Pierwsze święta z dzieckiem

Święta Bożego Narodzenia, to znakomita okazja do spędzenia czasu z najbliższymi i odświeżenia zaniedbanych kontaktów. Jest to czas, w który chcemy spędzać z naszymi najbliższymi i najukochańszymi. I nawet, choć nasze małe dziecko nic nie zrozumie, z tego co się dzieje, chcemy by dla niego święta Bożego Narodzenia były również wyjątkowe. Tym razem spróbujemy zastanowić się, o czym warto pamiętać planując pierwsze święta z dzieckiem.

Świąteczne porządki z dzieckiem

Jeśli masz pod opieką niemowlę, niestety porządki świąteczne będą trudniejsze do wykonania. Z resztą ze starszymi dziećmi nie jest łatwiej. Chcąc posprzątać mieszkanie na święta, trzeba pamiętać o rytmie dnia maluszka. Niemowlę będzie chciało jeść, spać, przytulić się, narobić w pieluchę zgodnie z własnymi potrzebami, w których nie uwzględnia planów opiekuna. Znaczy to tyle, że zaczynając sprzątanie z maluszkiem, który bawi się wesoło na macie edukacyjnej, może trzeba będzie je po 15 minutach przerwać.

Czy można sobie jakoś z tym poradzić? Częściowo tak. Do dzieci od ok. 3 miesiąca życia przyda się mata edukacyjna z interesującymi zabawkami,  leżaczek, w którym dziecko będzie mogło obserwować pracującego w domu rodzica.

Przy starszych dzieciach może się sprawdzić stosik zabawek poukładanych dookoła maluszka. Będąc w pozycji na brzuszku niemowlę będzie mogło wybierać to, co je zainteresuje.

Może się zdarzyć jednak tak, że malec za nic w świecie nie będzie chciał leżeć samodzielnie i tylko branie na ręce go uspokoi. W takim wypadku można spróbować wykonania niektórych prac domowych przy zawiązaniu dziecka w chustę lub nosidło.

Innym wariantem, jest wykonywanie obowiązków domowych w czasie drzemek dziecka i wieczorami, gdy maluszek już śpi. Oczywiście dużo łatwiej będzie, gdy mamy do dyspozycji kogoś do pomocy. Drugi rodzic, który zajmie się niemowlakiem, ale też babcia, dziadek, ciocia to niesamowite ułatwienie.

Pierwsze święta z dzieckiem

Ponieważ niemowlęta, to wciąż dzieci które dopiero poznają świat i doświadczają wielu z jego aspektów po raz pierwszy, święta mogą być czasem niezwykle magicznym. Ale dla tych najmłodszych, okresem wyjątkowo wymagającym. Postać Mikołaja, kolorowe światełka, lampki, bombki choinka, kolędy, obecność wielu bliskich naraz, to wszystko mogą być bardzo przyjemne bodźce. Ale mogą też być zbyt intensywne.

Oczywiście, jak we wszystkim, także i z tymi atrakcjami najlepiej zachować umiar. Pozwólmy dziecku podziwiać i cieszyć się choinkowymi ozdobami, nie włączajmy jednak intensywnie gwałtownie jarzących i migających świateł, a także nie pozwólmy bawić się szklanymi bombkami.

Nie oczekujmy także, że niemowlę będzie spokojne i cały czas uśmiechnięte, gdy będzie miało kontakt z wieloma (często nowymi) twarzami, w pomieszczeniu w którym przebywa będzie głośno, zbyt jasno lub unoszące się zapachy będą zbyt intensywne.

Święta a rytm dnia

Planując pierwsze święta z dzieckiem, a także w czasie ich trwania każdy rodzic musi pamiętać, że niemowlę nie będzie odróżniało Świąt Bożego Narodzenia (oraz innych świąt) od innych dni w roku. Dla tak malutkiego dziecka, jakim jest niemowlę, nie ma znaczenia, czy kalendarz wskazuje 15 marca czy 24 grudnia. Będzie funkcjonowało według swojego dotychczasowego rytmu i w związku z tym oczekiwało pewnych schematów i zachowań ze strony rodziców.

Jeżeli chcemy przeżyć święta w spokoju i bez nerwów, trzeba mieć to na uwadze. Np. jeśli malec regularnie je co 2 h, trzeba mu ten posiłek zapewnić zgodnie z jego rytmem. Oczekiwanie, że pory karmienia się zmienią, tylko dlatego że jest bardziej uroczysty dla nas, dorosłych dzień nie ma sensu. Podobnie, jeżeli niemowlę jest kąpane o stałej porze, bliżej tej godziny może zacząć marudzić i oczekiwać kąpieli. Trzeba mu zatem ją zapewnić. Dotyczy to także wszystkich pozostałych rytuałów.

Czym nakarmić niemowlaka w święta

Przypadku dzieci do szóstego miesiąca życia sprawa jest prosta, jedynym posiłkiem absolutnie wystarczającym dziecku, jest mleko mamy.

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami, dopiero po ukończeniu przez dziecko szóstego miesiąca życia, należy rozpocząć rozszerzanie diety. Oczywiście nie dotyczy to szczególnych przypadków, w których podawanie posiłków stało jest podyktowane względami medycznymi.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze niemowlęta nie mogą jeść grzybów ani żadnych produktów np. pierogów, które je zawierają. Również miodu i produktów z miodem nie wolno podawać dzieciom do ukończenia pierwszego roku życia. Według aktualnych zaleceń, nie ma przeciwwskazań żeby malec nie spróbował orzechów, jednak powinny być rozdrobnione.

Oczywiście produkty słone i słodkie takie jak ciasta, nawet domowe, nie są zalecane tak małym dzieciom. Jednak to, czy dziecko spróbuje np. kawałek sernika zależy wyłącznie od rodzica.

W repertuarze dań świątecznych znajduje się bardzo wiele produktów bogatych w grzyby, miód, czy cukier. Warto zatem wybrać takie potrawy, które nie zawierają zabronionych składników, ale też będą nieco zdrowsze, niż te tradycyjne. Alternatywą dla pierogów z kapustą i grzybami mogą być np. pierogi z owocami lub kaszą gryczaną. Alternatywą dla zupy grzybowej barszcz czerwony. Wśród potraw wigilijnych znajduje się też bardzo wiele ryb, a te, jak najbardziej, może niemowlę próbować. Warto jednak pamiętać by dla tych najmniejszych niemowląt, ryba była gotowana na parze lub pieczona w piekarniku. Produkty smażone najlepiej podawać nieco starszym dzieciom (w przypadku niemowląt, bliżej 1 roku życia).

Jeśli malec dopiero zaczyna swoją przygodę z jedzeniem, najlepiej podać mu pojedyncze, proste pokarmy np. warzywa, owoce, kasze. Nie ma w takim przypadku potrzeby silenia się na posiłki “bardziej wigilijne”.

Prezent dla niemowlaka

Niemowlakowi będzie wszystko jedno, czy dostanie 1 czy 20 prezentów. Wciąż odkrywający świat dokoła będzie zafascynowanych tak samo nowymi skarpetkami, książeczką, jak i zabawką. Oczywiście każda z tych rzeczy będzie atrakcyjna przez inny czas. Na tym etapie życia dziecka praktyczne prezenty będą zdecydowanie odpowiednie. W przypadku dzieci bliższych swoim pierwszym urodzinom można pokusić się o “poważniejszy” prezent np. klocki, zabawki interaktywne, chodziki, stoły edukacyjne, książki angażujące dziecko, inne niż klasyczne bajki i temu podobne zabawki.

W co ubrać niemowlę na pierwsze święta

Święta Bożego Narodzenia, to okazja do ubrania naszej córeczki lub synka w śliczne, niecodzienne ubrania. Warto jednak do tematu podejść z rozwagą. Wciskanie dwumiesięcznego dziecka w garnitur może nie być najlepszym pomysłem. Również nieco starsze niemowlę może zaprotestować, przy próbie ubrania go w podobny strój. Jeżeli chcemy, by dziecko było spokojne, trzeba uszanować to w czym czuję się najlepiej i jest dostosowane do temperatury, w jakiej przebywa dziecko. W przypadku najmniejszych niemowląt doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju bodziaki i komplety z akcentem świątecznym np. stroje skrzata, śnieżynki, czy nadrukowane smokingi. Dziewczynki można ubrać w okazjonalne sukienki.

Rodzic przede wszystkim musi pamiętać o tym, by miał łatwy i swobodny dostęp do pieluchy.

O czym jeszcze pamiętać

O spokoju. Umycie okien i dokładnie 12 potraw na wigilijnym stole nie są najważniejsze. Spokojni i szczęśliwi rodzice, to spokojne i szczęśliwe dziecko. Także o to, powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności.

Share: