Przydatne gadżety dla noworodka

Oto lista przydatnych gadżetów, które pomogą rodzicowi w sprawowaniu opieki nad noworodkiem.

Zajmowanie się noworodkiem, to niełatwa praca. Po pierwsze, to ciągłe czuwanie nad zaspokojeniem wszystkich jego potrzeb. Po drugie, to wykonywanie przy nim wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych. Po trzecie, to troska o jego stan zdrowia i odpowiednia opieka w przypadku choroby. Wszystko to, przy tak malutkim dziecku, sprawia, że opiekowanie się nowonarodzonym dzieckiem jest wymagające. Można sobie nieco pomóc, korzystając z dostępnym na rynku gadżetów. Nie muszą być drogie, a ich znaczenia nie można definiować tylko poprzez wysokość ceny.

Ręcznik z kapturkiem

Kaptur, to taka drobna rzecz, a niesamowicie ułatwia kąpiel niemowlaka. Dlaczego jest taki ważny? Przede wszystkim przyspiesza kąpiel, a jak wiadomo im mniejsze dziecko, tym szybciej się niecierpliwi i gorzej znosi kąpanie. Otuliwszy dziecko ręcznikiem posiadającym kaptur, możemy od razu wycierać mu głowę i minimalizować ryzyko przeziębienia. Kapturek przy ręczniku, to specjalna cześć ręcznika, którą szybko i sprawnie można wietrzyć głowę dziecka. Korzystając ze zwykłego ręcznika, takiej możliwości nie mamy. Specjalny ręcznik do kąpieli niemowlaka, który posiada kaptur, nie musi być duży, by był wygodny.

Jeśli chcielibyśmy umyć niemowlaka zwykłym ręcznikiem, najwygodniej jest użyć drugiego do głowy lub dużego, którym możemy owinąć dziecko i wydzielić część na wytarcie głowy.

Wanienka

Kąpiel noworodka, to jedna z bardziej stresujących czynności dla rodzica. Trzeba uważać na delikatną główkę dziecka. Do tego pamiętać, by utrzymywać jego ciało na odpowiednim poziomie, by woda nie zalała uszu. A do tego oczywiście pilnować, by maluszek nie wyślizgnął się nam z rąk. W przeprowadzeniu kąpieli w sposób szybki i bezpieczny może pomoc odpowiednio dobrana wanienka. Możemy wybrać wanienki różnych wymiarów. Jeśli wybierzemy małą, musimy liczyć się z tym, że w krótkim czasie trzeba będzie zaopatrzyć się w większą. Zaletą wanienki jest oszczędność wody (jeśli alternatywą jest kąpiel w wannie) i możliwość swobodnego umycia dziecka (jeśli alternatywą jest prysznic). Wanienka pozwala wprowadzić codzienny, spokojny i wyciszający rytuał (prysznic jest raczej krótki i gwałtowny. Do tego trudniej umyć dziecko w pojedynkę).

Grzebień

Do pielęgnacji wrażliwej skóry głowy noworodka zaleca się stosowanie miękkich szczotek. Jednak u bardzo wielu dzieci pojawię się tak zwana ciemieniucha. Ma ona postać brzydkich łusek, które należy wyczesywać. Problemem jednak jest to, że szczotka nie zawsze pozwoli pozbyć się ciemieniuchy. Często trzeba użyć bardziej zdecydowanych środków, w tym właśnie grzebienia. Będzie on skuteczniejszy w zwalczaniu brzydkich łusek. Specjalne grzebienie dla niemowląt są zakończone zaokrągleniami, dzięki którym są bezpieczniejsze i delikatniejsze dla wrażliwej skóry noworodka i niemowlaka.

Sól fizjologiczna

Sól fizjologiczna, to może nie do końca gadżet, ale coś co warto mieć przy małym dziecku. Sól fizjologiczną można wykorzystać do przemywania oczu i buzi noworodka. Będzie też przydatna inhalacji, gdyby zaszła potrzeba leczenia dziecka z przeziębienia.

Leżaczek

Leżaczek, buziaczek, czyli innymi słowy mobilne miejsce, w którym można odłożyć dziecko. Jest to bardzo przydatny gadżet, ponieważ pozwala pozostawić maluszka w bezpiecznym miejscu, gdy opiekun musi się czymś zająć, a także opcjonalne miejsce zabaw dla niemowlaka. Na rynku znajdziemy całą masę różnych leżaczków. Niektóre z nich umożliwiają tylko i wyłącznie odłożenie dziecka w bezpiecznym miejscu. Większość jednak posiada pałąki, w których zwisają zabawki dla dziecka, który potrafi się samodzielnie bawić. Oparcie leżaczków zazwyczaj można regulować, od pozycji całkowicie leżącej do siedzącej. Jest to przydatna cecha, kiedy chcielibyśmy dziecko nakarmić np. zupką w pozycji siedzącej. Leżaczki są składane, dzięki czemu można je zabierać ze sobą w podróż. Kształt niektórych leżaczków pozwala na pełnienie funkcji tymczasowego łóżka dla noworodków i małych niemowlaków.

Przewijak

Noworodka i niemowlaka można przewijać wszędzie. Jednak przewijak, to niesamowite ułatwienie i odciążenie dla kręgosłupa rodziców. Przewijaki można zamontować na łóżeczku lub na szafkach dedykowanych pokojom niemowlęcym. Zaletą przewijaka jest to, że znajduje się na wysokości rąk rodzica i dzięki temu ten nie musi się schylać żeby przewinąć malucha. Dzięki temu i tak już wystawione na ciężką próbę plecy rodzice mogą odpocząć chociaż przy tej jednej czynności, jaką jest zmiana pieluchy lub przebieranie dzieckiem.

Karty kontrastowe

Karty kontrastowe, to idealna zabawka dla dziecka, które ukończyło około trzeciego tygodnia życia. Z powodzeniem może zastąpić pluszaki i inne zabawki we wczesnym etapie życia dziecka.

Rożek

Rożek należy do asortymentu wyprawki, który sprawdzi się w przypadku najmniejszych dzieci. Rożek może pełnić funkcję kocyka lub kołderki dla dziecka, także pomoże przy noszeniu noworodka na rękach. Rożek przede wszystkim umożliwia ciasne opatulenie maluszka, co w przypadku większości dzieci pomaga uspokoić małego człowieka i zapewnić mu spokojny sen. Tę funkcję rożka można wykorzystać tylko do momentu, gdy noworodek zaczyna kontrolować swoje ręce i chcieć sięgać po przedmioty. Bowiem w tym momencie rożek może mu przeszkadzać i powodować frustrację. Zamiast tego może służyć, jako kołderka, podkład do wózka, kocyk, albo mata na podłogę do położenia dziecka. Sprawdzi się także w podróży.

Termometr

Termometr, to bardzo ważna rzecz dla świeżo upieczonych rodziców. W najwcześniejszych tygodniach życia dziecka każdą temperatura może zwiastować straszną infekcję i zawsze powinna być konsultowane z lekarzem. Dlatego wychwycenie jej jest bardzo ważne. Oczywiście termometr przyda się także dla starszych dzieci, jak również u rodziców. Wybierać możemy z kilku typów termometrów: termometru dousznego, rektalnego, bezdotykowego, elektronicznego pod pachę lub do gardła. W przypadku noworodków poleca się używanie termometrów doodbytniczych, ponieważ są najdokładniejsze. Ale z powodzeniem sprawdzi się także termometr douszny. Rodzice najczęściej wybierają jednak termometr bezdotykowy, którym można sprawdzić temperaturę na czole dziecka. Taki termometr pozwala mierzyć również temperaturę wody w wanience lub mleka w butli. Jego minusem jest mniejsza dokładność niż pozostałych dwóch termometrów.

Woreczki na brudne pieluchy

Zaletą worków dedykowanych brudnym pieluchom jest to, że można je zawiązać, są perfumowane przez co nie czuć nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z pieluchy, do tego znajdują się w wygodnym do spakowania opakowaniu. Dzięki temu takie worki można mieć zawsze pod ręką. Sprawdzą się przede wszystkim ze spacerach i w miejscach, w których nie mamy pod ręką koszy na śmiecić.

Oto kilka naszych patentów na ułatwienie sobie opieki nad noworodkiem. Jeśli do tej listy dołożyli byście jakieś inne gadżety dla noworodka? Napiszcie o tym w komentarzach.

Share: