Pomysły na pamiątki z życia dziecka

Malutkie dzieci rosną bardzo szybko. Nie obejrzysz się a noworodek zmieni w osiemnastolatka. Ale zanim to się stanie minie wiele dni, w czasie których będzie dziać się wiele niesamowitych rzeczy. Pierwsze kroki, pierwszy obrót, pierwsze słowa, pierwsze uśmiechy i wiele innych pierwszych razy, czyli momentów w życiu dziecka, które warto uwiecznić. Jak dokumentować najważniejsze wydarzenia z życia dziecka? Jak stworzyć niezapomnianą pamiątkę? Poniżej przedstawiamy pomysły na pamiątki z życia dziecka.

Comiesięczne zdjęcia

Jak uwiecznić zmiany w wyglądzie dziecka? Najłatwiej w tym celu wykorzystać zdjęcia. Bardzo ciekawym pomysłem i wspaniałą pamiątka zarówno dla rodziców, jaki dziecka, jest fotografowanie dziecka dokładnie w miesięcznice urodzin. W ten sposób powstanie album 12 zdjęć uwieczniających zmiany w wyglądzie i rozwoju dziecka. W dzisiejszych czasach wykonanie takiego zdjęcia nie jest niczym trudnym. Wystarczy położyć maluszka na jednolitym w miarę tle, oczywiście ładnie ubranym, a obok postawić karteczkę z cyferką odzwierciedlającą miesiąc życia. Dzięki temu można utworzyć wspaniały kolaż, w którym będzie można obserwować zmiany jakie zachodziły w samym dziecku.

Odciski stop i rąk

W sklepach możemy dostać specjalną glinę i tworzywa do odciskania rączek i nóg. Pozwalają utrwalić kawałek rzeczywistości. Oglądanie takich odlewów jest bardzo cenną pamiątka, ponieważ pozwala zobaczyć na własne oczy, jak “wyglądało” dziecko, które już dorosło. Taki odlew może być genialną ozdobą pokoju, a także świetnym prezentem dla bliskich np. dziadków.

Zamiast gliny i podobnych jej tworzyw, można odcisnąć stopy i ręce dziecka na kartce papieru, przy użyciu farby do malowania palcami. Będzie to tak samo efektywny prezent i pamiątka.

Montaż filmiku

Nagrywanie filmów nie w dzisiejszych czasach niczym niezwykłym. Wystarczy telefon i dziecko, które… musi być po prostu sobą. Najwięcej pracy sprawi zmontowanie filmu, co również obecnie nie jest trudne. W internecie możemy znaleźć darmowe programy umożliwiające montowanie filmów. Filmik przedstawiający poszczególne etapy jego życia, to niesamowita i niepowtarzalna pamiątka.

Przedmioty niemowlaka

Bardzo fajną pamiątką, będą także przedmioty otaczające maluszka w tym pierwszy bodziak, grzechotka, malutkie skarpetki, czapeczka, opaska ze szpitala, odcięty kikut pępowinowy itp.

Gotowe albumy

W sklepach znajdziemy gotowe albumy dedykowane wspomnieniom z pierwszych lat życia dziecka. Będzie można w nich umieścić zdjęcie, drobne przedmioty takie jak opaska ze szpitala, ale także notatki dotyczące ważnych wydarzeń z życia dziecka. Będą wśród nich takie wspomnienia, jak data wyrżnięcia się pierwszego zęba, pierwszego uśmiechu, pierwsze słowo, dzień w którym niemowlak zrobił pierwszy krok i temu podobne. Znajdzie się w nich miejsce także na zapiski dotyczące pierwszych wrażeń i przemyśleń rodziców, szczegóły dotyczące pierwszych urodzin i świąt. Jeżeli jesteśmy zwolennikami własnoręcznie przygotowanych prezentów, taki album z powodzeniem można przygotować samemu. Będzie to kosztowało jednak trochę pracy.

Niezwykła pamiątka

Przygotowanie takiej niezwykłej pamiątki wymaga przede wszystkim systematyczności. Trzeba pamiętać, by w odpowiednich momentach wykonywać zdjęcia, czy zapiski. Jeśli chcemy podobne pamiątki dla kolejnych dzieci, powinniśmy pilnować, by np. odciski stóp wykonywać w tym samym momencie ich życia. Nie to jest oczywiście obligatoryjne, ale uchroni dzieci przed poczuciem, że którejś jest faworyzowane. Możliwe też będzie porównanie odcisków (jeśli wybierzemy ten sposób na pamiątki z życia dziecka), co da pole do zabawnych rozmów i opowieści w gronie rodziny.

Najprostszy w wykonaniu wydaje się paradoksalnie film. Nagrywanie chwil z życia dziecka odbywa się w sposób naturalny, gdy maluszek robi coś uroczego, nowego lub gdy po prostu jest. Więcej pracy zajmuje klejenie filmu, ponieważ wymaga przejrzenia całego stosu nagrań i połączenia ich w atrakcyjny sposób przy pomocy programu do montażu.

Czy warto przygotować taką pamiątkę?

Żeby uzyskać odpowiedź na to pytanie wystarczy zadać je sobie samemu. Jakie emocje towarzyszyły by ci po otrzymaniu takiej pamiątki? No właśnie.

 

Share: