formy po ciąży. Podobnie wspólne bieganie, które wymaga tylko dostosowanego do takiej aktywności wózka.

Ważne jednak jest to, by kobieta planująca po porodzie ćwiczyć, skonsultowała swoje plany z lekarzem. Jeśli nie ma przeciwwskazań, wspólne ćwiczenia mogą być formą realizowania się przez mamę przy jednoczesnej opiece nad dzieckiem.

Share: