Mdłości w ciąży

Tak zwane poranne mdłości, to najbardziej znany i bardzo częsty objaw ciąży. Skąd biorą się mdłości w ciąży i jak im zaradzić.

Mdłości w ciąży, to typowa dolegliwość I trymestru ciąży (więcej na temat dolegliwości w ciąży przeczytasz tutaj). Jest tak popularna wśród ciężarnych, ze stała się wręcz stereotypową oznaką ciąży. Pojawia się w każdym filmie, gdy bohaterka spodziewa się dziecka. W prawdziwym życiu zaś będzie powodem żartów ze strony znajomych, niezależnie od tego czy dana kobieta ma możliwość zajść w ciążę, czy nie. Tymczasem mdłości w ciąży wcale nie muszą wystąpić, a jeśli się pojawią, mogą w innych, niż porannych godzinach.

Poranne mdłości – przyczyna i charakterystyka

Przyczyna porannych mdłości nie jest do końca znana. Przyjmuje się, że powodem nudności u ciężarnej jest wysoki poziom hormonu ciążowego, gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG).

Jednak nie u wszystkich ciężarnych pojawia się chęć zwymiotowania. Niektóre panie potrafią przejść ciąże bez tej przypadłości. Niemniej szacuje się, że ponad połowa ciężarnych na nią cierpi.

Mdłości w ciąży mogą przybierać różną postać. U niektórych kobiet, chęć zwymiotowania lub wymioty, mogą pojawić się tuż po obudzeniu, zanim ciężarna coś zje. Ale mogą tak samo występować wieczorami lub o innej porze dnia. Niczym dziwnym nie będzie także, jeśli wymioty lub chęć ich oddania towarzyszyć będą przyszłej mamie przez cały dzień.

Wymioty w ciąży mogą pojawiać się regularnie, dzień w dzień lub niespodziewanie, bez określonego schematu. Mogą być reakcją na nieprzyjemny zapach odczuwany przez ciężarną. Za taki przyszła mama może uznać także coś, co do tej pory było dla niej zupełnie neutralne np. zapach surowego mięsa albo gotowanej ciecierzycy itd. Wymioty i mdłości mogą też różnić się stopniem intensywności. Dla niektórych będzie to tylko pewnego rodzaju dyskomfort, który ledwo odczuje. Inną ciężarnej z kolei uniemożliwi przyjmowanie posiłków, co będzie wymagało hospitalizacji.

Jak sobie radzić z mdłościami w ciąży?

Większe ryzyko wystąpienia mdłości w czasie ciąży maja te panie, które miały zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia) przed ciążą. Także te odczuwające intensywny stres. W związku z tym, ciężarnym zaleca się przede wszystkim spokój i odpoczynek. Sprzymierzeńcem każdej ciężarnej będzie filiżanka rumianku i melisy. Są to uznawane za bezpieczne dla płodu zioła, które pomogą ukoić zszargane nerwy. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, ciężarna może skorzystać także z ćwiczeń i masaży relaksacyjnych dla ciężarnych. Pomogą rozładować negatywne napięcie.

Przyszła mama powinna unikać także źródeł zapachów, które mogą być dla niej drażniące. Jeśli jest to niemożliwe, powinna mieć do dyspozycji coś, co pomoże jej odwrócić uwagę od nieprzyjemnego zapachu. Może to być ładnie pachnąca chusteczka, albo szalik, w który można wtulić nos.

Domowe sposoby na mdłości w ciąży

Poza ćwiczeniami i odpoczynkiem, można sięgnąć po kilka łatwo dostępnych produktów, które poleca się w przypadku mdłości. Wśród nich będzie:

  • zjedzenie kilku migdałów, gdy dopadną mdłości lub podjadanie ich co jakiś czas.
  • wypicie kilku łyków rozgazowanej coca coli lub picie przez cały dzień po trochu wody mineralnej gazowanej z dużą ilością soku z cytryny (wiele kobiet odczuwa ulgę po gazowanej wodzie).
  • wypicie naparu ze startego imbiru oraz dodawanie imbiru do potraw, jako przyprawy
  • zjedzenie czegoś jeszcze przed wstaniem z łóżka. Może to być kawałek bułki, banan, sucharek. Najlepiej popić posiłek ciepłą herbatą i poczekać jeszcze kilka minut przed wstaniem z łóżka.
  • regularne jedzenie, drobna przekąska między posiłkami. Chodzi o to, by nie doprowadzać do sytuacji, w której pojawia się duży głód.
  • wypicie naparu z rumianku lub melisy.
  • unikanie tłustych i smażonych potraw (wzmagają mdłości).

Powyższe sposoby nie są gwarancją, że poranne mdłości w ciąży znikną lub będą choć trochę mniej uciążliwe. Wiele zależy od organizmu ciężarnej. Na forach internetowych można znaleźć inne pomysły na pozbycie się nudności np. preparaty ziołowe, środki przeciwwymiotne, a nawet małe ilości alkoholu. We wszystkich przypadkach należy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim  medykamenty, czy suplementy dostępne bez recepty w większości przypadków nie są wskazane dla kobiet w ciąży (należy zawsze, przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu, przeczytać ulotkę!). Alkohol, nawet w bardzo małej ilości, zdecydowanie odradza się ciężarnym.

Share: