Pierwsze objawy porodu

Najczęstszym problemem, zwłaszcza dla tak zwanych pierworódek, jest ustalenie, czy to, co właśnie się dzieje z organizmem oznacza zbliżający się lub już następujący poród. Wczesne objawy porodu, tak możemy nazwać kilka zmian i odczuć w ciele, które zwiastują rozwiązanie, ale w perspektywie dni lub tygodni. Są też takie objawy porodu, które oznaczają, że akcja porodowa właśnie się zaczęła i za kilka-kilkanaście godzin będzie po wszystkim. Kiedy mamy do czynienia z pierwszymi a kiedy z drugimi?

Poniżej prezentujemy podział na wczesne objawy porodu, które oznaczają przygotowywanie się organizmu do przyjścia dziecka na świat oraz pierwsze objawy porodu, czyli początek akcji porodowej (I okres porodu).

Wczesne objawy porodu

Objawy porodu, które pojawiają się nawet na kilka tygodni przed datą rozwiązania.

Obniżenie brzucha

Na około miesiąc przed porodem można zauważyć obniżenie się brzucha ciężarnej. Do tego na kilka dni lub godzin przed rozwiązaniem, brzuch może wydawać się jeszcze bardziej obniżony. Powodem takiego stanu rzeczy jest opadające dno macicy (cześć macicy, która jest najwyżej), która w pewnym momencie opada kilka centymetrów w dół. Wraz z nią, dziecko, które ustawia się głową w kierunku „wyjścia”, a tym samym powoli schodzi do kanału rodnego. Wraz ze zmianą pozycji macicy i dziecka, zmienia się sylwetka ciężarnej. Plusem tej sytuacji jest mniejszy ucisk macicy na przeponę i poprawa oddychania przyszłej mamy. Co ciekawe, u wieloródek i kobiet w ciąży mnogiej nie zawsze musi dojść do obniżenia brzucha.

Odejście czopa śluzowego

Czop śluzowy to „korek” oddzielający dziecko od świata zewnętrznego, a tym samym od potencjalnych infekcji. Ma postać gęstego, przypominającego galaretę lub białko jaja kurzego, bezwonnego śluzu zabarwionego częściowo lub w całości na różowo. Jest oznaką rozwierającej się szyjki macicy, która przygotowuje miejsce dla dziecka. Odejście czopa śluzowego zazwyczaj zwiastuje poród w ciągu kilku najbliższych dni. Rzadziej pojawia się na parę tygodni przed rozwiązaniem. Warto pamiętać, że czop nie musi wypaść w całości. Stad jego odejście nie zawsze jest zauważalne. Jednocześnie utrata tego naturalnego „korka” nie jest powodem, by jechać do szpitala. Choć ochrona dziecka jest teraz mniejsza, jeśli czop śluzowy odszedł po 36. tygodniu ciąży, nie stanowi to dla płodu zagrożenia. Ale jeśli taka sytuacja zaistniała wcześniej, należy udać się do swojego lekarza prowadzącego.

Skurcze przepowiadające

Skurcze Braxtona-Hicksa, których zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu, pojawiają się na kilka tygodni lub dni przed porodem. Są przeważnie bezbolesne i nieregularne. Czasem, z powodu swojej intensywności, są mylone ze skurczami porodowymi. Jeśli się pojawią i są nieprzyjemne, przyszłej mamie pomoże prysznic, tabletka rozkurczowa lub spacer po pokoju.

Mniej ruchów dziecka

Im bardziej zaawansowana ciąża, tym dziecko jest większe. Z tego też powodu coraz trudniej porusza się w brzuchu mamy. Gdy schodzi do kanału rodnego, robi się jeszcze ciaśniej. Stąd ruchy stają się słabsze i rzadsze.

Biegunka

Naturalny sposób na oczyszczenie organizmu przed porodem. Niekiedy towarzyszą mu także wymioty. To kolejny sposób na to, by zrobić dziecku nieco więcej miejsca przed wyjściem. Najczęściej pojawia się w dniu porodu lub trwa przez kilka dni przed porodem.

Pierwsze objawy porodu – pora do szpitala

Odejście wód płodowych

Najczęściej wody płodowe odchodzą, gdy skurcze są silne i regularne. U 90% rodzących, pęcherz płodowy pęka dopiero w II okresie porodu. Jeśli jednak stanie się to wcześniej, jest to znak, że poród się niebawem rozpocznie (pojawią się skurcze) i należy udać się do szpitala. W tym drugim przypadku, odejście wód przypomina sączenie, a nie gwałtowny chlust. Może być to na tyle subtelne, że będzie praktycznie niezauważalne. Dzieje się tak, ponieważ pęcherz płodowy nie rozpada się, tylko miejscami pęka, czego efektem jest wypływanie płynu owodniowego. Wody płodowe powinny być przeźroczyste. Jeśli będą zielone, brązowe lub zawierały krew, należy natychmiast jechać do szpitala.

Krwawienie z dróg rodnych

Krwawienie z dróg rodnych może oznaczać odklejanie się łożyska i powinno być pilnie skonsultowane z lekarzem. Jeśli jednak plamienie lub krwawienie pojawia się blisko terminu rozwiązania, może być oznaką skracającej się szyjki macicy, co oznacza, że poród może zacząć się nawet w ciągu paru godzin.

Regularne skurcze

Skurcze macicy, które stają się coraz intensywniejsze i regularne, to niewątpliwa oznaka rozpoczynającej się akcji porodowej. Początkowo skurcze są bardzo słabej pojawiają się w górnej części brzucha, trwają do 30 sekund i pojawiają się nieregularnie co 10-20 minut. Z czasem nabierają na intensywności a zmiana pozycji nie wpływa na ich uśmierzenie. Do tego odstępy miedzy skurczami się skracają do około 5 minut. Pojawia się ból w udach i kroczu. To znak, że dziecko napiera na kanał rodny i w ciągu kilku godzin się urodzi.

Share: