Uroczystości a niemowlę

Zdarza się, że rodzic chce albo musi wybrać się na jakąś specjalną uroczystość wraz z malutkim dzieckiem. Takie specjalne okazje mogą mieć różną postać. Od rodzinnego obiadu, późną kolację, bo sylwestrowe przyjęcie lub wesele. Jak wybrać się z małym dzieckiem na imprezę? Czy powinniśmy chodzić z niemowlęciem na uroczystości? Spróbujemy się nad tym zastanowić się w niniejszym artykule.

Pewnych okazji nie można lub też nie chce się ominąć np. ślubu znajomych. A nie zawsze jest tak, że rodzice mogą pozostawić na ten czas maluszka pod opieką bliskiej osoby. Jednak pójście na większe wydarzenie towarzyskie w towarzystwie niemowlaka łączy się z pewnymi konsekwencjami, po których rodzic musi pomyśleć.

Uroczystość a bodźce

Im mniejsze dziecko, tym silniej oddziałują na niego różnego rodzaju bodźce: światło, dźwięk, zapachy, dotyk. Co dla dorosłych może się wydawać po prostu głośne, dla dzieci może być nie do zniesienia. To co dla dorosłych jest jasne, dla niemowlaka może być tak intensywne, że nie będzie mógł zasnąć. Dlatego wybierając się w miejsce, w którym będzie np. głośniejsza muzyka, jaskrawe światło, więcej osób, warto zastanowić się czy będzie to najlepsze miejsce dla tego dziecka. Na szczególną uwagę zasługują tutaj noworodki. One wciąż dochodzę do siebie po ciężkim dla nich przeżyciu, jakim było opuszczeni bezpiecznego łona matki. Oczywiście, jest to zawsze wybór rodziców, jednak opiekunowie dotkliwiej odczują obecność takiego dziecka na imprezie, niż kilkumiesięcznego niemowlaka.

Trzeba pamiętać że niemowlaki potrzebują przede wszystkim bliskości mamy, na piersi której mogą wisieć non-stop (i będzie to normalne). Wrzucone w wir dźwięków, nowych twarzy, głosów i innych intensywnych bodźców, mogą “przykleić” się do rodziców. Stąd w przypadku należy zastanowić się 10 razy, czy dana okoliczność naprawdę wymaga obecności tego dziecka, a także obojga rodziców.

Im dziecko starsze, tym nieco łatwiej rodzicom gdzieś się wspólnie wybrać. Jednak niezależnie czy ma dwa miesiące trzy dwa lata, nowe otoczenie i wybicie z pewnego regularnego rytmu, może wywołać zachowania, które niekoniecznie są dla rodziców w danych okolicznościach wygodne. Dzieci mogą np. nie chcieć spać w obcym łóżku, potrzebować ciągłej bliskości rodzica, częściej płakać, nie móc usiedzieć spokojnie nawet minuty, żądać kąpieli i nocnego snu o wiele wcześniej niż zazwyczaj lub nie spać aż do północy, zmniejszyć liczbę drzemek w ciągu dnia i wiele innych.

Oczywiście inną reakcję wywoła wyjście na urodzinowy obiad do cioci, a inną wesele.

Zdrowie dziecka a uroczystości

Planując wyjście z niemowlęciem do grupy ludzi, nie można zapomnieć o aspekcie zdrowotnym. Rodzic musi pamiętać, że odporność małego dziecka jest prawie zerowa, a ryzyko infekcji bardzo wysokie. Dlatego wybierając się na jakąś imprezę warto upewnić się czy towarzystwo tam obecne będzie zdrowe. Wszystko zależy od warunków, ale jeśli rodzice nie są w stanie odizolować osoby chorej od maluszka, muszę brać pod uwagę możliwe konsekwencje. Czasem to będzie tylko katar trwający parę dni, a czasem choroba wymagająca częstych wizyt u pediatry, częstego noszenia dziecka na rękach, nieprzespanych nocy, a w skrajnych przypadkach nawet pobytu w szpitalu. Jest to szczególnie istotna kwestia, kiedy dziecko czeka jakiś zabieg, operacja, czy po prostu szczepienie. Szeroko rozumiane infekcję mogą uniemożliwić wykonanie danej procedury medycznej.

Organizacja

Wybierając się z maluszkiem na jakieś wydarzenie, trzeba pomyśleć o odpowiedniej organizacji. Gdzie i w jakich warunkach dziecko ma spać? Czy w wózku, czy w chuście, czy w łóżeczku. Rodzic musi także pomyśleć o karmieniu dziecka niezależnie, czy chodzi o podanie piersi, obiadku, czy butelki. Karmiąc mlekiem modyfikowanym, trzeba zadbać o odpowiednie warunki do jego przygotowania.

Inną kwestią jest rozrywka dla nieco starszego niemowlęcia, któremu samo leżenie nie wystarczy. Trzeba w takim przypadku pamiętać o zabawkach, które lubi, a także mieć na uwadze że maluszek będzie interesować się wszystkim co go otacza. W praktyce znaczy to tyle, że będzie chciał dotykać, ciągnąć i popychać wszystko, co wyda mu się interesujące.

Co może pomóc

Najważniejszą rzeczą, o jakiej powinien pamiętać rodzic, jest utrzymanie w miarę możliwości dziennych rytuałów. Jeśli pora kąpieli jest mniej więcej stała, trzeba pomyśleć o tym, by dziecku ją zapewnić w podobnym czasie lub odpowiednim ich zmodyfikowaniu. Jeżeli powrót do domu odpada, przydadzą się takie akcesoria jak wanienka turystyczna i łóżeczko turystyczne. Ważne jednak żeby dziecko miało okazję poznać je zanim z niego skorzystamy.

Spanie w obcym miejscu może ułatwić także pościel z dziecięcego łóżeczka i maskotki zabrane z domu. Znane zapachy zazwyczaj pomagają uspokoić dziecko i sprawić że poczuje się bezpiecznie.

Przydatnym gadżetem są słuchawki dla niemowląt ograniczające hałasy z otoczenia. Takie słuchawki sprawdzają się na meczach, weselach i innych uroczystościach, na których jest głośno. Słuchawki są dobre dla niemowlaka oraz dzieci starszych.

Przyda się także wózek, w którym dziecko może ewentualnie się zdrzemnąć lub którym można malucha po prostu przetransportować z punktu A do punktu B.

Czy warto wybrać się na uroczystość z dzieckiem?

Czytając powyższe można odnieść wrażenie, że zabranie ze sobą niemowlaka nie ma sensu, ponieważ będzie zbyt obciążające dla dziecka (i rodzica). Tak naprawdę chodzi o to, by się zastanowić, czy dla konkretnego dziecka, konkretne wyjście będzie zbyt dużym obciążeniem czy nie.

Impreza może być fantastyczną okazją, do poznania dziecka z członkami rodziny, których na co dzień nie ma możliwości spotkać. Może też być świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu całej rodziny.

Jednak każde wyjście, czy do znajomych czy rodziny, wiąże się z tym, że dziecko będzie pewnego rodzaju atrakcją. Nie wszystkie niemowlęta lubią być dotykane przez obcych, są niespokojne gdy kręci się wokół nich dużo nowych twarzy, źle znoszę nowe zapachy i miejsca.

Ale są też takie, które mogą przechodzić z rąk do rąk z uśmiechem na twarzy, a nowe miejsca powodują u nich chęć eksploracji, a nie ucieczka w ramiona rodzica. Wiele zależy od wieku dziecka i jego indywidualnych cech. Rodzic musi te cechy wziąć pod uwagę i uszanować.

Wyjście może być fantastyczną okazją, do poznania dziecka z członkami rodziny, których na co dzień nie ma możliwości spotkać. Może też być świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu całej rodziny.

Share: