Pierwsze objawy ciąży

Czy można rozpoznać ciążę od samego początku jej trwania? Jak wyglądają pierwsze objawy ciąży? Na jakie symptomy zwrócić uwagę? I kiedy w ogóle pojawiają się pierwsze dolegliwości w ciąży?

Niektóre kobiety, zwłaszcza te bardzo chcące zajść w ciążę, chciałyby wiedzieć już następnego dnia po stosunku, czy udało im się zajść w ciążę. Czy jednak jest to fizycznie możliwe? Jak szybko możemy wykryć ciążę?

Testy ciążowe

W dużym uproszczeniu, gdy plemnik połączy się z komórką jajową powstaje zarodek, który zagnieżdża się w macicy. Proces zagnieżdżania trwa kilka dni i związany jest ze wzrostem poziomu hormonu beta hCG we krwi. To właśnie ten hormon wykorzystuje się do wykrycia ciąży testem ciążowym. Jednak, by test pokazał prawidłowy wynik, stężenie beta hCG w organizmie matki musi przekroczyć minimum wymagane przez dany test. Zwykle jest to ok. 2 tygodni po zapłodnieniu, czyli w momencie, w którym powinna wystąpić miesiączka. Na rynku znajdziemy także testy ciążowe tzw. ultraczułe, które mają reagować na minimalne stężenie tego hormonu, co ma umożliwić wykrycie ciąży już parę dni po zapłodnieniu. Niestety z uwagi na niski poziom hormonów, takie wyniki nie mogą być traktowane, jako 100% wiarygodne. Najczęściej zaleca się powtórzenie testu w terminie, w którym powinna pojawić się miesiączka.

Więcej na temat testów ciążowych przeczytasz w artykule na ich temat: Test ciążowy.

Wczesne objawy ciąży

Czy po zachowaniu kobiety można poznać, że jest w ciąży? Czy wczesnym objawem ciąży mogą być jakieś wyraźne dolegliwości? Tak, ale niestety nie pojawiają się od razu po zapłodnieniu.

Pierwsze dolegliwości w ciąży pojawiają się mniej więcej po pierwszym miesiącu ciąży, czyli w praktyce około 2 tygodni po owulacji (czasem trochę szybciej) i mogą być mylone z napięciem przedmiesiączkowym.

Jakie są wczesne objawy ciąży? Przede wszystkim piersi stają się nabrzmiałe i nadwrażliwe, a kobieta zaczyna odczuwać niewytłumaczalne zmęczenie. Do tego pojawiają się nudności i przesadna wrażliwość na zapachy. Kobiecie może towarzyszyć rozdrażnienie, złe samopoczucie, większa wrażliwość emocjonalna, bóle podbrzusza. Ponieważ są podobne do dolegliwości poprzedzających miesiączkę, mogą być mylone z klasycznym PMS. Niestety pojawienie się tych dolegliwości nie jest obligatoryjna w ciąży. Oznacza to, że mogą się pojawić, ale nie muszą.  Tak samo, jak ich pojawienie się nie jest równoznaczne z ciążą.

Więcej na temat dolegliwości ciążowych przeczytasz w: 19 najpopularniejszych dolegliwości w ciąży. Na temat I trymestru ciąży zaś tutaj: I trymestr ciąży.

Objawem najczęściej wskazującym na ciążę jest zanim miesiączki. Niemniej brak okresu w pierwszym dniu, w którym powinien się pojawić może być wynikiem np. stresu. Stąd będzie lepiej zwiastował ciążę, jeśli poczekamy 2-3 dni na ewentualne pojawienie się.

Ciąży na wczesnym etapie może towarzyszyć plamienie tzw. implementacyjne. Jest ono wynikiem zagnieżdżania się zarodka w macicy. Co ciekawe zazwyczaj pojawia się w tym czasie, w którym powinien wystąpić okres. Dlatego też często jest z nim mylony. Plamienie implementacyjne, jak sugeruje nazwa, powinno być raczej skąpe. Jeśli więc w terminie miesiączki pojawi się krwawienie, jednak odczuwalnie mniejsze, może być to znak, że w brzuchu zaczęło właśnie rozwijać się życie.

Poza plamieniem wczesnej ciąży może towarzyszyć zwiększona ilość śluzu. Ma on na celu ochronę dziecka przed wniknięciem drobnoustrojów. Śluz powinien być biały lub lekko żółty. Inny kolor, jak również nieprzyjemny zapach może sugerować infekcję i wymagać konsultacji z ginekologiem.

Pierwsze objawy ciąży – posumowanie

Niestety na dzień dzisiejszy nie ma żadnego pewnego sposobu, by potwierdzić ciążę na jej bardzo wczesnym etapie. Kobieta może posiłkować się ultraczułymi testami ciążowymi, a także pewnymi najczęściej występującymi dolegliwościami ciężarnych. Jednak koniec końców moment, w którym powinien wystąpić okres jest najlepszym wczesnym objawem ciąży. Brak miesiączki będzie wówczas najwyraźniejszym sygnałem, że warto sięgnąć po test ciążowy (dostępny w aptece lub z krwi).

Share: