Przydatne w ciąży i po porodzie

W czasie ciąży ciało kobiety zmienia się. Piersi nabrzmiewają, a brzuch rośnie do dużych rozmiarów. Do tego całe ciało puchnie. Warto wówczas pomyśleć o odzieży i akcesoriach, które pozwolą poczuć się swobodnie przez te 9 miesięcy, a także po porodzie, gdy ubranie powinno zapewniać swobodę przy karmieniu piersią.

Ubrania i bielizna w ciąży

W pierwszej kolejności przyszła mama powinna pomyśleć o wygodnej bieliźnie. Ciało zmienia się. Brzuch z każdym dniem staje się większy, a piersi nabrzmiewają i zmieniają rozmiar o jeden lub dwa numery. Warto sięgnąć po wygodny stanik, najlepiej bawełniany i koniecznie dobrej jakości. Przyszła mama powinna uważać na koronki i fiszbiny. W okresie ciąży piersi są bardzo wrażliwe, a każdy ucisk zwiększa dyskomfort. Całkowicie odpadają staniki typu push-up. Staniki ciążowe można kupić z myślą o późniejszym karmieniu. Jeśli mama chce, by dziecko piło mleko z piersi, warto by stanik miał odpinane miseczki. Dzięki temu taka bieliznę przyda się na dłużej, a nie tylko w czasie ciąży.

Stanik kp

Stanik wygodny w ciąży, ale także podczas karmienia piersią. Zdjęcie: 51015kids.eu

Praktycznym rozwiązaniem będzie także zmiana majtek na takie, które nie uciskają brzuszka. Stringi i koronkowa bielizna nie będzie najlepszym wyborem. Z jednej strony może powodować dyskomfort w czasie noszenia (ciało ciężarnej staje się wrażliwsze), a z drugiej ciasna bielizna zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji intymnej.

Oczywiście na liście nie może zabraknąć ubrań dla kobiet w ciąży. Co może się przydać? Na pewno spodnie i spódnice ciążowe. Różnica między nimi, a tradycyjnymi jest taka, że mają szeroki rozciągliwy pas, który “rośnie” wraz z brzuszkiem. Tradycyjne spodnie zapinają się na wysokości rosnącego brzucha. W pewnym momencie zapięcie  staje się niemożliwe. Nawet spodnie z niskim stanem są zbyt “wysokie”. Podobnie spódnice.

Spodnie ciążowe

Spodnie ciażowe mają specjalny pas dla ciężarnej. Zdjęcie: 51015kids.eu

Wyjątek stanowią ubrania typu oversize. W szafie ciężarnej przyda się także kilka luźniejszych bluzek, sweter, czy bluza na ostatnie miesiące ciąży. Można kupić takie, które po ciąży służą do karmienia piersią.

Wygodne ubranie dla mamy karmiącej

Ubrania odpowiednie dla mamy karmiącej, to po pierwsze wygoda, a po drugie niesamowite ułatwienie w czasie karmienia piersią. Takie ubrania są tak skrojone, by wyciągnięcie piersi i przystawienie do niej dziecka było łatwe i wygodne.

Co można wybrać? Bluzki, sukienki, koszule ułatwiające karmienie. W dzisiejszych czasach istnieje wiele firm oferujących ubrania dla mam, które nie odejmują im kobiecości, a przy tym są bardzo funkcjonalne.

sukienka ciążowa

Współczesne ubrania ciążowe mogą być eleganckie i bardzo kobiece. Zdjecie: 51015kids.eu

Koniecznie trzeba pamiętać o wygodnym staniku do karmienia. Mama karmiąca dziecko piersią musi mieć biustonosz, który pozwala szybko dostać się do piersi i równie szybko się ubrać. Na rynku znajdziemy wygodne bawełniane staniki z lub bez fiszbin, ale także bieliznę ozdobioną koronkami.

Stanik do karmienia

Stanik do karmienia, to nie tylko gładka bawełna. Zdjęcie: Mamabel Cotton N, 51015kids.eu

Jeszcze jedną rzeczą wartą uwagi jest piżama. Zadzieranie bluzki do góry lub rozciąganie dekoltu naraża mamę na niewygodę i psucie ubrania. Dlatego może sięgnąć po koszule nocne i piżamy do karmienia. Wybór jest spory.

Piżama do karmienia piersią

Wygodna piżama do karmienia piersią, to ułatwienie i tak ciężkich nocy. Zdjecie: 51015kids.eu

Przydatne akcesoria w ciąży i po porodzie

W czasie ciąży bardzo przydatną rzeczą ciąży jest tzw. poduszka ciążowa. Najczęściej przyszłe mamy wybierają te w kształcie litery C i U. Taki dodatek może pomóc w poprawie jakości snu (pomaga utrzymać korzystniejszą dla ciężarnej pozycję) lub wesprzeć w czasie karmienia. Jeśli poduszka ma służyć ciężarnej, można sięgnąć po większą, która umożliwia swobodne przytulenie. Poduszki, których celem jest pomoc w czasie karmienia (piersią lub butelką) są mniejsze (łatwiej też je przenosić i przewozić). Jeden i drugi rodzaj poduszek ciążowych można wykorzystać, jako zabezpieczenie przed sturlaniem się dziecka np. z łóżka, poduszkę lub podparcie pod plecy w czasie karmienia piersią na leżąco.

Poduszka do karmienia

Poduszka do karmienia piersią. Zdjęcie: 51015kids.eu

Ubrania oraz akcesoria dla mam i ciężarnych pomagają w codziennym życiu, ułatwiając wykonywanie codziennych czynności. Warto o nich pomyśleć, będąc w ciąży.

Share: