Kolka niemowlęca i sposoby, jak sobie z nią radzić

Kolka niemowlęca, to jedna z najczęstszych dolegliwości u najmniejszych dzieci. Jednocześnie jest to największa zmora rodziców. Jak sobie radzić z kolką niemowlęcą? Jakie są sposoby na kolkę niemowlęcą.

Jak wygląda kolka niemowlęca?

Kolki niemowlęce objawiają się długotrwałym, często występującym wieczorami płaczem, którego źródła nie można zidentyfikować. W praktyce wygląda to tak, że dziecko jest nakarmione, przewinięte, wyspane, tulone, a i tak intensywnie płacze. Tego płaczu nie można zatrzymać, ani przewidzieć.

Z czego się bierze kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca pojawia sie przeważnie ok. 2 tygodnia życia i znika średnio miedzy 3 a 5 miesiącem. Na pojawienie sie kolek nie wpływa sposób karmienia, płeć dziecka, czy tydzień porodu.

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo dokładnie, czym kolki są spowodowane. Przyjmuje sie, że mogą być związane z niedojrzałością układu pokarmowego, zmieniającą sie florą bakteryjna jelit, niedojrzałym układem nerwowym, a także zaburzeniami wydzielania serotoniny, czy nieprawidłową technikę karmienia. Występowanie kolek u niemowląt wiąże się także z paleniem papierosów przez matkę.

Jak rozpoznać kolkę?

Zgodnie z przyjętymi przez lekarzy zasadami, żeby zdiagnozować kolkę muszą być spełnione 3 warunki.

  1. Po pierwsze dziecko musi rozwijać się w sposób prawidłowy, a kolce nie może towarzyszyć gorączka ani inne objawy infekcji.
  2. Po drugie musi pojawić się przed piątym miesiącem życia.
  3. Trzecim warunkiem jest płacz, któremu nie można zapobiec ani ukoić. Niepokój, grymaszenie, krzyk i płacz u dziecka nie ma oczywistej przyczyny.

Sposoby na kolkę niemowlęca

Niestety mimo rozwoju medycyny, wciąż nie ma skutecznej metody na kolki. Stosuje się jednak kilka metod, które mają na celu złagodzenie jej objawów.

Jednym z nich jest zmiana sposobu karmienia. Zbyt duża ilość pokarmu, zbyt mała, zbyt duża ilość połykanego w czasie jedzenia powietrza, brak odbicia mogą powodować duży dyskomfort u dziecka. Stąd w pierwszej kolejności można przyjrzeć się sposobowi karmienia dziecka i wprowadzić odpowiednie zmiany. W przypadku karmienia piersią przydać się może Certyfikowany Doradca Laktacyjny. W przypadku dzieci karmionych butelką można sięgnąć po butelki tzw. antykolkowe.

Choć w przypadku karmienia piersią przyjmuje się że odbicie nie jest konieczne, dobrze pamiętać o nim niezależnie od sposobu karmienia niemowlęcia.

Drugim popularnym sposobem na łagodzenie kolek niemowlaka jest masowanie brzuszka. Taki masaż powinien odbywać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czyli przebiegiem jelita grubego. Pozna przyspieszeniem perystaltyki jelit, taki masaż rozgrzewa brzuszek. To również popularny sposób na kolki niemowlęce. Można w tym celu wykorzystać ciepły okład.

Trzecim sposobem walki z kolką jest podawanie laktazy czyli enzymu rozkładającego laktozę*. Nietolerancja laktozy jest bowiem często spotykana u niemowląt. Jednak w kontekście kolek nie ma badań potwierdzających związek miedzy podawaniem laktazy a rzadszym ich występowaniem.

Kolejną metoda walki z kolkami jest podawanie probiotyków. Jednak tylko jeden rodzaj bakterii probiotycznych ma udokumentowane działanie: Lactobacillu reuteri szczep DSM 17938. Co jednak ważne, badania dotyczyły tylko dzieci karmionych piersią.

Najpopularniejszym lekiem podawanym w czasie kolek są te zawierające simetykon. Jego działanie polega na rozbijaniu pęcherzyków gazów w brzuchu niemowlęcia. Oficjalne badania nie potwierdzają jednak jego skuteczności.

Kolejnym sposobem radzenia sobie z kolką jest puszczanie białego szumu (z telefonu, płyty, ale podobnie może działać dźwięk suszarki lub odkurzacza). Takie dźwięki mogą tez pomagać dzieciom w zasypianiu, również gdy kolka nie występuje.

Wśród mniej konwencjonalnych metod łagodzenia niemowlęcej kolki jest wożenie dziecka w wózku lub samochodzie aż uśnie.

Również smoczek pomaga złagodzić doznanie bólu odczuwane przez niemowlaka. W ostateczności można dziecku podać środek przeciwbólowy.

Niezależnie od stosowanej metody, najważniejsze, czym rodzic może pomóc dziecku jest jego bliskość. Dotyk rodzica, ssanie piersi, noszenie w chuście i inne sposoby zapewniające bliskość mogą złagodzić doznawany ból.

Kolka niemowlęca a rodzic

Kolka niemowlęca jest specyficzną przypadłością dotykającą najmniejsze dzieci. W żaden sposób nie można jej zaradzić. Jest też źródłem bardzo silnego stresu dla rodziców. Sytuacja w której dziecko płacze, a opiekun nie jest w stanie zrobić nic by mu pomóc, powoduje frustrację, złość, rozpacz i inne podobne odczucia.

W takich sytuacjach rodzic powinien zdawać sobie sprawę, że kolka nie jest ciężką dolegliwością i nie stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Jest przypadłością charakterystyczną dla wieku niemowlęcego i mija prędzej czy później. Stąd najlepszym, co rodzic może zrobić, jest stosowanie dostępnych doraźnych sposobów na złagodzenie bólu dziecka i cierpliwość. Jeśli tego spokoju brakuje, dobrze byłoby z drugim rodzicem dzielić się opieką nad niemowlęciem w czasie trwającej kolki. Pozwoli to obojgu ochłonąć, uspokoić się i nabrać sił.

Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, kolka nie jest efektem nieprawidłowej diety matki karmiącej. Nie wynika także ze składu mieszanki. Nie jest też spowodowana nadmierną lub zbyt małą czułością ze strony rodzica. Czy matka będzie stosowała restrykcyjną dietę czy nie, czy poświęci 100% swojej uwagi dziecku czy nie, czy zawiąże wstążeczka wokół wózka czy nie, nie ma znaczenia. Jeżeli dane dziecko ma mieć kolki i tak będzie je miało. Dlatego najlepsze co mogą zrobić, jeśli kolka dopadnie ich dziecko, to ją po prostu przeczekać.

*laktoza znajduje się w mleku matki niezależnie od jej diety. Dieta bezlaktozowa w przypadku matki karmiącej jest zatem bezcelowa.

Share: