Kupka niemowlaka

Temat zupełnie abstrakcyjny i niezrozumiały dla osób, które nie posiadają dzieci. Czemu temat odchodów miałyby być tak interesujący? Tymczasem kupka niemowlaka, to bardzo cenne źródło wiedzy o stanie zdrowia dziecka. Stąd jest tak istotna dla rodziców, zwłaszcza najmłodszych dzieci.

Choć wydaje się to zabawne, gdy na świat przychodzi dziecko, rodzice z żywym zainteresowaniem obserwują zawartość pieluch swojego dziecka. Jakby tego było mało, temat ten często poruszają z innymi rodzicami. I nie ma w tym nic niezwykłego.

Początkowo rodzice (głownie mama, jeszcze na oddziale noworodkowym) obserwuje, czy dziecko moczy pieluchy i czy wydala smółkę, która zmienia się w regularną kupkę. Są to ważne sygnały, że dziecko je odpowiednią ilość pokarmu, a jelita zaczęły swoją prace. Potem kupka niemowlaka zmienia się, co również jest przedmiotem zainteresowania rodziców. Wygląd stolca jest bowiem istotny. Świadczy o stanie zdrowia dziecka i pozwala wyłapać dolegliwości i choroby.

Smółka

To pierwsza kupka noworodka. Jest czarna lub ciemnozielona i smolista. Swój wygląd zawdzięcza pozostałościom po życiu płodowym dziecka. Zostaje wydalona do około 4-5 doby życia. Po tym czasie kupka noworodka zmienia wygląd.

Normalna kupka niemowlaka

Gdy noworodek wydali smółkę, kupka zmienia konsystencję i kolor. Jej wygląd zależy od sposobu karmienia dziecka. Normalna kupka niemowlaka będzie różna, w zależności od sposobu karmienia dziecka.

Jak wygląda kupka niemowlaka karmionego piersią?

Jest luźna, wodnista lub papkowata, czasem z grudkami. Ma wyraźnie żółty lub musztardowy kolor i kwaśny zapach.

Jak wygląda kupka niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym?

Kupka dziecka karmionego mieszanką jest bardziej zwarta (w porównaniu do kupki dziecka karmionego piersią). Prawidłowa barwa stolca mieści się miedzy jasnożółtą, a brązową.

Jak wygląda kupka niemowlaka karmionego mieszanie?

Stolec dziecka karmionego mlekiem matki oraz mlekiem modyfikowanym jest luźny o żółtawym zabarwieniu.

Kupka niemowlaka – inne kolory

Zielona kupa niemowlaka

Zielona kupa może się pojawiać u niemowlaka, gdy przyjmuje preparaty zawierające żelazo (lub mleko modyfikowane z zawartością żelaza) lub mleko modyfikowane typu HA. Nie jest to objaw niepokojący, o ile dziecko przybiera prawidłowo na wadze i ogólnie czuje się dobrze.

Biała, szara lub jasnożółta kupka niemowlaka

Stolec dziecka w takim kolorze może oznaczać, że dziecko je tyle mleka, iż układ pokarmowy nie jest w stanie go przetworzyć. Może być także sygnałem nieprawidłowego działania układu trawiennego. Wymaga konsultacji z lekarzem.

Śluz w kupce niemowlaka

Może ale nie musi być niepokojącym objawem. Śluz przypomina wydzielinę z nosa. Może się czasem pojawić w stolcu dziecka np. w związku z przyjmowanymi przez malca lekami. Może być tez oznaką alergii pokarmowej. O ile dziecko nie przejawia żadnych innych symptomów, nie jest to objaw niepokojący. Śluz towarzyszący rozwolnieniu i wymiotom zazwyczaj jest związany z zaatakowaniem organizmu dziecka przez rotawirusy.

Krew  w kupce niemowlaka

Krew w stolcu niemowlaka może mieć postać pojedynczych nitek lub zabarwić całą kupkę na czerwono. Sama krew może mieć rożne barwy, od różowej po ciemnoczerwoną lub prawie czarną. Niewielkie ilości krwi w stolcu mogą się pojawić, jako zupełnie naturalny objaw. Np. u noworodków płci żeńskiej nitki krwi pojawiają się na skutek wchłonięcia hormonów matki. Krew może się pojawić także, w wyniku połknięcia przez dziecko krwi z poranionego sutka, czy przy zaparciach, gdy twardy stolec powoduje obtarcia i pęknięcia delikatnej skory odbytu. Może też towarzyszyć alergiom pokarmowym. Krew w stolcu niemowlaka powinna niepokoić, gdy pojawia się często i w dużych ilościach, a towarzyszą jej takie objawy, jak gorączka, ogólne rozdrażnienie, problem z apetytem, zatwardzenia.

Konsystencja kupki niemowlaka

Upraszczając, pierwsza kupka dziecka, czyli smółka, jest ciemna, gęsta i szlamowata. Potem zmienia barwę na żółtą lub brązową, zdecydowanie luźną lub papkowatą. Dopiero w momencie, w którym rozpocznie się rozszerzanie diety, stolec zmienia konsystencję na zwartą.

Kupka niemowlaka a leki

Trzeba pamiętać, ze leki i preparaty przyjmowane przez dziecko mogą wpływać na wygląd niemowlęcego stolca np. powodować pojawienie się śluzu, zmianę koloru na zielony.

Share: