Nowe czy używane? Jaka wyprawka dla niemowlaka będzie najlepsza

Kompletując wyprawkę dla niemowlaka rodzic może stanąć przed dylematem, czy kupować nowe, czy używane. Czy jest sens wybierać produkty prosto ze sklepu, czy może lepiej kupić z drugiej ręki?

Ubrania niemowlęce – nowe czy używane

Ubrania dla niemowląt, to bardzo często przekazywany od mamy do mamy element wyprawki dla niemowlaka. Rodzice bardzo chętnie przekazują lub sprzedają ciuszki po swoich pociechach. Czy warto przyjąć używane czy lepiej kupić nowe?

Używane ubranka

W przyjmowaniu używanych ubrań dla niemowląt nie ma absolutnie nic złego, wręcz przeciwnie. O garderoby dziecięcą rodzice zazwyczaj bardzo pieczołowicie dbają i dlatego kolejni użytkownicy mogą być pewni, że była prana w odpowiednich proszkach i temperaturach. Jeśli dostajemy ubranka od znajomych, prawdopodobnie otrzymamy te rzeczy które wyglądają prawie jak nowe. Nikt przecież nie chce bliskim osobom oddać zniszczonych rzeczy. Zazwyczaj te bardziej sfatygowane mają pojedyncze plamy lub obtarcia na kolanach. Jednak nie znaczy to, że nie sprawdzą się u kolejnego maluszka. W trakcie rozszerzania diety i nauki przemieszczania się i takie ubrania mogą znaleźć zastosowanie.

Mimo wszystko należy uważać na ubrania używane kupowane w sieci. Choć jest to znakomity sposób na pozbycie się zbędnych ubranek swojego dziecka, to także okazja dla potencjalnych nieuczciwych sprzedawców. I nie chodzi tu o to, że ktoś nie wyśle towaru itd. Rodzice są różni i każdy chciałby zarobić, dlatego może się zdarzyć tak że ubrania zamówione na aukcjach internetowych będą zdecydowanie w gorszym stanie niż mówi o tym aukcja. Trzeba uważać przy wybieraniu sprzedawcy i koniecznie sprawdzać opinie o nim. Pod tym kątem wygrywają sklepy online, w których mamy pewność, że otrzymamy produkty nowe, nieuszkodzone.

Sklepy z ubrankami dla dzieci

No dobrze, ale czy w takim razie nie ma sensu kupować nowych ubrań dla niemowląt? Oczywiście, że jest sens! Nawet jeżeli otrzymamy całą wyprawkę po innych dzieciach, nie jest powiedziane, że nasze dziecko będzie rosło podobnie jak tamte. Niektóre dzieci rosną szybciej, inne wolniej i w rezultacie może być tak że wyprawka, która służyła poprzednio rok, innego maluchowi posłuży np. tylko siedem miesięcy. Poza tym dlaczego mama ma sobie odmówić przyjemności kupowania odzieży dla swojego maluszka, tylko dlatego że już jakiś zapas ma w domu. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że nawet w dużych wyprawkach, jakiegoś elementu garderoby będzie brakować. Na uwagę zasługuje również styl ubioru poprzedniego właściciela, który może nie do końca pokrywać się z naszym gustem.

Inną rzeczą są takie elementy, jak ręczniki. Jeżeli otrzymujemy jest z znanego źródła i wypierzemy w bardzo wysokiej temperaturze, nie ma powodów dla których nie moglibyśmy takich ręczników używanych przyjąć. Pod znakiem zapytania powinny jednak  stanąć ręczniki kupowane od nieznanych osób z aukcji internetowych.

Gadżety dla niemowląt – nowe czy używane

Poza ubrankami, możemy także dostać lub kupić używane zabawki dla dzieci, wanienki, wózki, foteliki, łóżeczka, kocyki i właściwie wszystko co na danym etapie jest potrzebne małemu dziecku. Czy rodzic będzie chciał z tego skorzystać zależy tak naprawdę od jego indywidualnych preferencji.

W przypadku używanych przedmiotów, bardzo duże znaczenie ma ich stan. Otrzymane nawet za darmo niekompletne i wadliwe zabawki mogą w niektórych przypadkach stanowić zagrożenie dla małego dziecka (np. zadławienie luźnym elementem). Warto też pamiętać o dezynfekcji przed pierwszym użyciem, zwłaszcza jeżeli są kupowane z nieznanego źródła. Akcesoria takie jak wanienka, mogą być z powodzeniem przekazywane od dziecka do dziecka. Są to przedmioty które łatwo zdezynfekować, zazwyczaj nie są mocno eksploatowane i w związku z tym nawet przedmioty używane mogą wyglądać zupełnie jak nowe.

Foteliki samochodowe – nowe czy używane

Jeżeli zaś chodzi o foteliki samochodowe i wózki dziecięce, to tutaj rodzic musi przede wszystkim zwrócić uwagę na stan tych przedmiotów. Wózki dziecięce i foteliki samochodowe poza umożliwieniem transportu dziecka muszą zapewniać mu bezpieczeństwo. Nawet najlepsze rzeczy nie sprawdzą się, jeżeli są wybrakowane, zbyt poniszczone albo po terminie gwarancji. Tutaj na szczególną uwagę zasługują foteliki samochodowe, których gwarancja jest zazwyczaj pięcioletnia. Po tym okresie fotelik może nie spełniać już swojej funkcji, a co za tym idzie stanowić zagrożenie dla życia dziecka w razie wypadku.

Jeśli wybieramy używany fotelik warto poprosić o paragon z jego zakupu. Pamiętajmy, że fotelik może wyglądać idealnie, ponieważ był mało używany, ale dawno stracił swoją gwarancję i producent nie da nam pewności, że w razie zagrożenia, ten fotelik ochroni nasze dziecko.

Wózki dziecięce – nowe czy używane

Rodzice bardzo często sprzedają wózki po dzieciach które z nich wyrosły. Dzięki temu rodzic który chciałby taki kupić może bardzo dużo zaoszczędzić. Ale tutaj również trzeba zwrócić uwagę na stan techniczny takiego wózka. Czy ma wszystkie elementy na swoim miejscu, czy stabilnie się trzyma, czy nie odpadają koła itd. Używany wózek na 99% będzie miał widoczne ślady użytkowania, np. plamy i odbarwienia, których nie da się wyczyścić. Także akceptacja wad danych przedmiotów jest w indywidualnej ocenie danych rodziców.

Łóżeczko dziecięce – nowe czy używane

Podobnie na uwagę zasługuje łóżeczko dla dziecka. Czy posiada wszystkie szczebelki, czy te ruchome można bezpiecznie zamontować i wymontować z łóżeczka, czy materac stabilnie się trzyma. O ile kupienie łóżeczka używanego samo w sobie jest ok, o tyle materac powinien być zawsze wymieniony, przy zmianie właściciela.

Nowe czy używane

Kupowanie używanych rzeczy lub ich otrzymywanie od znajomych jest świetnym sposobem na zaoszczędzenie bardzo wielu pieniędzy. Pełna wyprawka dla niemowlaka może być liczona nawet w tysiącach złotych. Niemniej rzeczy używane wiążą się z kilkoma niedogodnościami. Jeżeli kupujemy przedmioty od palaczy lub były przechowywane w zawilgoconych piwnicach, mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, którego ciężko się pozbyć. Jeżeli korzystamy z odziedziczonej wyprawki, na pewno znajdą się tam rzeczy które niekoniecznie nam się spodobają i będziemy mieli ochotę założyć naszemu dziecku.

Po drugiej stronie mamy rzeczy nowe, nad doborem których mamy pełną kontrolę. Możemy wybrać dokładnie to co chcemy, to co nam się podoba i uważamy za najlepsze dla naszego dziecka. Mamy wtedy też pewność, że rzeczy te nie mają wad a gdyby coś się wydarzyło, wciąż są objęte gwarancją producenta. Nowe ubrania, akcesoria, meble itp. dla dziecka możemy zamawiać w sprawdzonych i pewnych sklepach internetowych, a ich jakość będzie taka sama, jak produktów kupowanych w sklepach stacjonarnych. W dzisiejszych czasach także proces zwrotów i wymian (np. gdyby nie podobał nam się jakiś wybrany przedmiot) jest dosyć prosty. Zaś wysyłka najczęściej darmowa, po przekroczeniu jakiejś kwoty.  

Nowe czy używane

Dlatego też wybór czy kupować nowe czy używane przedmioty, zależy przede wszystkim od preferencji danych rodziców. Jeżeli nie mają ochoty korzystać z czegoś, co należało do innego dziecka, nie ma w tym nic złego. Jeżeli chcą bazować tylko na produktach używanych, również. Najważniejsze jest to, by wszystkie wybrane rzeczy były bezpieczne dla malucha, któremu mają służyć.

Share: