Suplementy w ciąży. Które trzeba, a które można

Niezależnie od przyjętej diety w ciąży, możemy się założyć, że w menu praktycznie każdej ciężarnej znajdą się suplementy diety dla ciężarnej. Niektóre z nich są “obowiązkowe” wg zaleceń lekarzy, a inne tylko w wyjątkowej sytuacji. Jakie suplementy w ciąży przepisywane są kobietom i dlaczego akurat te?

Suplementy diety dla ciężarnych możemy podzielić z grubsza na 2 grupy:

  • suplementy “obowiązkowe” przepisywane każdej ciężarnej, a nawet zalecane przed ciążą
  • suplementy “w razie konieczności” przepisywane zazwyczaj wtedy, gdy wyniki badań ciężarnej nie są zadowalające lub ma ubogą dietę w jakiś składnik

Suplementy w ciąży: kwas foliowy, witamina D i jod

Suplementami, które zostaną zalecone ciężarnej już na samym początku ciąży są kwas foliowy, witamina D i jod. Kwas foliowy zaleca się nawet przyjmować na parę miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę.

Nie bez przyczyny są one rekomendowane już od samego poczęcia. Kwas foliowy, czyli inaczej witamina B9/B11 odpowiedzialna jest za prawidłowy rozwój cewy nerwowej. To właśnie z niej wykształca się później mózg i rdzeń kręgowy małego człowieka. Nieprawidłowa ilość kwasu foliowego w organizmie matki może doprowadzić do poważnych wad wrodzonych płodu. Z powodu wyjątkowej wagi tego składnika diety, zaleca się suplementację.

Witamina D z kolei odpowiedzialna jest za utrzymanie prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej i mineralizacji kości i zębów. Ciężarne ze zbyt niskim stężeniem witaminy D we krwi mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę ciążową, stanu przedrzucawkowego, rzucawki, zapalenia pochwy. Jeśli zaś dziecko urodzi się z niedoborem witaminy D może mieć problemy z masą kostną, krzywicą, chorobami autoimmunologicznymi i metabolicznymi. Z uwagi na charakterystykę położenia naszego kraju, przyjmuje się, że samą ekspozycją na słońce nie jesteśmy na przestrzeni całego roku w stanie dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D. Stąd zaleca się dodatkową suplementację.

Jod, to wg zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego kolejny pierwiastek, który powinien być suplementowany przez ciężarne. Zbyt mało jodu prowadzi bowiem do problemów z tarczycą, nowotworów tarczycy, a także niedorozwoju umysłowego u nowonarodzonego dziecka. Badania pokazują, że spożycie jodu w naszym kraju jest zbyt niskie. Ponieważ w czasie ciąży zapotrzebowanie na ten pierwiastek dodatkowo wzrasta, zaleca się regularną supplementację.

Suplementy w ciąży: pozostałe

Do suplementów, które mogą ale nie muszą być przypisane kobietom w ciąży należy: żelazo, DHA, wapń, magnez, jod i inne.

Innym pierwiastkiem bardzo ważnym w diecie ciężarnych jest żelazo. Zapotrzebowanie na nie rośnie wraz z rozwojem ciąży. Spadek lub niedobór żelaza w organizmie przyszłej mamy lekarz jest w stanie bardzo szybko zauważyć, obserwując wyniki badań krwi ciężarnej. Dlaczego odpowiedni poziom żelaza jest tak ważny? Niedobór tego pierwiastka prowadzi do anemii w ciąży, która z kolei jest bardzo niebezpieczna dla życia nienarodzonego dziecka. Prowadzi od nieprawidłowości w zagnieżdżeniu zarodka, przez niedotlenienie i wady rozwojowe, po zagrożenie porodem przedwczesnym.

DHA (kwas dokozaheksaenowy), to związek chemiczny należący do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT typu omega-3. Kwasy te są niezbędne do budowy błon komórkowych, tkanki mózgowej i nerwowej. Z tego też względu zaleca się suplementy z DHA kobietom ciężarnym przynajmniej od 20. tygodnia ciąży.

Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym do wykształcenia prawidłowo działającego układu nerwowego dziecka. Wspiera także budowanie prawidłowego układu kostnego. Niedobór magnezu w czasie ciąży może doprowadzić do rzucawki lub porodu przedwczesnego.

Wapń jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju płodu. Jest on niezbędny do ukształtowania kośćca dziecka i układu nerwowego. Jest niezbędny do prawidłowej pracy mięśni i krzepnięcia krwi. Choć nie ma oficjalnych zaleceń, by przyjmować wapń w ciąży, wiele towarzystw zaleca taką praktykę. Swoje rekomendacje motywują badaniami, jakoby ludzie, ogólnie mówiąc, nie dostarczają z pokarmem dostatecznej ilości wapnia do organizmu.

Suplementy w ciąży: zestawy witamin dla kobiet w ciaży

Wybierając się do apteki przyszła mama może wybierać spośród opakowań z tylko jednym wybranym składnikiem oraz gotowe zestawy dla kobiet w ciąży. Wśród nich będą różne mieszanki, najczęściej zawierające kwas foliowy, witaminę D i jod. Bogatsze mieszanki zawierają dodatkowo kwas DHA, a także wapń, magnez i żelazo i witaminy m.in. A, C, B. Dokładny skład każdego zestawu znajduje się na opakowaniu.

Suplementy diety w ciąży a dieta

Oczywiście podstawą dla każdej ciężarnej powinna być prawidłowo zbilansowana dieta, która zapewni odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych składników. Przyszła mama musi mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie związki jest w stanie dostarczyć samodzielnie, przede wszystkim witaminę D. W takich przypadkach warto sięgnąć po suplementy dla kobiet w ciąży.

Share: