Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry, czy odparzenie pieluszkowe powstają z różnych powodów przez cały okres, w którym dziecko nosi pieluchę. Jak sobie z nim radzić? Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry i jak mu zapobiegać?

Jak sama nazwa wskazuje, pieluszkowe zapalenie skóry powstaje tam, gdzie pielucha ma kontakt ze skórą dziecka. Skóra dziecka jest dużo bardziej wrażliwa, niż osoby dorosłej. Stąd bardzo łatwo ją podrażnić. Odparzenie tego typu można i powinno się leczyć. Najlepiej jednak mu zapobiegać. Jak to zrobić? Dowiesz się poniżej.

Dlaczego pojawia się pieluszkowe zapalenie skóry

Przyczyn, z powodu których dochodzi do podrażnienia wrażliwej skóry dziecka jest wiele. Wśród nich będzie zbyt rzadkie zmienianie pieluch, które powoduje dłuższy kontakt skóry dziecka z moczem i odchodami. Stąd też łatwiej o pieluszkowe zapalenie skóry, gdy maluszek cierpi na rozwolnienie.  Inną przyczyną pieluszkowego odparzenia jest tarcie podczas wycierania krocza dziecka lub zbyt ciasne zapinanie pieluszki (to powoduje większe obcieranie skóry). Alergia na środki użyte w pieluszce również może zwiększać szansę na wystąpienie odparzenia. Podobnie infekcje grzybicze i bakteryjne skóry, a także choroy układu moczowego.

Jak wygląda pieluszkowe zapalenie skóry

Oparzenie pieluszkowe ma różną postać, odpowiednią do etapu, na jakim jest proces zapalny. Na samym początku pieluszkowe zapalenie skóry ma postać zaczerwienienia. Może być ciepłe w dotyku i lekko się łuszczyć. Jeśli na tym etapie skóra nie zostanie wyczyszczona i zaleczona, pojawiają się obrzęki. W kolejnym kroku odparzenie rozszerza się na pachwinę, ale także górną część ud i podbrzusze. Ostatecznie pojawiają się krosty, pęcherze, strupki i inne zmiany skórne, które powodują pieczenie i swędzenie.

Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry

Jeśli skóra dziecka odparzy się, należy sięgnąć po maści zawierające cynk. Pierwiastek ten działa wysuszająco i bakteriobójczo. Podobne działanie, nawilżające i natłuszczające, będzie miał pantenol, lanolina i alantoina. Równie dobrze zadziała krem z wyciągiem z rumianku lub nagietka, a także olejek lawendowy dodany do kąpieli (kilka kropel). Wybrany preparat (poza olejkiem lawendowym) należy nakładać grubą warstwą w miejscu zaczerwienienia. Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry może trwać parę dni.

Jeśli odparzeniu towarzyszą pęcherze lub wypryski, najlepiej udać się do pediatry, który prawdopodobnie zaleci badanie skóry pod kątem infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Jeśli badanie potwierdzi podejrzenie zakażenia, będzie konieczne zastosowanie środków przeciwbakteryjnych lub przeciwgrzybiczych. W niektórych sytuacjach stosuje się także środki zawierające sterydy lub miejscowe inhibitory kalcyneuryny, których zadaniem jest wyleczenie stanu zapalnego. Jeśli pieluszkowe zapalenie skóry ma bardzo ciężki przebieg, może zaistnieć potrzeba podania antybiotyku.

Po wyleczeniu pupy dziecka, należy przestrzegać opisanych wyżej zasad higieny skóry dziecka.

Jak nie leczyć pieluszkowego zapalenia skóry

Gdy wystąpi pieluszkowe odparzenie skóry należy unikać balsamów, oliwek oraz środków zawierających talk. Mogą dodatkowo odparzyć skórę lub przyspieszyć rozwój stanu zapalnego.

Jak zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry

Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu właściwej higieny skóry dziecka. Będzie do niej należeć:

  • częste zmienianie pieluszek, nawet jeśli nie są całkowicie wypełnione. Jeśli dziecko zrobiło kupkę, pielucha powinna być zmieniona natychmiast (lub możliwie najszybciej, jeśli nie można tego zrobić od razu).
  • przemywanie skóry przy zmianach pieluch. Lekarze zalecają rezygnację w warunkach domowych z nawilżanych chusteczek, na rzecz wacików i wody.
  • wietrzenie pupy np. podczas zmiany pieluchy, pozwalając leżeć dziecku z oczyszczoną i nieosłoniętą przez pieluszkę pupą przez kilka minut
  • używanie kosmetyków dedykowanych skórze niemowlaka i małego dziecka
  • unikanie przegrzewania dziecka. Pot sprzyja powstawaniu odparzeń, stąd powinno się używać do dziecka pieluch i ubrań z oddychających materiałów

Pieluszkowe zapalenie skóry, co jeszcze warto wiedzieć

Odparzenie spowodowane obecnością pieluszki jest typową dolegliwością wieku niemowlęcego i małych dzieci, noszących pieluchy. Statystycznie każde dziecko doświadcza pieluszkowego zapalenia skóry mniej więcej kilkanaście razy przez cały okres noszenia pieluszki. Najczęściej jednak pojawiają się między 7. a 12. miesiącem życia. Przeważnie oparzenie kończy się na zaczerwienieniu. Jeśli jednak zostanie zbagatelizowane, może przerodzić się w coś poważniejszego, wymagającego wsparcia medycyny.

 

Share: