Rozwój dziecka do roku cz.1 (0-6mc)

Na początku swojego życia dziecko rozwija się niesamowicie szybko. Zmiany widać praktycznie z tygodnia na tydzień. Rozwój dziecka do roku, to fascynujący proces. Tutaj dowiesz się, jak wygląda rozwój dziecka przez pierwsze pół roku jego życia.

Rozwój w 1 miesiącu życia

Dziecko w pierwszym miesiącu życia nazywamy noworodkiem. Jego aktywność polega przede wszystkim na jedzeniu i załatwianiu potrzeb. Śpi nawet 20 godzin na dobę i nie odróżnia dnia od nocy. Noworodek wyraża swoje potrzeby poprzez płacz. Poza jedzeniem i zmianą pieluchy, potrzebuje też bardzo dużo bliskości ze strony mamy.

Mowa

W pierwszym miesiącu życia noworodek wydaje krótkie gardłowe dźwięki, a potem zaczyna “gruchać”. To moment, w którym można zachęcać maluszka do “mówienia”.

Rozwój zdolności poznawczych

Noworodek nie widzi ostro i nie rozpoznaje kolorów. W związku z tym najlepsza stymulacja w tym okresie, to czarno-białe karty. Dźwięki i światło, jakich doświadcza dziecko  nie powinny być intensywne. Jest to zbyt duży bodziec dla takiego malca. Maluszek powinien w 1 miesiącu życia podążać głową za słyszanym dźwiękiem i za obrazem.

Rozwój fizyczny

Noworodek na początku mocno podkurcza nóżki i rączki, by potem zacząć energicznie machać nogami. Położony na brzuch, może na chwilkę podnieść główkę, która jest nieproporcjonalnie większa w stosunku do reszty jego ciała. Nie utrzyma jej zbyt długo, ponieważ mięśnie szyi, karku i pleców są zbyt słabe. Stąd też, biorąc malucha na ręce,  trzeba główkę podtrzymywać.

Rozwój w 2 miesiącu życia

W drugi miesiącu życia kończy się okres noworodkowy, a zaczyna niemowlęcy, który trwa do końca 1 roku życia. Powoli pojawia się schemat dnia. Maluch potrafi też więcej przesypiać w nocy, niż w dzień.

Mowa

Niemowlak w 2 miesiącu życia zaczyna wymawiać dźwięki przypominające samogłoski, więcej “grucha”, pojawiają się też różne rodzaje płaczu, sygnalizujące różnorodne emocje i potrzeby. Pod koniec drugiego miesiąca życia dziecko zaczyna się uśmiechać.

Rozwój zdolności poznawczych

W tym czasie maluszek dłużej pozostaje aktywny, zaczyna interesować się otoczeniem, dłużej skupia wzrok na przedmiotach, czy twarzy. Więcej uwagi poświęca zabawkom w swoim otoczeniu, energiczniej rusza rączkami i nóżkami, potrafi dać do zrozumienia, że jakaś czynność np. wycieranie ręcznikiem, mu się nie podoba.

Rozwój fizyczny

Nieco pewniej podtrzymuje główkę w górze, ale wciąż na chwilę. Coraz częściej też otwiera rączki. Może zacząć ssać ręce i próbować przekręcać się z pleców na bok.

Rozwój w 3 miesiącu życia

Mowa

Pojawia się gaworzenie ( dźwięki “ga” “egu”, “grhu”, “abu”, “ejje”). Potrafi też “zawołać” rodzica, gdy chce by przeszedł i wydawać różne dźwięki, w zależności, co chce zakomunikować.

Rozwój zdolności poznawczych

W trzecim miesiącu życia dziecko żywiej interesuje się tym, co jest wokół niego. Dłużej przygląda się elementom swojego otoczenia. System wzrokowy rozwinął się już tak, że maluch zaczyna widzieć głębię obrazu.

Rozwój fizyczny

Niemowlak zaczyna interesować się własnym ciałem, poznaje je, wkładając rączki, czy nóżki do buzi. Kieruje rączki w stronę przedmiotu, próbuje chwytać. Potrafi też przekręcać się z pleców na boki.

Rozwój w 4 miesiącu życia

W czwartym miesiącu życia dziecka, ustala się dobowy rytm snu i czuwania. Potrafi już reagować na swoje imię.

Mowa

Chętnie wydaje różne dźwięki, lubi, gdy się do niego mówi. Chcąc stymulować dziecko, można do niego mówić, powtarzać  dźwięki, jakie wydaje. Będzie to zachęta dla malca, do dalszego mówienia.

Rozwój zdolności poznawczych

Swój początek ma rozwój umiejętności społecznych. Dziecko potrafi specjalnie upuścić zabawkę, by zwrócić na siebie uwagę opiekuna. Odróżnia też osoby i dźwięki znane od nowych. się rozprasza, co wynika z faktu, że każdy nowy bodziec jest dla niego niesamowicie ciekawy. Dziecko jest, jak “gąbka”, która chłonie wszystko, co nowe. Chętnie naśladuje zachowania, które spotykają się z aprobatą otoczenia np. minki, dźwięki.

Rozwój fizyczny

Niemowlę w czwartym miesiącu życia potrafi chwycić przedmioty, oglądać je i kierować do buzi, co jest jego sposobem na poznawanie otoczenia. Chętnie się bawi np. wiszącymi nad nim zabawkami lub podczas kąpieli.

Dopiero teraz niemowlę potrafi leżeć na plecach prosto, bez odchylania się w którąś ze stron. Położone na brzuchu, wysoko podniesie głowę i podeprze się przedramionami. Coraz sprawniej obraca się z boku na bok. Próbuje też wykonać obrót z brzucha na plecy i odwrotnie. Jest w ciągłym ruchu.

Rozwój w 5 miesiącu życia

Mowa

Dziecko łączy wymawianie samogłosek ze spółgłoskami w dźwięki typu “dada”, “agaga”. To dobry moment na uczenie takich słów, jak “mama”, “tata”, “baba”.

Rozwój zdolności poznawczych

Maluszek jest cały czas żywo zainteresowany otoczeniem. Łatwo go zająć zabawkami, które próbuje po swojemu chwytać. Szczególnie lubi kolorowe przedmioty i te, które wydają dźwięki. Mniej płacze, a więcej śmieje. Reaguje na swoje odbicie w lustrze. Potrafi też naśladować mimikę rodzica oraz zareagować odpowiednio do tonu głosu opiekuna.

Rozwój fizyczny

Wszystko, co ma w rączce, wkłada do buzi. Mocno trzyma główkę na przedramionach. Swobodnie kręci głową. Może już obracać się z pleców na brzuch i odwrotnie.

Rozwój w 6 miesiącu życia

Mowa

Półroczne dziecko chętnie mówi i słucha, próbując naśladować dźwięki. Bardzo chętnie “rozmawia” sam ze sobą. Warto więc wciąż pamiętać, by dużo stymulować dziecko poprzez rozmowę i czytanie książeczek .

Rozwój zdolności poznawczych

W 6 miesiącu życia dziecka rośnie jego pewność, co do chwytania przedmiotów. Ogląda je z każdej strony, przekłada z ręki do ręki, wkłada do buzi, potrafi śledzić ruch spadającej zabawki. Dzięki zdobytej w ten sposób wiedzy, zaczyna preferować niektóre przedmioty i mieć swoje “ulubione” zabawki. Równie chętnie bawi się z kimś. Dobrą zabawą na ten czas będzie “a kuku” lub zabawa w chowanie przedmiotów. Dziecko potrafi już zapamiętać, gdzie dana rzecz została ukryta.

Dziecko bardzo dobrze kojarzy domowników i znajome osoby, na które reaguje uśmiechem i gaworzeniem. Przy obcych może czuć się niepewnie, czasem wręcz bać się. Nie lubi przebywać w samotności.

Rozwój fizyczny

Niemowlę potrafi unieść główkę, leżąc na plecach. Próbuje włożyć stopy do buzi. Może siadać z podparciem, pełzać, turlać się. Chwyta wszystko, co może dosięgnąć.

Maluszek potrafi celowo zwracać na siebie uwagę otoczenia, a także wymachiwać rączkami i nóżkami, dając znać, by je podnieść

Share: