Pierwsza kąpiel noworodka – jak wykapać noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka nie musi być trudna, ani stresująca. Noworodka należy odpowiednio chwycić do kąpieli, by nie zamoczył głowy, uszu i pępka. Pielęgnacja po wyciągnięciu z wanny również jest ważna. Jak wykapać noworodka po raz pierwszy?

Kąpiel noworodka nie jest trudna, ale sprawia dużo nerwów przede wszystkim rodzicom pierworodnego dziecka. Nic dziwnego. Noworodki są małe, bardzo delikatne i mało „stabilne”. Do tego pojawia się lęk, przed wypadnięciem z rąk lub zbyt mocnym ściśnięciem. Często ta część opieki nad dzieckiem, spada na tatusiów.

Kąpiel noworodka – jak się przygotować

Miejsce kąpieli noworodka

Po pierwsze, trzeba wyznaczyć miejsce, w którym kąpiel będzie przeprowadzana. Wcale nie musi być to łazienka. Równie dobrze sprawdzi się sypialnia. Ważne, by wanienka, czy miska miała stabilne miejsce, a rodzic mógł obok niej swobodnie się poruszać. Swoją drogą na rynku możemy zakupić także wiaderko do mycia niemowlaka. Malusieńkie dzieci można także wykapać w zlewie, o ile jest odpowiednich rozmiarów. Bardzo wygodnym dla rodzicielskiego kręgosłupa rozwiązaniem (poza myciem w zlewie) są wanienki ze stelażem. Jeśli nie chcemy inwestować w taką, warto stawiać wanienkę lub miskę na czymś, co zapewni stabilne podparcie, a jednocześnie nie będzie zmuszało rodzica do wykonywania głębokiego skłony. Ten aspekt mycia odczujemy już po kilku kąpielach, także warto mieć tę kwestię na uwadze.

Miejsce do ubierania noworodka

Drugą ważną rzeczą jest miejsce do ubierania dziecka. Może to być przewijak położony na pralce lub łóżeczku, może być mata na łóżku. Wszystko jedno, zasada ta sama, rodzic musi mieć do tego miejsca swobodny dostęp, a dziecko musi w tym miejscu leżeć stabilnie i bezpiecznie. Idealnie, gdy miejsce kąpania i ubierania jest w tym samym pomieszczeniu. Gdy jest to z jakiegoś powodu niemożliwe, trzeba pamiętać o zapewnieniu noworodkowi właściwej temperatury w mieszkaniu w trakcie przenoszenia z pomieszczenia do pomieszczenia (chodzi o to, by maluszek nie zmarzł z powodu np. otwartego okna) oraz o bezpieczeństwie (np. rodzic w pośpiechu, może się poślizgnąć).

Akcesoria do kąpieli noworodka

Kolejnym krokiem jest uszykowane wszystkich niezbędnych akcesoriów: ręcznika, podkładu do przewijania, ubranka i pieluszki, wacików, soli fizjologicznej lub przegotowanej wody, płynu do kąpieli i szamponu, czegoś do smarowania skóry dziecka, szczotki do włosów, patyczków do higieny nosa oraz preparatu do osuszania kikuta pępowinowego (w tym momencie najpopularniejszym jest Octenisept).

Jak wykapać noworodka

Oto nasza instrukcja, jak wykąpać noworodka, krok po kroku.

 1. Na początku przygotowujemy miejsce kąpieli tak, by wszystkie niezbędne przedmioty były pod ręką.
 2. Potem nalewamy wody do wanienki (lub innego wybranego „pojemnika” na dziecko). Powinno być jej tyle, by zamoczyć maluszka, ale by nie zmoczyć pępka (właściwie kikuta pępowinowego). Temperatura wody powinna oscylować miedzy 36 a 38 stopni. Czy jest odpowiednia, sprawdzamy termometrem (może być specjalny do kąpieli dziecka, albo bezdotykowy ustawiony na mierzenie temperatury przedmiotów) lub starą metodą “na łokieć”, czyli wsadzamy łokieć do wanienki (jest bardziej czuły niż dłoń). Powinniśmy poczuć przyjemne ciepło, wówczas woda jest odpowiednia. Jeśli używamy płynu do kąpieli, dolewamy potrzebną ilość.
 3. Noworodka rozbieramy, wycieramy jego pupę mokrym wacikiem lub nawilżaną chusteczką tak, by pozbyć się ewentualnych pozostałości po kupkach. Następnie chwytamy dziecko lewą ręką za jego lewe ramię tak, by kciukiem i palcem wskazującym trzymać rękę, a głowę dziecka opierać na swoim nadgarstku. Drugą rękę wsadzamy pod pupę. Jeśli chcemy noworodka chwycić drugą ręką, chwytamy odpowiednio prawą ręką prawej ręki dziecka, a lewą podtrzymujemy pupę. Tak trzymając maluszka, przenosimy go nad wanienkę. Delikatnie bujamy nim nad wanienką, powoli mocząc pupę, nogi itp. W ten sposób noworodek zaadaptuje się do nowej sytuacji.
 4. Opieramy dziecko od pasa w dół o spód wanienki i wyciągamy rękę (drugą ręką cały czas trzymamy dziecko!).  Wolną ręką myjemy powolutku noworodka. Jeśli używamy mydełka, musimy sobie odrobinę nałożyć na dłoń. Staramy się nie moczyć pępka, ponieważ wtedy woda dostaje się do kikuta, który powinien być obsuszany, a nie namaczany.
 5. Po umyciu ciała (poza twarzą) dziecka, myjemy delikatnie włoski.
 6. Maluszka wyciągamy z kąpieli, tak jak go do niej włożyliśmy tzn. delikatnie bujając, by znowu zmiana otoczenia nie była za gwałtowna. Kładziemy noworodka na ręczniku i delikatnie wycieramy, pamiętając o wszystkich fałdkach i zagłębieniach (jeśli zostanie w nich woda, to miejsce może się odparzyć). Pamiętamy także o uszach i przestrzeni za uchem.
 7. W kolejnym kroku osuszamy kikut pępowinowy wybranym preparatem. W tym celu można użyć wacika lub patyczka nasączonego danym płynem.
 8. Po osuszeniu, natłuszczamy ciało maluszka. Możemy w tym celu wykorzystać sklepowe oliwki lub balsamy dla dzieci od 1 dnia życia. Możemy też sięgnąć po naturalne sposoby np. olej kokosowy.
 9. Po posmarowaniu przodu, przekładamy dziecko na brzuszek i natłuszczamy plecy, pupę oraz głowę. Natłuszczanie i czesanie głowy ma zapobiec powstawaniu ciemieniuchy. Czas na brzuchu, to także świetny moment dla dziecka do ćwiczenia mięśni szyi. W czasie pierwszej kąpieli, ćwiczenia będą ostatnią rzeczą, na jaką noworodek będzie miał ochotę, ale za parę tygodni, będziemy obserwować coraz śmielsze unoszenia głowy.
 10. W kolejnym kroku zakładamy pieluchę i ubieramy maluszka. Czy zakładać czapkę noworodkowi po kąpieli? To zależy od warunków, jakie mamy w mieszkaniu. Nie zaleca się przegrzewania dziecka. Niemniej, jeśli w pokoju, w którym śpi będzie chłodniej niż w łazience na przykład dlatego, że ogrzewanie kiepsko działa, można wykorzystać cienką czapeczkę. W innych okolicznościach jest ona zbędna.
 11. Na koniec zostawiamy toaletę twarzy. Wacikiem zwilżonym solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą przemywamy oczka dziecka od zewnętrznego kącika w kierunku nosa. Takim samym wacikiem przemywamy twarz. Suchym wacikiem wycieramy oczy i buzię z nadmiaru wody.
 12. Delikatnie nawilżamy nosek noworodka. Można to zrobić dwojako: użyć spreju do nosa, który można stosować u dzieci od 1. dnia życia lub wsadzając i delikatnie kręcąc patyczkiem do higieny nosa dla dzieci (nie zwykłymi patyczkami higienicznymi!) nasączonym solą fizjologicznej.
 13. Na koniec możemy nałożyć na buzię krem dla niemowląt, a jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, uczesać dziecko.

Zaproponowany przez nas sposób na to, jak wykąpać noworodka, nie jest oczywiście sztywną receptą. Każdy rodzic może modyfikować powyższą instrukcję według upodobania, na przykład zmieniając kolejność zabiegów (twarz na początku a nie na końcu) lub dodając jakieś elementy np. muzykę.

Bezwzględnie należy pamiętać o trzymaniu głowy dziecka ponad poziomem wody. Pamiętać należy także o tym, że nie wolno zostawiać dziecka ani na chwilę samemu w czasie kąpieli.

 

Share: