Korzyści z karmienia piersią

Karmienie piersią, to przede wszystkim korzyść dla dziecka. Stanowi najlepszy posiłek, jaki można podać dziecku. Ale to także korzyść dla organizmu matki. Nie można rzecz jasna zapomnieć o aspektach psychologicznych i ekonomicznych.

Ostatnimi czasy obserwujemy rosnącą promocję karmienia piersią. Kobiety zachęca się do karmienia wszędzie tam, gdzie dziecko tego zapragnie, a widok karmiącej mamy w kościele, czy restauracji coraz rzadziej budzi sensację. Czy warto namawiać mamy do karmienia piersią? Oczywiście. Jeśli mama ma możliwość wyboru, powinna przeanalizować także wszystkie korzyści z karmienia piersią.

1. Kobiece mleko zmienia skład wg potrzeb dziecka

Mleko matki, w przeciwieństwie do mieszanki, ulega zmianie wraz z rozwojem dziecka, dostosowując się do jego indywidualnych potrzeb. Dzięki temu, niezależnie od tego, jak długo trwa karmienie, mleko jest zawsze w pełni wartościowym pokarmem. Wyniki badań prowadzonych nad mlekiem mamy zadają zatem całkowicie kłam jednemu z często słyszanemu przekonaniu, jakoby mleko matki traciło swoje właściwości wraz z trwaniem karmienia.

Mleko kobiece zmienia się także w trakcie doby, a nawet w czasie jednego karmienia. Mleko produkowane w nocy jest tłustsze, niż dzienne. Gdy dziecko zaczyna ssać, na samym początku pije pokarm bardziej wodnisty. Potem mleko staje się bardziej tłuste i zawiera więcej białka. Stąd mama karmiąca powinna pozwalać opróżnić dziecku całą pierś. Dzięki temu maluszek będzie dłużej najedzony.

2. Karmienie piersią ułatwia organizację

Mama karmiąca nie musi tracić czasu na przygotowanie posiłku dla maluszka. Karmienie nie wymaga posiadania butelek, sterylizacji i kupowania czegokolwiek. Jeśli mama ma ochotę wyjść gdzieś z maluszkiem, po prostu wychodzi. Nie musi zabierać ze sobą zapasów lub szukać miejsc, gdzie będzie mogła przygotować posiłek dla dziecka.

3. Karmienie piersią, to mniejsze koszty

Karmienie dziecka mlekiem sztucznym potrafi pociągnąć po kieszeni. Z kolei mleko produkowane jest przez jej organizm i jest za darmo. Karmienie piersią nie wymaga żadnej specjalnej, droższej diety Dzieci karmione naturalnie rzadziej chorują, niż te spożywające mieszankę, stąd koniec końców rodzice wydają w ciągu roku mniej na leki w aptece.

4. Karmienie piersią tworzy więź z dzieckiem

Karmienie piersią, to czas który mama i dziecko mają tylko dla siebie. Dla maluszka ten kontakt jest niesłychanie ważny. Ssanie piersi pozwala noworodkowi, a potem niemowlęciu zaspokoić potrzebę bezpieczeństwa i bliskości. Poza zaspokojeniem potrzeby fizjologicznej, pozwala rozładować stres i napięcie. Maluszek najszybciej uspokaja się na piersi lu po prostu w ramionach mamy, której zapach i obraz jest mu najbliższy.

5. Karmienie piersią wpływa na zdrowie mamy

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, pojawienia się niektórych kobiecych nowotworów. Każdy rok karmienia piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi o 4,3%, w porównaniu do kobiet, które nigdy nie karmiły. Podobną zależność widać w przypadku raka jajników. Badania z roku 2009 wykazały, że kobiety karmiące piersią przynajmniej 12 miesięcy, mają mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia raka jajników o 28%. Co ważne, krótszy czas karmienia nie pokazał podobnej zależności. Niektóre badania sugerują także mniejsze ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Poza korzyściami długofalowymi, karmienie piersią niesie ze sobą korzyści jeszcze w czasie połogu. Powoduje szybsze obkurczanie się macicy, zmniejsza krwawienie w czasie połogu, opóźnia też pojawienie sie menstruacji.

6. Karmienie piersią

Pijąc mleko z piersi, malec otrzymuje przeciwciała oraz bakterie, które usprawniają ochronę przeciwbakteryjną, przeciwwirusową, a także pracę układu trawiennego. Dzieci karmione piersią mają rzadziej chorować na infekcje przewodu pokarmowego, dolnych dróg oddechowych, ostre i nawracające zapalenie ucha środkowego, a także infekcje dróg moczowych.

Według badań, karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka nadwagi i otyłości, chorób przewlekłych takich, jak cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, zapalenie jelit, a także raka okresu dziecięcego, chłoniaka czy białaczkę.

7. Karmienie piersią pozwala stracić pociążowe kilogramy

Potoczne uważa się, że karmienie piersią pozwala pozbyć się kilogramów, zalegających w organizmie mamy po ciąży. Badania również potwierdzają, że wraz z dłuższym czasem karmienia piersią, rośnie liczba utraconych kilogramów.

Ważne, by mama pamiętała, że karmienie piersią nie jest magicznym sposobem na chudnięcie. Choć badania potwierdzają jego wpływ na utratę wagi, często samo nie wystarczy. Odpowiednia dieta i aktywny tryb życia również są niezbędne, by sylwetka wróciła do wcześniejszych wymiarów.

8. Karmienie piersią jest lepsze dla środowiska

O tym aspekcie karmienia raczej mało kto myśli. Tymczasem, jeśli się nad tym zastanowić, puszki po mieszance oraz zużyte butelki i akcesoria do karmienia, generują bardzo duże ilości śmieci.

 

Share: