Święta a ciąża

Święta Bożego Narodzenia, to bardzo szczególny dla nas czas. Nie mniej specjalny jest tzw. stan błogosławiony. I nie byłoby w tym nic interesującego do omawiania, gdyby nie to, że kobiety zawsze chcą wszystko robić perfekcyjnie. Chcą możliwie najlepiej dbać o swoje nienarodzone dziecko, a jednocześnie przygotować idealne święta lub idealnie je obchodzić. Tymczasem w ciąży trzeba bardzo często znaleźć równowagę pomiędzy świątecznymi “obowiązkami” a ciążą. Poniżej spróbujemy omówić czy święta a ciąża mogą ze sobą w jakiś sposób kolidować i jak pogodzić przyszły poród i uroczystość. 

Co można jeść w Wigilię, będąc w ciąży a czego unikać? Czego nie robić w czasie świątecznym, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku.

To może jeść a czego nie może jeść ciężar na Wigilię

W Wigilię obowiązują te same zasady dotyczące odżywiania ciężarnych, jak w każdy inny dzień. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Dieta ciężarnej. Przyjrzyjmy się jednak tradycyjnym wigilijnym potrawą.

Tak naprawdę, nie ma wśród potraw wigilijnych takich, których ciężarna nie mogłaby zjeść. Wyjątek stanowią oczywiście potrawy z surowego mięsa lub surowych produktów odzwierzęcych np. surowe jaja, produkty z mleka niepasteryzowanego. Na czarnej liście znajdują się także wątróbka, fast food i jedzenie wysoko przetworzone np. zupka chińska. Ale ty chyba nigdy nie pojawią się na stole wigilijnym. Ale uwaga. Jeżeli na świąteczny stół ustawione są ciasta kupowane, najlepiej dowiedzieć się zawczasu jaki mają skład. W niektórych ciastach wykorzystuje się np. surowe jajka, które znajdują się na czarnej liście dla kobiet w ciąży.

Podstawą świątecznego stołu są ryby, a te ciężarne powinna jeść i to w dużej ilości. Najcenniejsze są ryby bogate w kwasy omega 3. Będą to śledzie, makrela, łosoś.

Inną kwestią są słodkości. Oczywiście przyszła mama nie ma absolutnie powodu żeby sobie odmawiać tradycyjnych ciast. Dotyczy to rzecz jasna mam, które nie mają zaburzeń metabolicznych np. insulinooporności, cukrzycy. W razie potrzeby można przygotować zdrowszą alternatywę np. sernik gryczany, czy musy czekoladowe ze słodziwem charakteryzującym się niskim indeksem glikemicznym.

Ale potrawy wigilijne, to nie tylko ciasta i ryby. To także dania zawierające grzyby, kapustę, mak. Czy wszystkie można jeść w ciąży?

Czy można jeść grzyby w ciąży?

Grzyby nie znajdują się na liście produktów zakazanych dla kobiet ciężarnych. Zasada spożywania grzybów jest taka sama dla wszystkich ludzi, niezależnie czy są w ciąży czy nie: trzeba jeść grzyby ze sprawdzonego źródła.

Czy można jeść kapustę w ciąży?

Zasada jest taka sama jak w przypadku grzybów. Można jeść, ile przyszła mama ma ochotę. Inną kwestią jest to, na ile dany organizm radzi sobie z ich trawieniem. Ciężarna, zwłaszcza na ostatnim etapie ciąży odczuwa zazwyczaj silny ucisk na narządy wewnętrzne. Jest to spowodowane rosnącą macicą, która powiększa się wraz z rozwojem płodu. Pytanie zatem do danej kobiety, czy wzdymające potrawy nie będą powodowały dodatkowego dyskomfortu i tym samym pogorszenia jej samopoczucia.

Czy można jeść śledzie w ciąży?

Surowe ryby nie powinny znaleźć się w diecie przyszłej mamy. Jednak przyjmuje się, że śledzie, jakie możemy kupić w sklepie, czyli w zalewie octowej lub solnej, nie są już surowe i można je jeść. Są zresztą bogatym źródłem kwasów omega 3. Podsumowując, w Wigilię nie ma potrzeby rezygnować ze swoich ulubionych śledzi.

Czego nie robić w ciąży w czasie świąt Bożego Narodzenia

Choć pytanie może wydawać się dziwne, to jest kilka aspektów Świąt Bożego Narodzenia, a także innych specjalnych okazji, w których przyszła mama powinna przestrzegać kilku zasad.

Świąteczne porządki

Po pierwsze powinna unikać, zwłaszcza na ostatnim etapie ciąży, przesadnego wysiłku. Mycie okien najlepiej oddać komuś innemu. Porządki mieszkania lub domu najlepiej podzielić na kilka etapów. Jeśli przyszła mama nie ma czasu na sprzątanie, a nie może sobie pozwolić na pomoc, najlepiej zignorować bałagan.

Ciężarna musi pamiętać, że najważniejsze jest zdrowie jej i dziecka, a nadmierny wysiłek może zbyt obciążać organizm, a w konsekwencji doprowadzić do przedwczesnego porodu. W pierwszym i drugim trymestrze ciąży warto zasięgnąć opinii lekarza, czy sprzątanie będzie bezpieczne.

Świąteczne gotowanie

Dla przyszłej mamy, zwłaszcza jeżeli znajduje się na etapie ciąży, w którym bardzo źle się czuję lub po prostu jest jej ciężko, najlepszym rozwiązaniem jest… spędzenie Wigilii poza domem. W ten sposób ilość pracy zostanie ograniczona.

Świąteczne zakupy

Czy zakupy żywieniowe, czy prezentowe, jedne i drugie najlepiej zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Dzięki temu uniknie się stresu związanego z przedświąteczną gorączką. Nieocenione dla przyszłej mamy będą usługi dostarczania zakupów do domu i sklepy internetowe, w których można kupić prezenty np. ubranka, zabawki i akcesoria dla dzieci.

Święta, a ciąża. A najważniejsze, to…

A najważniejsze w święta dla przyszłej mamy jest to, żeby odpocząć i nie stresować się. Jeżeli okna będą brudne na święta, nic się nie stanie. Jeżeli na stole wigilijnym zostanie podana przypieczona ryba, nikt nie umrze. Jeżeli zabraknie jakieś potrawy, następnego dnia i tak wzejdzie słońce. Jeśli nie uda się kupić jakiegoś prezentu na czas lub kurier przyjdzie dopiero po świętach, to też nie jest powód do paniki. Można przygotować obdarowywanemu „voucher” Z informacją, kiedy będzie prawdziwy prezent. Najważniejsze, by czas świąteczny był czasem radosnym, spokojnymi spędzonym z bliskimi. Dla mam pracujących, może być to moment by złapać nieco luzu i oddechu od codziennych obowiązków. Może, to być też świetna okazja żeby pobyć trochę ze swoim nienarodzonym jeszcze dzieckiem, zaplanować wyprawkę i pomyśleć o nowej roli, jaka czeka przyszłą mamę.

Share: