Wyprawka dla noworodka

Przychodzi taki moment w każdej ciąży, gdy przyszła mama z radością oddaje się w wir przygotowań wyprawki dla noworodka. Przygotowuje wszystkie niezbędne rzeczy, którymi przywita maluszka, pierze i prasuje ubranka, a często wcześniej oboje rodziców remontuje pokój, by stał się pokojem dziecinnym.

Zanim jednak sie do tego zabierze, musi przemyśleć, co będzie potrzebne. Wiadomo, że każdy rodzic chciałby swojemu dziecku dać wszystko, co najlepsze i dostępne w sklepach. Czy jednak wszystko będzie od razu potrzebne?

Wyposażenie pokoju

Podstawowym meblem, jaki przyda sie rodzicom (jeśli nie planują wspólnego spania), będzie łóżeczko dla noworodka. Kupując takie, należy pamiętać, by miało zaokrąglone wszystkie elementy i było wykonane z materiałów nietoksycznych, odpowiednich do kontaktu z dzieckiem. Podobnie materac, powinien mieć właściwości antyalergiczne. Na szczęście większość produktów dla dzieci ma to wszystko. Materace dla noworodka mogą być wykonane z antyalergicznej pianki lub naturalnych materiałów, jak gryka i kokos.

Jeśli juz jest łóżeczko, to teraz trzeba je wyposażyć. A jak tak, to pewnie pościel, zabawki i koniecznie ochraniacz do łóżeczka. No właśnie, niekoniecznie. O ile prześcieradełko do łóżeczka faktycznie może sie przydać, by dziecko nie spało bezpośrednio na materacu, o tyle kołdra i poduszka w tym momencie nie. Noworodek nie potrafi samodzielnie sie odwrócić lub zdjąć czegoś z twarzy, jeśli np. to cos zasłoni mu usta. Zaplątany w kołdrę może niechcący zrobić sobie krzywdę, podobnie poduszka nie jest potrzebna maluchowi jeszcze przez długi czas. Wystarczy odpowiedni materac, odpowiednie ubranie i maluch może spać bez przykrycia. Noworodka można ewentualnie ciasno zawinąć pieluszką lub kocykiem, tak jak mają w zwyczaju położne na oddziałach poporodowych. Tak małe dzieci czują sie bezpieczniej i są zazwyczaj spokojniejsze, gdy sie je ciasno owinie. Można tez wykorzystać odpowiednio dobrany rożek (nie za duży i nie za mały dla naszego dziecka). Pięknie wyglądające ochraniacze również będą na początku życia dziecka zbędne. Po pierwsze zasłaniają noworodka przed wzrokiem rodzica, po drugie wszystkie frędzelki i temu podobne rzeczy w zasięgu maluszka, stanowią dla niego potencjalne zagrożenie. Po drugie noworodek nie jest w stanie znacząco zmienić swojej pozycji, zatem ochraniacze nie spełniają swojej funkcji przynajmniej do pewnego momentu. Zabawki w łóżeczku noworodka, tak samo, stanowią potencjalne zagrożenie dla dziecka, nie pełnią żadnej funkcji poza zaspokajaniem odczuć estetycznych rodziców. Warto wiec wstrzymać się z wkładaniem ich do łóżeczka, do momentu, w którym maluch będzie w stanie sie nimi bawić.

Wracając do mebli w pokoju noworodka. Przydatnym będzie wydzielenie miejsca na przewijanie i wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Może być to nakładany na łóżeczko przewijak lub osobna szafka z górna półką dedykowaną kładzeniu maluszka. W takim miejscu musi być pad ręką zapas pieluch, chusteczek lub wacików do czyszczenia pupy noworodka, podkładów do przewijania, krem na odparzenia i kosz na zużyte pieluchy. Jeśli wybraliśmy wariant z przewijakiem nakładanym na łóżeczko, takie miejsce może być wyznaczone pojemnikami doczepianymi do łóżeczka.

Z innych akcesoriów na pewno przyda sie wanienka do kąpieli. Dzięki niej kąpiel można przeprowadzić wygodnie, w dowolnym miejscu w domu, zużywając tylko tyle wody ile potrzeba. Wanienka starczy na kilka pierwszych miesięcy (aż dziecko będzie za duże i będzie mu niewygodnie).

Ubranka dla noworodka

Nie ma nic słodszego, niż widok maluszka ubranego, jak z czasopisma. Te wszystkie czapeczki, sukienki, spodenki, kaftaniki wzbudzają w nas, rodzicach, potrzebę natychmiastowego kupowania. Czy jednak wszystkie te rzeczy muszą sie znaleźć w wyprawce dla noworodka? Podstawowym wyposażeniem szafy każdego noworodka są body i tzw. Pajacyki. Są wygodne w zakładaniu i przy późniejszej zmianie pieluchy. Ile takich potrzeba? Realnie noworodek może potrzebować 2 piżamek do spania na noc i przynajmniej 3 zmian ubrań na dzień. Dlaczego tyle? Maluszki są urocze ale mają dwie mniej przyjemne… właściwości. Po pierwsze ulewają. Po drugie robią rzadkie kupki. Ulewanie może wyglądać rożnie. Od małej plamy, po mokre plecy i rękawy. W takim wypadku należy dziecko przebrać. Podobnie rzecz ma sie ze stolcem. Źle założona pieluszka może być przyczyną późniejszych plam na ubraniu i konieczności przebrania malucha. Rodzic nie może sobie pozwolić na sytuacje, w której nie ma ubranek na zmianę. To jakie to będą ubrania, zależy od pory roku narodzin maluszka. Latem potrzebne będą przede wszystkim body z krótkim rękawem, zimą długie rękawy i spodnie ze stopami lub bez, ale wówczas trzeba dokupić skarpetki. Nawet jeśli pogoda ma być upalna, przyda sie dyżurny sweterek lub kaftanik na chłodniejszy dzień oraz rezerwowa para lub dwie spodni. Zimą należy pamiętać o kombinezonie na spacer oraz rajstopach.

Wyprawka dla noworodka – pozostałe

Poza powyższymi, rodzic musi pamiętać o kocykach. Minimum dwa: jeden do wózka i jeden do domu. Do tego pieluszki tetrowe. Śmiało można wziąć ze 20 sztuk. Na pierwsze miesiące życia dziecka będą idealne. Mogą posłużyć, jako podkład do zmiany pieluchy, ochrona ubrania przed ulewaniem, ręczniczek do wyczyszczenia buzi na spacerze i tak dalej.

Wyprawka dla noworodka powinna być przygotowywana na spokojnie. Rzeczy do kupienia jest bardzo wiele. Lepiej skupić się na lepszej jakości tych najniezbędniejszych, niż kupować wszystko co tylko podsuną nam sprzedawcy lub gazety.

Share: