Karmienie piersią vs mleko modyfikowane

Wg badań większość mam deklaruje chęć karmienia piersią. Jednak liczba kobiet karmiących sukcesywnie zmniejsza się na rzecz mleka modyfikowanego z miesiąca na miesiąc.  Niektóre mamy nie mają wyboru, co do sposobu karmienia dziecka. Dla pozostałych pań napisaliśmy ten artykuł po to, by pomóc im wybrać najlepszy sposób karmienia.

Zalety i wady karmienia piersią

Mleko kobiece jest naturalnym pokarmem dla małego dziecka. Jest najlepiej skomponowane i dostosowane do jego potrzeb. Karmienie piersią wiąże się z wieloma korzyściami zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.

Zalety karmienia piersią

 • skład mleka matki – mleko matki jest produkowane pod konkretne dziecko. Poza substancjami odżywczymi zawiera także przeciwciała i probioyki, które pozwalają budować odporność. Zmienia swój skład w zależności od potrzeb dziecka, niezależnie od czasu trwania laktacji.
 • ochrona dziecka – karmienie piersią jest najlepszym “lekarstwem” w czasie przechodzonych przez malucha infekcji. Pomaga także zbudować odpowiednią florę bakteryjną jelit dziecka. Badania wskazują, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych u oraz niektórych chorób np. cukrzycy.
 • wygoda – wiele mam ocenia karmienie piersią, jako niesłychanie wygodny sposób karmienia dziecka. Nie wymaga żadnych butelek, podgrzewania jedzenia, czekania, aż jedzenie będzie gotowe, czyszczenia butelek. Wystarczy wygodna bluzka i… tyle. Ma to znaczenie szczególnie w nocy, kiedy niejednokrotnie mama musi wstawać do głodnego malca. Podanie dziecku piersi zajmuje chwilę, a przygotowanie mieszanki mlecznej skutecznie zaburzy ciągłość snu mamy. Mama także nie ryzykuje uporczywego płaczu maluszka, którym głodne dziecko może się zanosić. Podobnie w podróży, mama nie musi o niczym pamiętać, nic wyliczać. Pakuje się i idzie.
 • brak kosztów
 • zysk dla zdrowia matki – badania wskazują, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy, a także raka piersi.
 • mlekiem matki nie można dziecka przekarmić
 • karmienie piersią pomaga zrzucić zbędne pociążowe kilogramy

Wady karmienia piersią

 • trudności związane z karmieniem piersią – choć karmienie piersią jest czymś naturalnym, czasem wymaga pracy i nauki ze strony mamy (i dziecka). Zbyt krótkie wędzidełko, złe przystawianie dziecka do piersi, problemy ze ssaniem lub wypływem pokarmu, płaskie, czy poranione brodawki, to część problemów, z jakimi młoda mama może się spotkać. W takich wypadkach zazwyczaj wystarczy zmiana jednej rzeczy (np. podcięcie wędzidełka, konsultacja z certyfikowanym doradcą laktacyjnym), by karmienie piersią weszło na właściwe tory. W niektórych przypadkach wymaga długiej pracy, by organizm produkował więcej mleka.
 • mity i “dobre rady” – karmiąc piersią mama spotyka się z wieloma “dobrymi radami” ze strony otoczenia. Często ich wysłuchiwanie po prostu męczy i irytuje. Najbardziej pokutujące są wszelkie zalecenia, co do odżywiania się mamy (więcej na ten temat przeczytasz w: Dieta matki karmiącej) lub te, które dotyczą “chudości” matczynego mleka. Tymczasem skład mleka matki nie jest zależny od jej diety. Stąd nie może być za chudy lub za tłusty.
 • konieczna ostrożność przy zażywaniu leków itp. – substancje, które przenikają do krwi matki, mogą wniknąć także do mleka. Stąd przyjmowanie jakichkolwiek leków, środków znieczulających np. podczas wizyty u stomatologa, powinno poprzedzać sprawdzenie, czy jest to środek bezpieczny dla karmiącej mamy. Wiele środków medycznych można zażywać, nie tworząc zagrożenia dla karmionego malca. Niemniej mama powinna zawsze sprawdzać, czy ten preparat, który zamierza przyjąć, jest dopuszczalny w czasie karmienia piersią.

Zalety i wady mleka modyfikowanego

Zalety

 • odciążenie organizmu matki – skład mleka kobiecego jest niezależny od diety mamy, co oznacza, że jeśli kiepsko się odżywia, organizm będzie korzystał z dostępnych zapasów, by wytworzyć w pełni wartościowe mleko. Podawanie mleka modyfikowanego nie wiąże się z takim obciążeniem dla organizmu.

Wady

 • skład – mleko modyfikowane ma stały skład. Zatem dzień w dzień podaje się dziecku dokładnie tę samą mieszankę, z dokładnie tą samą zawartością witamin i minerałów. Z powodu zmian zapotrzebowania na składniki odżywcze, jakie pojawiają się u wszystkich dzieci, mieszanki należy wymieniać na kolejne “numery”. A tak, dzień w dzień, przez wiele miesięcy, dziecko dostaje dokładnie tę samą kompozycję, niezależnie czy zawarte w niej proporcje witamin, minerałów, tłuszczy itp. są dla niego najodpowiedniejsze. Do tego mleko modyfikowane nie zawiera przeciwciał, za to zawiera m.in. tłuszcz palmowy, który ogólnie uznaje się za niezdrowy.
 • koszt – karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym wymaga kupowania specjalnej mieszanki mlecznej. Ceny różnią się między markami. Standardowe kosztują mniej więcej 40-90zł za 1kg proszku, z którego przygotowuje się mleko. Każde mleko specjalistyczne dla alergików oscyluje wokół tej górnej granicy (jeśli zostanie przepisane na receptę, wychodzi korzystniej(.
 • przygotowywanie – przygotowanie posiłku dla malucha wymaga szeregu czynności: ugotowania wody, odmierzenia odpowiedniej ilości mieszanki, kontrola temperatury mleka. Te cenne minuty potrafią trwać wieczność, gdy maluszek płacze lub gdy niedługo trzeba wyjść z domu.
 • można przekarmić nim dziecko – karmiąc mlekiem modyfikowanym, trzeba pilnować, by nie przesadzić z podawaną dziecku ilością.

Niezależnie od sposobu karmienia

Wybierając sposób karmienia dziecka, poza oceną korzyści i wad, mama powinna uwzględnić także swoje potrzeby. Nie wszystkie kobiety chcą karmić piersią. I nie jest w tym nic złego. Robienie czegoś wbrew sobie powoduje u matki stres i poczucie dyskomfortu. Te uczucia są odczuwalne także przez dziecko. Trzeba pamiętać, że dla maluszka bardzo ważnym jest to, by jego mama była spokojna i zadowolona. Szczęśliwa mama, to także szczęśliwe dziecko.

Share: