Obowiązki domowe a dziecko

Pora na kilka trików, jak usprawnić wykonywanie obowiązków domowych, gdy ma się w domu niemowlaka.

Mając małe dziecko, wykonywanie obowiązków domowych staje się nieco trudniejsze niż wcześniej. Wynika to z faktu, że dla niemowlaka nie jest istotne, czy mama robi teraz obiad, czy musi posprzątać, czy ma coś do zrobienia do pracy lub do domu. Kwadrans poświęcony na powieszenie prania może być, dla maluszka, całą wiecznością. W końcu mama jest najfajniejsza, daje jeść, ślicznie się uśmiecha, a jej ramiona są tak bardzo wygodne. Niestety (z punktu widzenia dziecka) mama też musi od czasu do czasu coś zjeść, a o ile nie ma na stałe kogoś do pomocy w domu, musi również od czasu do czasu zadbać o swoją przestrzeń i np. posprzątać.

Żeby prace domowe szły sprawniej, można wykorzystać kilka trików. Oszczędzą czas, który można poświęcić w całości maluszkowi.

Ułatw sobie gotowanie

Przygotowywanie posiłków zabiera niemało czasu (zwłaszcza, jeśli ktoś nie lubi jeść tego samego 2 dni pod rząd), ale je sobie całkiem sprytnie ułatwić. Można wykorzystać przede wszystkim swoją lodówkę i zamrozić gotowe lub wstępnie przygotowane produkty żywnościowe.

Gotuj więcej i zamrażaj

Najprostszym patentem na szybkie przygotowanie obiadu jest korzystanie z mrożonek. Można oczywiście sięgnąć po gotowe produkty dostępne w sklepach, ale na dłuższą metę tańszym i zdrowszym (wiesz, co jesz) rozwiązaniem jest przygotowywanie i mrożenie samodzielnie posiłków. Zamrozić można prawie wszystko: ugotowane, usmażone, upieczone mięso, zapiekanki tj. lazania, sosy na bazie pomidorów (z mięsem lub bez), sosy i dania warzywne tj. ratatuj, a do tego pierogi, rosół (jako bazę pod zupę) lub wywar warzywny. Przygotowanie posiłku będzie trwało zdecydowanie szybciej, jeśli rano zamrożone mięso lub danie zostanie wyciągnięte do rozmrożenia (dania typu pierogi nie trzeba wcześniej rozmrażać). Przygotowując posiłek, trzeba pamiętać, by zrobić dużo większą porcję i nadmiar zamrozić.

Przygotuj i zamroź

Mrożonki można także wykorzystać do przygotowania zapasów z warzyw i owoców, które można wykorzystać w codziennym gotowaniu. Plusem takich mrożonek jest to, że wybrane warzywa i owoce poddane są już wstępnej obróbce, która przyspiesza kolejne etapy gotowania. W ten sposób można przygotować włoszczyznę na wywar. Wystarczy kupić por, seler, marchewki, pietruszki, cebulę, czyli te warzywa, których się używa do przygotowania wywaru. Świeże warzywa należy umyć, osuszyć i podzielić na porcję, a następnie zapakować np. w woreczki do mrożenia i umieścić w zamrażalniku. Przy następnym gotowaniu rosołu, wystarczy wyciągnąć taki woreczek z lodówki i można gotować zupę. Warzywa można wcześniej pokroić lub zetrzeć na tarce. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Największą trudnością jest wygospodarowanie czasu na przygotowanie mrożonek. Niemniej, gdy już się ten czas poświęci, będzie można cieszyć się dużo łatwiejszym przygotowaniem posiłków przez wiele dni.

Skorzystaj z zakupów online

Ogromnym ułatwieniem dla świeżo upieczonej mamy będzie możliwość wykonywania zakupów spożywczych z dowozem do domu. Minusem tego rozwiązania jest niestety słaby zasięg dowozu większości sklepów oferujących taką usługę. Często sklepy ograniczają się tylko do dużych miast. Warto jednak zorientować się, czy nie można skorzystać z takiej opcji w swojej miejscowości.

Wykorzystuj schemat dnia dziecka

Po mniej więcej miesiącu życia, dziecko z reguły kształtuje swój własny rytm dobowy. Co to oznacza? Budzi się mniej więcej o podobnej porze, robi drzemki albo o stałych porach, albo według określonego schematu (np. co 2 godziny), ma przynajmniej jedną dłuższą drzemkę w ciągu dnia. Ten cykl dobowy można spokojnie wykorzystać do wykonywania domowych obowiązków.

Dzieciom, które nie wymagają stałej bliskości z mamą, często wystarczy by rodzic był w zasięgu wzroku.  Np. możliwość obserwacji rodzica może być dla takiego 3-miesięcznego dziecka fascynującym zajęciem. Stąd czasem wystarczy położyć dziecko na leżaczku, czy macie tak, by maluszek mógł nas obserwować. My możemy wykorzystać ten czas z kolei na stymulowanie dziecka i opowiadać mu o tym, co właśnie robimy.

Domowe obowiązki, zabawą

Odkurzanie, wieszanie prania, przygotowanie obiadu i inne domowe obowiązki można zamienić w ciekawą zabawę. Maluchy lubią naśladować dorosłych. Siedzące dziecko można posadzić na blacie kuchennym i pozwolić ugnieść ciasto lub pomieszać w misce (efektem ubocznym tej współpracy będzie niestety większy, niż zazwyczaj bałagan). Niektóre dzieci chętnie garną się do zamiatania lub odkurzania odkurzaczem. Najważniejsze, by wybadać, w co dane dziecko można zaangażować, a w co nie.

Obowiązki domowe a dziecko

Każdy z nas lubi mieszkać w czystym domu, w którym roznosi się zapach świeżego ciasta lub smacznego obiadu. Jednak pojawienie się niemowlęcia stawia na głowie dotychczasowe życie jego rodziców. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie dzieci śmieją się i bawią np. na macie edukacyjnej przez większość czasu. Najważniejsze jest dziecko, a nieposprzątana podłoga, czy brudne naczynia mogą poczekać.

Share: