Sen niemowlaka – jak i ile śpi niemowlę

Jednym z aspektów rodzicielstwa, który sprawia, że bycie rodzicem jest trudne, jest sen niemowlaka. Właściwie chodzi o ilość pobudek dziecka w trakcie nocy. Niemowlęta potrafią się budzić co parę lub kilka godzin, w zależności od potrzeb. Z czego to wynika? Jak i ile śpi niemowlę?

Czy wiesz, że nawet najczęstsze pobudki są zjawiskiem zupełnie normalnym, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci i relatywnie rzadko są związane z jakimiś chorobami? Dlaczego dzieci często budzą się w nocy? Kiedy sen nocny powinien trwać dłużej? Czy podanie mleka modyfikowanego lub słynnej kaszki pomoże przespać noc? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Sen niemowlaka a fazy snu

Żeby zrozumieć dlaczego niemowlę tak często budzi się w nocy, trzeba zacząć od rozróżnienia dwóch faz snu. Są to faza aktywna tak zwana faza REM i faza spokojna tzw. Faza NREM. Śpiąc, dziecko przechodzi z jednej fazy do drugiej, chyba że pojawi się potrzeba, która uniemożliwi przejście w głęboki sen.

Co ciekawe niemowlęta najwięcej czasu spędzają w fazie snu aktywnego, czyli tego lekkiego, z którego łatwo się wybudzić. Od niego też zaczynają swój sen, w przeciwieństwie do osób dorosłych, które zaczynają cykl snu od fazy snu spokojnego, głębokiego. U niemowląt bardzo łatwo przerwać ciągłość snu nawet najdrobniejszą rzeczą np. zmianą pozycji ciała, jakimś hałasem lub szmerem.

Faza snu aktywnego u dziecka – konsekwencje

Następstwem tego, że sen niemowlaka rozpoczyna się od fazy snu aktywnego, jest to, że tak trudno dziecku wejść w fazę snu głębokiego, czyli mocno i głęboko zasnąć. Tym samym dziecko odłożone do łóżeczka, bardzo łatwo się wybudza. Warto odnotować, że wcześniaki spędzają w fazie snu aktywnego więcej czasu na przestrzeni całego cyklu snu, niż dzieci urodzone o czasie.

Faza aktywna jest potrzebna dziecku, by monitorować, czy to co się dzieje z organizmem, jest w porządku. Znaczy to tyle, że dziecko sprawdza w momencie przejścia między jednym cyklem a drugim i w czasie fazy aktywnej, czy nic go nie boli, czy nie jest za ciepło lub zbyt zimno, czy mama jest dostatecznie blisko, czy oddycha, czy chce mu się jeść, czy ma mokro itd. Gdyby dziecko szybko i na długo przychodziło do fazy snu głębokiego, nie byłoby w stanie na tym etapie swojego życia zareagować na wszelkie zagrożenia i dyskomforty. Do tego częste wybudzanie się i przystawianie do piersi bierze ważny udział w rozkręceniu laktacji.

Kiedy niemowlę przesypia noc?

Prawdą jest, że im dziecko starsze, tym szybciej przechodzi w fazę snu głębokiego i a sam cykl snu trwa dłużej. Skróceniu ulega także faza snu aktywnego. Dla przykładu cykl snu dziecka do trzeciego miesiąca życia trwa od 40 do 45 min, z czego połowę tego czasu dziecko spędza w fazie snu aktywnego. Gdy malec skończy rok, w fazie snu lekkiego spędza około 30% z 60 minutowego cyklu synu. Cykl snu dziecka powyżej trzeciego roku życia trwa od 70 do 90 min, z czego faza aktywna to około 20% całego cyklu. Także sen dziecka wydłuża się, ale długość cyklu przypominająca czasem trwania cykl dorosłego, pojawia się dopiero około trzeciego roku życia.

Czy zatem niemowlęta śpią odpowiednio od 40 min i dłużej wraz z dorastaniem? Czy ukończenie 3 lat jest momentem, w którym dziecko przesypia noc? Oczywiście, że nie. Niektóre dzieci potrafią spać na samym początku kwadrans i budzić się całkowicie wypoczęte. Jeśli coś uniemożliwi przejście z jednej fazy snu do drugiej, a dziecko budzi się, czasem trzeba mu pomóc przejść w kolejną fazę snu. Jeśli jednak dziecko jest zadowolone i gaworząc, niestety znaczy to tyle, że dalszy sen nie jest mu potrzebny.

Nawet starsze dzieci, kilkuletnie ale także kilkunastoletnie, a nawet dorośli potrafią budzić w nocy, bo taka jest ich natura.

Dieta dziecka a długość snu

Niestety słynna kaszka podawana dzieciom przed snem, nie rozwiązuje problemu przesypiania nocy. Nawet jeśli babcia, sąsiadka, czy inna mama twierdzi, że tak jest, istnieje cała masa powodów, dla których dziecko może się wybudzać w nocy i podanie nawet 10 kg kaszy nie rozwiąże problemu.

Jednak badania wskazują, że spożywanie odpowiednich ilości DHA w czasie ciąży oraz w trakcie karmienia, wpływa pozytywnie na zdolność koncentracji, zachowanie, a także sen dziecka. Nie oznacza to jednak, że sen niemowlęcia, którego mama zadbała o odpowiednią podaż kwasów omega 3, nagle się wydłuży z 2 do 8 godzin. Według badań, odpowiednia ilość DHA może poprawić jakość takiego snu, czyli zmniejszyć ilość pobudek, a także pomóc szybciej przejść z fazy aktywnej do fazy snu głębokiego.

Sen niemowlaka a choroby, skoki rozwojowe itp.

Oczywiście krótki sen może być związany także z chorobami, infekcjami, bólem, pojawieniem się nowych potrzeb. Np. wyżynające się ząbki, czy gorączka mogą skutecznie psuć dziecięcy sen. Jeśli dotychczas dziecko spało regularnym rytmem, zmiana może być związana z nękającą malca chorobą. Dlatego należy być czujnym, gdy sen maluszka będzie niespokojny i inny niż dotychczas.

Jednocześnie musimy zmartwić rodziców. Gdy dziecko często budzi się w nocy, nie musi znaczyć to wcale że coś mu dolega. Chociażby głód, związany z zwiększonym niż dotychczas zapotrzebowaniem energetycznym może spowodować, że ilość pobudek w ciągu nocy zamiast się zmniejszać, zwiększy się.

 

Share: