Zespół kuwady (ciąża współczulna)

Czy znasz pojęcie ciąży urojonej i ciąży rzekomej? Prawdopodobnie tak. To zaburzenie, w którym kobieta jest przekonana o byciu w ciąży i doświadcza dolegliwości charakterystycznych dla tego stanu mimo braku zapłodnienia. Najciekawsze jednak jest to, że nie tylko kobiety doświadczają takiej sytuacji. Również mężczyźni mogą doświadczać… dolegliwości ciążowych swoich partnerek. Takie zjawisko, to właśnie zespół kuwady nazywany inaczej ciążą współczulną.

Zespół kuwady polega na pojawianiu się, u ojca mającego się narodzić dziecka, objawów somatycznych towarzyszących kobiecie w ciąży. Pierwszy raz tego terminu użył angielski antropolog Edward Burnett Tylor w 1865 roku. Tym terminem miał określić zachowanie mężczyzn w pierwotnych społeczeństwach, w których to panowie naśladują kobiety przy nadziei i rodzące. Co ciekawe jest to dosyć często występujące zjawisko. Szacuje się, że zespół kuwady dotyczy 11-22% wszystkich mężczyzn na świecie.

Ciekawostką jest też potwierdzony przypadek zespołu kuwady u kobiety, która była siostrą ciężarnej.

Zespół kuwady – objawy

Do typowych dla tego zespołu objawów należą dolegliwości typowe dla kobiet ciężarnych, a wśród nich:

 • bóle brzucha i podbrzusza
 • zwiększenie masy ciała, w tym powiększanie się brzucha (nawet do rozmiarów brzucha kobiety w 7 miesiącu ciąży)
 • zmiany apetytu
 • niestrawność, biegunka, zaparcia, wzdęcia
 • bóle głowy, krzyża, zębów
 • nudności i wymioty
 • problemy ze snem
 • huśtawki nastrojów
 • gynekomastia (powiększanie się piersi)

Panowie, których dotknął zespół kuwady zaczynają zatem mieć “zachcianki ciążowe”, problemy gastryczne, wahania nastroju, jak również doświadczać zmian o charakterze fizycznym, przypominającym zmiany zachodzące w czasie ciąży.

Doznania te tłumaczy się bezpośrednim wpływem hormonów na organizm przyszłego ojca. U mężczyzn w ciąży współczulnej dochodzi do obniżenia poziomu testosteronu, przy równoczesnym wzroście hormonów “żeńskich”, czyli estrogenów i prolaktyny.

Zespół kuwady – przyczyny

Przyczyny zespołu kuwady nie są na dzień dzisiejszy znane. Naukowcy sugerują kilka możliwych rozwiązań:

 • kompleks Edypa, zazdrość o atrybuty kobiecości, zaburzenia identyfikacji z tradycyjna rolą męską
 • poczucie bezradności względem ciąży, lek przed odsunięciem przez partnerkę, postrzeganie dziecka, jako rywala
 • niepokój o przebieg ciąży

Badania wskazują, że objawy pojawiają się najczęściej w czasie I i III trymestru ciąży, czyli wtedy gdy dopiero się zaczyna lub jest już całkiem mocno widoczna.

Zespół kuwady – leczenie

Zespół kuwady nie jest uważany za stan patologiczny i jako taki nie wymaga leczenia. Zazwyczaj ustępuje bezpośrednio po porodzie.

Jest to jednak sytuacja bardzo niestandardowa i może być dla mężczyzny uciążliwa i krępująca. Jeśli wystąpi, warto poinformować o niej swoją partnerkę. Może być tak, że dotykające mężczyznę dolegliwości będą odebrane, jako małostkowa chęć zwrócenia na siebie uwagi. Tymczasem zespół kuwady jest dużo bardziej złożony, ale co najważniejsze, mężczyzna faktycznie doświadcza opisanych wcześniej dolegliwości. Nie udaje ich.

Share: