Szkoła rodzenia – czy warto

Jedno z pytań, jakie można otrzymać od położnej w czasie porodu brzmi „A czy chodziła pani do szkoły rodzenia?”. No właśnie. Szkoła rodzenia. Czy warto do niej uczęszczać? Czy daje jakieś korzyści podczas porodu lub w opiece nad dzieckiem?

Szkoła rodzenia – na czym polega

Tak naprawdę, to kilka lub kilkanaście zajęć, w czasie których rodzice (zajęcia prowadzone są dla ciężarnych, ale zachęca się, by przychodziły z partnerami) uczą się o porodzie i połogu. Istnieją rożne warianty szkoły rodzenia: zajęcia 1-2 razy w tygodniu po parę godzin, ale także kilkugodzinne zajęcia weekendowe. Co jest przedmiotem zajęć? Między innymi przebieg porodu i procedury okołoporodowe, znieczulenie w trakcie porodu, połóg i laktacja np. jak przystawiać dziecko do piersi, pierwsza pomoc , jak sobie radzić z dolegliwościami ostatniego trymestru ciąży, jak rozpoznać poród i kiedy jechać do szpitala, dieta w ciąży i po porodzie, kąpiel noworodka, „warsztaty”, jak ubrać noworodka, i wiele innych tematów. Zajęcia bedą prowadzone przede wszystkim położne, ale może w nich wziąć udział także lekarz, dietetyk, czy psycholog. W czasie szkoły rodzenia odbędą się rownież zajęcia z fizjoterapeutą. W ich trakcie będzie można nauczyć się przede wszystkim sposobu oddychania na czas porodu, masażu ciężarnej i noworodka, ćwiczeń, jakie może wykonywać ciężarna i położnica.

Szkoła rodzenia – rodzaje i zapisy

Możemy sie spotkać z różnymi wariantami szkoły rodzenia. Cześć z nich bedzie darmowa, a cześć płatna (max kilkaset złotych). Darmowe szkoły rodzenia finansowane są przez NFZ, miasto, stowarzyszenia i fundacje. Czasem warunkiem, by uczestniczyć w zajęciach nieodpłatnie, jest zaświadczenie o płaceniu podatków (składaniu PIT), w mieście, w którym jest dana szkoła rodzenia. Innym warunkiem może być wybranie położnej ze szkoły, jako położnej środowiskowej itp. Można zorientować się w ofercie szkół rodzenia w swojej okolicy i wybrać tę, najbardziej odpowiadającą zajęciowa i kosztowo.
Termin, w jakim najlepiej się zapisać zależy od wybranego rodzaju kursu. Najlepszy czas na rozpoczęcie kursu wypada na przełomie II i III, ale tak, by skończyć go nie później niż 3-5 tygodni przed planowanym terminem porodu. Dzięki temu mama wciąż jest w dobrej formie, a czas do porodu na tyle bliski, że wyuczone umiejętności nie ulecą szybko z głowy.

Ciąża zagrożona a szkoła rodzenia

Szkoły rodzenia zazwyczaj wymagają zgody od lekarza prowadzącego ciążę na uczestnictwo w szkole rodzenia. W przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży, ciężarna może bez przeszkód brać udział w zajeciach teoretycznych i praktycznych (w tym ćwiczeniach fizycznych). W przypadku ciąży obarczonej ryzykiem wcześniejszego porodu lub poronienie, uczestnictwo w zajeciach może być absolutnie niewskazane. Warto jednak zapytać o to swojego ginekologa. Być może będzie możliwość uczestniczenia tylko w zajeciach teoretycznych.

Szkoła rodzenia – czy warto sie do niej zapisać

Szkoła rodzenia może się przydać tym rodzicom, którzy nie mieli wcześniej kontaktu z małymi dziećmi lub był on ograniczony do chwilowego trzymania na rękach. Zajęcia pozwalają na oswojenie się z takimi umiejętnościami, jak przewijanie pieluch (co wydaje się proste i łatwe, do momentu, w którym trzeba to zrobić na małym człowieczku), karmienie piersią, czy kąpanie noworodka. Dostarcza informacji o tym, co się będzie działo w trakcie porodu i po nim. Dzięki temu młoda mama będzie wiedziała, na co się przygotować i czego spodziewać. Ta wiedza może pomóc usprawnić poród. Podobnie, jak ćwiczenia oddechu wyćwiczone na zajęciach z fizjoterapeutą. Odpowiedni oddech przeponą pomaga łagodniej (ale nie bezboleśnie) przejść przez pierwszą fazę porodu. Kolejną fazę, skurczy partych, usprawnia z kolei parcie na bezdechu, o czym też mówi i uczy fizjoterapeuta. Spotkania z psychologiem, z kolei pozwalają na refleksję na temat trudności i radości związanych z rodzicielstwem, czy obecności partnera w czasie porodu. Obecność osób związanych zawodowo z porodami, daje także możliwość zadawania pytań w nurtujących nas kwestiach. W przypadku osób niedoświadczonych, w kwestiach rodzicielstwa, warto, w naszym odczuciu, do szkoły rodzenia się wybrać.
Czy warto uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia w ciąży z drugim lub kolejnym dzieckiem? To już kwestia dyskusyjna. Teoretycznie nic więcej się nie dowiemy, ponad to, co już wiemy. Ale może ostatnia ciąża była dawno temu i warto byłoby zaktualizować naszą wiedzę? Czy doświadczony rodzic może się czegoś nauczyć w szkole rodzenia? Dla tych, którzy już byli w szkole rodzenia, może być to szansa, na przypomnienie sobie kilku praktycznych zagadnień. Dla tych, dla których byłby to pierwszy raz, możliwość nabycia nowych umiejętności (np. nauka oddychania podczas porodu). Wszystko zależy od aktualnych potrzeb rodziców i przede wszystkim czasu.
Share: