Torba do szpitala ciężarnej

Pod koniec drugiego lub na początku trzeciego trymestru ciąży, przyszła mama usłyszy od swojego lekarza „powinna Pani juz spakować torbę”. Ta „słynna torba”, to nic innego, jak rzeczy dla mamy ale także noworodka, które będą potrzebne w czasie pobytu w szpitalu. Co powinno się w takiej torbie znaleźć?

Przede wszystkim pakując torbę do szpitala należy schować dokumenty ciąży tzn. wszystkie badania wykonane w czasie ciąży, łącznie z możliwie najaktualniejszymi badaniami krwi i moczu. Do tego dowód osobisty, karta ciąży i plan porodu (jeśli ciężarna go przygotowała). Jeśli przyszła mama ma jakieś dodatkowe wskazania od lekarza (np. wskazania do cięcia cesarskiego), choroby wymagające lub uniemożliwiające np. podania jakichś leków (np. GBS dodatni), odpowiednie dokumenty powinny być również spakowane i zgłoszone lekarzowi w szpitalu.

Poza dokumentami w torbie powinno znaleźć się też trochę rzeczy dla mamy i dziecka. Na stronie internetowej szpitala, w której ciężarna chciałaby rodzić, można poszukać informacji o tym, co na danym oddziale zapewnia się położnicy i noworodkowi. Niektóre szpitale zaopatrują mamy w piżamy szpitalne, a dzieci w pieluchy, ubranka, chusteczki nawilżane itd. Inne udostępniają tylko pieluchy. Warto zatem sprawdzić lub popytać pań, które niedawno rodziły, na co można liczyć w danym szpitalu. Niezależnie jednak od wszystkiego, trzeba się przygotować na cały pobyt.

Torba do szpitala – rzeczy dla mamy

Pobyt w szpitalu trwa standardowo 3 dni, ale może się przedłużyć, jeśli stan zdrowia matki lub dziecka budzi wątpliwości lekarzy. Niemniej przynajmniej na tyle dni musi się młoda mama przygotować. W pierwszej kolejności należy spakować piżamy, konkretniej koszule umożliwiające także karmienie piersią (jeśli takowe mama planuje). Najlepiej jedna na dzień. Jeśli do samego porodu szpital nie daje rodzącej specjalnej odzieży, jedna koszula będzie niezbędna na poród. Do tego koniecznie trzeba zaopatrzyć się w specjalne siateczkowe majtki poporodowe (do kupienia w aptece lub sklepach z artykułami dla przyszłych mam). Minimum jedna para na dzień. Taka bielizna nie uciska i zapewnia optymalny dostęp powietrza do krocza, które będzie wymagało gojenia. Niektóre szpitale zabraniają położnicom nosić innych ubrań niż koszula, a niektóre nawet zakładać specjalną bieliznę. Niemniej takie majtki będą przydatne chociażby po to, by swobodnie udać się do toalety.

Kolejną ważną rzeczą są podkłady poporodowe. To takie gigantyczne podpaski, których zadaniem jest zbieranie odchodów poporodowych. Podkłady są najczęściej zapewniane przez szpital, niemniej dobrze jest mieć swój zapas. Podkłady przydadzą się na pierwszy tydzień połogu. Po tym czasie odchodów poporodowych nie ma juz tak dużo i wystarczą zwykłe podpaski. Kolejną ważną rzeczą są klapki pod prysznic i do chodzenia po szpitalu. Do tego skarpetki, jeśli byłoby zimno i szlafrok. W torbie nie może zabraknąć kosmetyczki ze szczoteczką, pastą do zębów, mydłem i szamponem. Ewentualnie z akcesoriami bez których mama nie będzie mogła się obejść tj. antyperspirant, krem do twarzy, tusz do rzęs. To juz kwestia indywidualna. A jak o kąpieli mowa, koniecznie trzeba zabrać ze sobą ręcznik.

Z dodatkowych rzeczy warto pomyśleć o nakładce higienicznej na wc, chusteczkach nawilżających (odświeżających) i do demakijażu, wodzie odświeżającej w spreju (latem).

Przyda się także pełny zestaw ubrań, w których mama chciałaby wrócić do domu.

Do tego przyda się kubek, zestaw sztućców i talerz. Ponieważ szpital przewiduje tylko 3 posiłki, dobrze mieć z sobą awaryjny prowiant. Na oddziale zazwyczaj jest lodówka przeznaczona do użytku położnic, a często i mikrofalówka oraz czajnik. Możesz zatem zabrać ze sobą herbatę, ulubione batoniki, owoce, jogurty, bułkę, sałatkę.

Torba do szpitala – rzeczy dla noworodka

Do niezbędnych rzeczy na pewno zaliczymy ubranka: pajacyki, body, spodenki, rękawiczki tzw. antydrapki, które uniemożliwią maluszkowi podrapanie twarzy malutkimi paznokciami. W zależności od pory roku i pogody przyda się także czapeczka oraz odpowiednie ubranie, w którym maluch będzie mógł wyjść ze szpitala do domu. Do tego rożek albo kocyk, którym będzie można owinąć maluszka na noc. Nie można zapomnieć o akcesoriach do pielęgnacji. Przede wszystkim należy zabrać preparat na odparzenia. Do tego nawilżane chusteczki do wycierania pupy i oczywiście pieluchy. Choć w kąpieli wyręczą cię prawdopodobnie położne lub pierwsza kąpiel odbędzie się dopiero w domu, warto mieć na wszelki wypadek ręcznik dla dziecka. Poza tym przydadzą się pieluchy tetrowe (2 sztuki) i podkłady do przewijania (na początek maluszek zużywa niewiele pieluch, dlatego 1-2 powinny wystarczyć).

Dobrze przygotowana torba do szpitala, to mniej nerwów w dniu porodu i w czasie pobytu w szpitalu.

Share: