Poród w klinice prywatnej czy państwowej

Wiele kobiet w ciąży, a także tych dopiero planujących powiększenie rodziny rozważa poród w prywatnej placówce. Wybór ten podyktowany jest oczekiwaniami w stosunku do standardów, w jakich ma przebywać rodząca: pojedyncze sale, łazienka w każdym pokoju itp. Oczekiwania dotyczą także personelu, w stosunku do którego spodziewają się większej empatii (w porównaniu z personelem ze szpitala państwowego). Z drugiej strony uważa się, że lepszych specjalistów można znaleźć w placówce państwowej. Jak w praktyce wygląda kwestia porodu w szpitalu prywatnym?

Zasadniczo ciężarna może wybrać spośród kilku opcji:

  • Klinika prywatna, poród całkowicie odpłatny
  • Poród w szpitalu państwowym, ewentualnie wykupienie pewnych udogodnień
  • Wybranie swojej położnej (odpłatnie)

Poród w szpitalu prywatnym i państwowym

Na czym polegają zasadnicze różnice między szpitalem prywatnym a państwowym? Kliniki prywatne, to zazwyczaj nowsze placówki, ładnie pomalowane i umeblowane. Wyglądają bardziej świeżo i przyjemnie. Po drugiej stronie stoją szpitale, które mają już swoją historię. Niektóre pamiętają czasy komuny, inne są po kapitalnym remoncie i niczym się nie ustępują placówkom komercyjnym.

W szpitalach prywatnych rodząca ma więcej udogodnień np. prywatna sala z łazienką, możliwość przenocowania także ojca dziecka, wpływ na skład zespołu medycznego obecnego podczas porodu.

Co jeszcze oferują placówki prywatne? Możliwość opieki ze strony wybranego lekarza ginekologa-położnika lub dobór całego zespołu medycznego, konsultację z  dietetykiem, pielęgniarką laktacyjną i fizjoterapeutą.

W opozycji do powyższego stoją szpitale państwowe, w których położnica jest kładziona najczęściej w sali kilkuosobowej (a przynajmniej dla dwóch osób). Odwiedziny, nawet ojca mogą być ograniczone tzn. z uwagi na komfort innych matek, wizyty są możliwe tylko w pokoju przeznaczonym odwiedzinom bliskich.

W państwowych szpitalach istnieje czasem możliwość wykupienia prywatnego pokoju. Jednak nie rezerwuje się go z wyprzedzeniem. Jeśli dany szpital oferuje taką usługę, rodząca dowie się o dostępności sali jednoosobowej dopiero w dniu porodu.

Stopnie referencyjności

Potocznie przyjmuje się, że to placówki państwowe są lepiej wyposażone (w sprzęt i pracowników wykwalifikowanych), gdy coś w czasie porodu pójdzie nie tak. Tymczasem jest to kwestia związana ściśle z konkretnym szpitalem i tzw. stopniami referencyjności. Stopnie referencyjności oddziałów położniczych określają stopień wyspecjalizowania danego oddziału. Im wyższy stopień, tym szpital jest lepiej przygotowany na bardziej wymagające przypadki porodu. Upraszczając:

  • W szpitalu z I stopniem referencyjności przyjmuje się porody z ciąż fizjologicznych, terminowe, bez większych patologii.
  • W placówce z II stopniem referencyjności odbywają się porody ciąż zagrożonych. Szpitale posiadają pododdział intensywnej opieki wcześniaków
  • Szpitale z III stopniem referencyjności są dedykowane kobietom w ciąży wysokiego ryzyka, którym towarzyszy poważna patologia

Wybierając zatem szpital, niezależnie czy jest to placówka prywatna czy państwowa, ciężarna powinna zapoznać się ze stopniem referencyjności i zadecydować, czy ten charakteryzujący wybrany szpital jej odpowiada. Warto mieć na uwadze, że w prywatnych klinikach o niskim stopniu referencyjności, ciężarna może zostać od razu skierowana do innego szpitala np. w przypadku przedterminowego porodu.

Prywatna położna

Trzecim i bardzo cenionym przez rodzące rozwiązaniem jest wynajęcie prywatnej położnej. W praktyce sprowadza się do tego, że ciężarna (przez szpital lub prywatnie) wynajmuje na czas porodu konkretną, wskazaną przez siebie położną (przeważnie wybraną z pracowników szpitala, w którym kobieta chce rodzić). Towarzyszy ona rodzącej od przyjazdu do szpitala i pozostaje z nią także jakiś czas po porodzie.

Kobiety bardzo chwalą sobie to rozwiązanie. Po pierwsze dlatego, że rodząca ma zagwarantowaną pomoc osoby zaufanej, którą już poznała. Po drugie niezależnie od czasu trwania, kobiecie towarzyszy jedna i ta sama osoba, co działa uspokajająco na rodzącą.

Koszty prywatnego porodu

Koszt całego porodu w szpitalu prywatnym oscyluje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od wybranego pakietu. Cena rośnie wraz z wybranymi udogodnieniami (pojedyncza sala, czy apartament, wybrana położna/lekarz, dodatkowe pakiety badań itp.).

Prywatna położna obecna przy porodzie, to z kolei koszt ok. 500-1500 zł (wszystko zależy od miasta i szpitala).

Co wybrać?

Rozważając poród  w prywatnym szpitalu, ciężarna powinna zastanowić się przede wszystkim nad swoimi oczekiwaniami. Czego spodziewa się po opiece prywatnej, co w trakcie porodu ma dla niej znaczenie itp. Po drugie powinna poznać stopień referencyjności upatrzonego szpitala i zastanowić, czy jest on odpowiedni do potrzeb. Ważne są też opinie dotyczące szpitali, które często wskazują na największe bolączki placówek. Cenne będą także doświadczenia kobiet z bliskiego otoczenia.

Być może po rozważeniu okaże się, że ciężarnej wystarczy obecność własnej położnej. Wówczas należy zorientować się, czy w upatrzonym szpitalu istnieje taka opcja.

Share: